Magyarország tőlünk igen távol eső északkeleti vidékén, a történelmi Tokaj-Hegyalja borvidéken, a világhírű tokaji aszú szülőhelyén több mint három évtizede összművészeti fesztivál keretében köszöntik a nyarat, ahol a komolyzene dominál ugyan, de a klasszikus muzsika mellett sok más tartalom is a színvonalas szórakozást kínálja. A varázslatos zempléni táj természetes központja Sárospatak történelmi hangulatú városa, híres reneszánsz kori várával. A Rákóczi család számos emlékét találjuk a régióban.
Tokaj-Hegyalja és Zemplén legnagyobb művelődési eseménysorozata ebben az évben több mint ötven programmal augusztus 12-étől 21-éig várta a látogatókat. A térség műemléki helyszínein, várban, kastélyban és más szabadtéri helyszíneken a magyar művészvilág kiválóságai és külföldi zenekarok szórakoztatták a közönséget. Természetesen a kulturális programokon kívül a borvidék pincéi a remek programok mellett kitűnő borokat kínáltak.
Hagyományosan a Budafoki Dohnányi Zenekar koncertjével indult a programsorozat a sárospataki Rákóczi-vár udvarán, esténként a borteraszon jazz-zene szólt, a rendezvény fellépői között volt Malek Andrea, Hobo, a Budapest Ragtime Band, a Fool Monn a cappella együttes is.
Az idei fesztivál képzőművészeti részét a vajdasági kortárs művészek kiállításai alkották: öt helyszínen, Sárospatakon, Tolcsván, Tokajban és Szerencsen nyílt kiállításuk, ahol a városok polgármesterei köszöntötték a megjelenteket. A kiállítások helyszínei, a közös utazás – mely a topolyai önkormányzat támogatásával valósult meg –, a szíves vendéglátás valódi ünneppé avatta a közösen eltöltött hétvégét.
A képzőművészeti program középpontjában a Topolyai Művésztelep munkássága állt. A Makovecz Imre tervezte, sárospataki művelődési házban a gyűjteményes kiállítást Klájó Adrián, a művésztelep vezetője ajánlotta a megnyitó közönségének figyelmébe. A kiállításmegnyitón köszöntőt mondott Turjányi Miklós fesztiváligazgató, aki örömének adott hangot, hogy az öt tárlatot felvonultató sorozat folytatja a 2018-ban elkezdett tematikát: a mai határon túli magyar képzőművészet bemutatását.
A fesztivál nyitónapján megnyílt Móricz Ildikó fiatal topolyai grafikusművész első önálló kiállítása, melynek anyaga az elmúlt években, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán folytatott tanulmányai idején a képzőművészet és a tervezőgrafika határterületén született.
Tokajban, a Paulay Ede Színház galériájában Novák Mihály fotóművész hagyományos technikákkal készült képeit Léphaft Pál méltatta, Tolcsván, a felújított Szirmay–Waldbott-kastélyban a hangulatos muzsika mellett Miroslav Jovančić festőművész tárlata Munjin Andrea lírai hangvételű esszéjével nyílt meg, Szerencsen, a Rákóczi-várban helyet kapó Zempléni Múzeumban Léphaft Pál karikatúráinak jellegzetességeire Bordás István hívta fel a figyelmet.
A kétnapos képzőművészeti túrát Hercegkúton, az UNESCO világörökségi listáján szereplő borpincéknél zártuk, ahol éppen vidám német nemzetiségi estet tartottak.
A Zempléni-hegység délkeleti lankáinak ölelésében fekvő Hercegkút többszintes pincesora a Hegyalja jelképének számít. A fűvel borított tetejű, egymás feletti több szinten katonás rendben sorakozó, egységes kinézetű, háromszög alakú bejáratú pincéi nem mindennapi látványt nyújtanak.
Reméljük, képes riportunk egy kis betekintést nyújt a tartalmas hétvége eseményeibe.
A vajdasági alkotók tárlatai augusztus végéig látogathatók.