2024. július 16., kedd

Egy napra ismét Szenttamás volt Vajdaság népzenei fővárosa

Az idei Őseink Zenéje a kiváló programról és az azt követő táncházról marad emlékezetes

A szenttamási Arany János MME a helyi civil szervezetek képviselői és néhány magánszemély bevonásával huszonegyedik alkalommal szervezte meg Őseink Zenéje elnevezésű népzenei találkozót. A rendezvényt ezúttal is hatalmas érdeklődés övezte, zsúfoltságig megtelt ugyanis a helyi Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola előcsarnoka, a fellépések után pedig még a közönség is ropta a táncot a fellépőkkel együtt.

A szombat esti koncerten jelen volt Sárközi István, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke, Munjin Szokola Erika, az MNT Oktatási bizottságának tagja, Radivoj Debeljački, Szenttamás polgármestere, Milena Alargić, a képviselő-testület elnöke, Oroszi Vékony Beáta a polgármester tanácsosa, Brasnyó Nándor a VMSZ helyi szervezetének elnöke, Szabados Fodor Beáta és Kocsis Krisztián a községi tanács tagjai, Zsúnyi Tibor esperes plébános, valamint a civil szervezetek és a közélet képviselői. A népzene kedvelői az előző évekhez hasonlóan az idén is Vajdaság szinte minden szegletéből érkeztek, közülük sokan már több mint tíz éve visszatérő vendégek.

A jelenlévőket először Szabados Fodor Beáta szervező köszöntötte, aki elmondta, a rendezvény a Kárpát-medence tájegységeinek népzenéjét mutatja be és a közönség is a Kárpát-medence egész területéről érkezik. Emlékeztetett arra, hogy a találkozó célja a táncházi zene ápolása, megőrzése, továbbadása az ifjabb nemzedéknek, és a vajdasági vonószenekarok affirmálása.
A rendezvényt Radivoj Debeljački polgármester nyitotta meg, aki többek között elmondta, örömére szolgál, hogy a két évtizedes múltra visszatekintő magyar népzenei hagyományokat bemutató est nagy visszhangra talált Vajdaság-szerte:

− Az önkormányzat szinte a kezdetektől felkarolta és támogatja a rendezvényt, és remélem, hogy összefogással sikerül növelni a már meglévő népszerűséget, a kínálatot, a fellépők és a nézők számát is, s mindez az itt élőkre jellemző multikulturalizmus és tolerancia jegyében történik – fogalmazott a polgármester.
A népzenei rendezvényen fellépett a szenttamási Kárókatonák fiúkórus, a Hagyományápoló Klub Boróka leánykórusa és Kalala néptáncegyüttese, a Szenttamási Tamburazenekar, a Duhaj együttes, továbbá Csonka Ferenc és Zenekara Tillinkó Lucával. Külföldről a szegedi Terebes zenekar, valamint Orosházáról a Harangos táncegyüttes tette hangulatosabbá a programot.

Az Őseink Zenéje kísérőrendezvényei keretében 18 órakor a Terebes zenekar énekoktatásán vehettek részt az érdeklődők, megtekinthették a folyamatosan nyitva tartó kézimunka-kiállítást, amelyen a helyi kézimunkacsoportok mutatták be munkáikat, a rendezvényt pedig iparművészeti és kézművestárgyak kiállítása is gazdagította. A csaknem háromórás népzenei és néptáncbemutató után táncház kezdődött, amely késő éjszakai órákig tartott, a moldvai néptáncokat ezúttal Barta Csilla tánctanár segítségével ismerhette meg a szépszámú érdeklődő. A Terebes zenekar mellett közreműködött még a szegedi Népzenei Kamaraműhely két kiváló muzsikusa: Bauer Iván (furulya, kaval) és Beták Orsolya (koboz). A rendezvényt Szenttamás Önkormányzata, a Magyar Nemzeti Tanács, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság és a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság, továbbá több helyi vállalkozó és polgár támogatta.

Nyitókép: A Szenttamási Tamburazenekar 2022-ben alakult, zenélni szerető fiatalokból (Paraczky László fevétele)