A tisztelet virágainak elhelyezése az adai születésű nyelvész mellszobránál (Fotó: Gergely József)
A nyelvújítás volt a központi témája a Szarvas Gábor adai születésű nyelvész tiszteletére szervezett Nyelvművelő Napoknak, amelynek szombati zárónapján koszorúzási ünnepséget, nyelvészeti konferenciát tartottak, valamint tematikus kiállítást rendeztek Adán. Ezt megelőzően a háromnapos rendezvényen az általános iskolás és középiskolás diákok számára nyelvi vetélkedőt és beszédversenyt, illetve a nagyközönség részére irodalmi esteket szervezett a Szarvas Gábor Nyelvművelő Egyesület az adai önkormányzat és a Szarvas Gábor Könyvtár támogatásával.
A koszorúzási ünnepségen dr. Balázs Géza magyarországi nyelvész mondott ünnepi beszédet Szarvas Gábor mellszobránál. Méltatta a neves nyelvész elődöt, aki közösséget kívánt szervezni a magyar nyelv ügyének, útjára indítva ezzel az anyanyelvi köröket, mozgalmakat: – Az anyanyelv ügye képes összehozni bennünket századokkal ezelőtt élt elődökkel, és rádöbbent mindenkit elmulaszthatatlan feladatára: népe kultúrájának, anyanyelvi kultúrájának az ápolására, a hagyományok gondos átadására. Aki ezt elmulasztja, céltalanul és még az emberek között is magányosan él. Aki megismeri a múltat, például nyelve múltját, és vállalja a közvetítést a jövő nemzedékek számára, azt a hasznos cselekvés boldogsága jutalmazza meg – közölte Balázs Géza.
Az ünnepségen megkoszorúzta Szarvas Gábor szobrát az adai önkormányzat vezetősége, Világos Tibor alpolgármester, Gruber Ferenc és Búcsú Attila községi tanácstag, valaminta Magyar Nagykövetség belgrádi kultúrattaséja, SzentgyörgyiKlára, illetve a szabadkai magyar főkonzulátus konzulja, Nagyné Végh Mária, továbbá a Szarvas Gábor nyelvművelő Egyesület vezetősége dr. Hódi Éva elnökkel, a helyi könyvtár képviselői Barna Kolozsi Valéria igazgatóval. A magyar nyelvészek nevében dr. Szűts László és Minya Károly koszorúzott, a Magyar Nemzeti Tanács nevében pedig dr. Hódi Sándor és Szaszúr István, illetve az intézmény két elnöki tanácsadója: Siflis Zoltán és dr. Várady Tibor. A neves nyelvész szobránál koszorút helyeztek el a magyar kultúra lovagjai, dr. Csáky Sörös Piroska és Mészáros Ilonka, valamint az erdélyi Gyergyóalfalu és Magyarországról a budakalászi iskola képviselője. Ezt követően dr. Molnár Csikós László egyetemi tanár megnyitotta A nyelvújítás szereplői és dokumentumai című tematikus kiállítást a könyvtár galériájában.
A rendezvény tematikus, rövid nyelvészeti konferenciával zárult az adai községháza tanácstermében. A tanácskozást megnyitó Hódi Éva elmondta, hogy 2009-ben, a magyar nyelv évében, Kazinczy Ferenc születésének 250. évfordulóján szinte magától értetődő természetességgel fogalmazódott meg, hogy a Szarvas Gábor Nyelvművelő Napok központi témája a nyelv megújítása, megújulása köré szerveződik. Így lett a tanácskozás témája: nyelvújulás és világlátás. A konferencián hat előadás hangzott el hazai és magyarországi nyelvészektől, valamint egy-egy jogászprofesszortól és pszichológustól. Előadást tartott: dr. Hódi Sándor pszichológus (Nyelv és világlátás), dr. Balázs Géza nyelvész (Anyanyelvi világképünk), dr. Molnár Csikós László nyelvész (A magyar nyelvújítás helye az európai nyelvek megújulásában), dr. Várady Tibor jogászprofesszor (Megjegyzések határok és nyelvek valósságáról), dr. Pusztai Ferenc nyelvész (Hagyomány és újítás a magyar szóalkotásban) és dr. Minya Károly nyelvész (Az új szavak több szempontú megközelítése).