2024. szeptember 3., kedd

Kétszer halt meg a terrorista?

Bő két hónapi vizsgálódás után az FBI hivatalosan is megerősítette az egyik legkeresettebb terrorista halálhírét. Zulkifli bin Hirrel még januárban végeztek – egy balul végződött rajtaütés során – a Fülöp-szigeteken a helyi biztonsági erők. A terroristák körében Marvanként ismert bin Hirt sikerült ugyan lelőni, de társa megszökött. Ráadásul a különleges rendőri erők 44 tagja is meghalt az ország déli részét irányító muszlim lázadók területén végrehajtott akcióban.

A rengeteg áldozatot követelő összecsapás sokkolta a többségében keresztények lakta Fülöp-szigeteket, sőt komoly belpolitikai vitákat és utcai tiltakozásokat is kiváltott. A tüntetők sok helyütt követelték III. Benigno Aquino elnök lemondását.

A malajziai származású Marvant pokolgépes merényletei miatt üldözték. A volt katonát amerikaiak képezték ki, de hátat fordított nekik, és a hatalomnak is. Előbb az al-Kaidával szövetséges Dzsemaja Iszlamija (Iszlám Közösség) terrorhálózathoz csatlakozott, majd egy másikhoz. Manila és Washington több robbantásos merénylettel gyanúsította, az amerikaiak ötmillió dolláros vérdíjat tűztek ki a fejére. Elsősorban azért, mert Oszama bin Laden volt al-Kaida-vezérrel együtt harcolt ellenük Afganisztánban.

Marvannak egyszer már halálhírét keltették: három évvel ezelőtt a Fülöp-szigetek hadserege azt állította, hogy egy légicsapásban végzett vele. A terrorista azonban tavaly felbukkant a többségében muszlimok lakta Mindanao szigetén, a helyi Moro Iszlám Felszabadítási Front (MILF) oldalán. A szervezet évtizedekig harcolt azért, hogy Mindanao és a szigetország 13 déli tartománya autonómiát kapjon. A konfliktusban csaknem 200 ezer ember halt meg.

A manilai kormány tavaly márciusban békét kötött a lázadókkal, akik ennek eredményeként viszonylagos autonómiához jutottak a Fülöp-szigetek déli részén. Ezeket a területeket lényegében a radikális MILF irányítja, mintegy 11 000 fegyverese közreműködésével.

A megállapodásnak azonban van egy különös fejezete is. Eszerint a központi hatalomnak előzőleg a MILF-el kell egyeztetnie a déli országrészt érintő terrorellenes akcióit. Ilyenek pedig még bőven lehetnek a jövőben. A területen ugyanis több militáns és radikális muszlim szervezet működik, amelyek elutasítják a békeszerződést; gyakran szerveznek robbantásos merényleteket, vagy csapnak össze a kormányerőkkel.

Ez a MILF-nek is kellemetlen, hisz az elégedetlenek egy része belőle vált ki, vagy korábban alcsoportjaként működött. A renegátok közül az Igazság Iszlám Mozgalom (BIFM) különösen veszélyes, mivel a MILF-től három éve elszakadt szervezet tavaly szövetségre lépett a hírhedt Iszlám Állam terrorszervezettel.