2024. szeptember 4., szerda

Vádemelési eljárás Trump ellen

Az eljárás során azt kell tisztázni, hogy amerikai elnökként gyakorolt-e politikai nyomást Ukrajnára

Nancy Pelosi, az Egyesült Államok Kongresszusának elnöke bejelentette: vádemelési eljárást indítanak Donald Trump ellen.

Az eljárás során azt kell tisztázni, hogy amerikai elnökként gyakorolt-e politikai nyomást Ukrajnára.

A demokrata Nancy Pelosit – szavai szerint – a pártjában jelentkező, az ún. „impeachment” iránti követelés késztette az eljárás megindítására.

Trump korábban elutasította, hogy helytelenül viselkedett, de elismerte, hogy politikai vetélytársáról, Joe Bidenről, illetve fiáról tárgyalt az ukrán elnökkel. Az is bejelentette, hogy közzéteszi telefonbeszélgetéseinek vágatlan leiratát.

Az ún. „impeachment”, vagyis visszahívási vagy vádemelési eljárás során eddig egyetlen amerikai elnököt sem távolítottak el hivatalából.

Az Egyesült Államok újkori történelmében hasonló eljárás indult 1974-ben a Watergate-botrány után Richard Nixon ellen, az eljárás azonban megszakadt, mert az elnök lemondott.

Bill Clinton ellen az igazságszolgáltatás akadályozása miatt indítottak eljárást, de végül szoros eredménnyel felmentették.

Donald Trump haragos Twitter-bejegyzésekkel reagált az ellene indítandó eljárás bejelentésére

"Teljességgel a demokraták boszorkányüldözéses átverése" - írta Donald Trump az egyik mikroblog-bejegyzésben. A másikban "az elnök zaklatásáról" írt, egy harmadik bejegyzésben pedig úgy vélte, hogy "egy ilyen fontos napot, mint amilyen az ENSZ-ben volt, sok munkával és oly sok sikerrel", a demokraták szerinte "szándékosan tönkre akartak tenni a boszorkányüldözéses szemetükkel".

Donald Trump amerikai elnök (Fotó: Beta/AP)

Donald Trump amerikai elnök (Fotó: Beta/AP)

"Még csak nem is látták a telefonbeszélgetés leiratát" - fogalmazott Trump az egyik mikroblog-bejegyzésében, majd a várható eljárásra utalva leszögezte: "Nagyon rossz ez az országunknak".
Kedden este a Fehér Ház közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozta, hogy az elnök elleni támadásaikkal a demokrata politikusok "nemcsak patetikusak és pártpolitikai akciókat követnek el, hanem elmulasztják alkotmányos kötelességüket is". A kommüniké leszögezte: az amerikaiak "olyan választott vezetőket érdemelnek, akik azokra a kulcsfontosságú kérdésekre összpontosítják a figyelmüket, amelyekkel a családok életét javítani, a közösségeket erősíteni, a gazdaságot növelni és a nemzet biztonságát fenntartani lehet".
Kedd esti amerikai sajtóértesülések szerint egyébként a Fehér Ház már készíti elő a Trump-Zelenszkij telefonbeszélgetés leiratát, amelyet már szerdán nyilvánosságra is hoz. Donald Trump kedden utasította Mick Mulvaney-t, a Fehér Ház ügyvezető kabinetfőnökét a beszélgetés teljes és szerkesztés nélküli nyilvánosságra hozatalára. "Majd meglátják, hogy az egy nagyon baráti hangvételű és teljesen helyénvaló beszélgetés volt" - írta az elnök kedden a Twitteren. Hozzáfűzte: "nem volt nyomásgyakorlás és nem volt +valamit valamiért+, mint Joe Biden és fia esetében".
Lindsey Graham, dél-karolinai republikánus szenátor - akit Donald Trump egyik közeli szövetségeseként tartanak számon - egyik nyilatkozatában kedden úgy fogalmazott: a beszélgetés leiratának nyilvánosságra kerülése "történelmi esemény lesz".
Chuck Schumer, a demokraták szenátusi frakciójának vezetője kedden este kijelentette: a Trump-kormányzatnak a telefonbeszélgetés névtelen bejelentőjének panaszát a törvényhozók rendelkezésére kellene bocsátania. A kormányzat erre még nem reagált.