Huszonhárom előadást láthat a közönség a június 24. és július 2. között megrendezendő Magyar Színházak 34. Kisvárdai Fesztiválján. A színházi seregszemle idei díszvendége a Zentai Magyar Kamaraszínház lesz – közölték a szervezők az MTI-vel. Tamási Áron halála 55. évfordulója kapcsán a a kamaraszínház szövetkezett a Soproni Petőfi Színházzal és színre vitték az Ördögölő Józsiás című tündérjátékát Szarka Gyula kitűnő zenéjével, Pataki András rendezésében. A produkció a felnőttek, a gyermekek és a szakmai közönség számára is egyaránt figyelemreméltó lesz. A járvány miatt nem érkezett meg tavaly Zentáról, de idén itt lesz A fogadósnő, Mészáros Tibor vígabszurd felhangú Goldoni-rendezése. Mirandolinát Székely Bea játssza, aki nemrégiben bemutatkozott egy monodrámával is. Alessandro Baricco: Novecento c. darabját is láthatjuk tolmácsolásában versenyen kívül, Táborosi Margaréta rendezésében.
A versenyprogramot ebben az évben is Balogh Tibor, a fesztivál művészeti vezetője állította össze. Mint a közleményben felidézte, Kisvárda ugyan 2020-ban és 2021-ben meg tudta rendezni a fesztivált, de mindkét alkalommal komoly kockázattal. Idén azonban ismét három helyszínen – a művelődési központban, a zsinagógában és a Tószínpadon –, várják a régi és új nézőket – tette hozzá.
Érkeznek társulatok többek között Szabadkáról, Újvidékről, Székelyudvarhelyről, Gyergyószentmiklósról, Sepsiszentgyörgyről, Marosvásárhelyről, Beregszászból, Nagyváradról, Szatmárnémetiből, Aradról, illetve Sopronból, Komáromból és Gyuláról. A magyarországi társulatok közül például a Játékszín, a CSAK! - Csengeri Alkotó Közösség, az Orlai Produkció és a Bánfalvy Stúdió lép színpadra, a fesztivál idei díszvendége, a Zentai Magyar Kamaraszínház, pedig három előadást állít színpadra a felső-szabolcsi kisvárosban.
A versenyelőadások között szerepel Keresztes Attila átköltésében A doktor úr című Molnár Ferenc zenével dúsított darabja a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatától. Az Aradi Kamaraszínház és a Szegedi Pinceszínház közös produkciója Az élő holttest (Lev Tolsztoj elbeszélése nyomán) Tapasztó Ernő rendezésében eredetileg egy hullaházszerű pincevendéglő lakodalmi asztala körül játszódik. A 2020-as év legjobb előadásának rendezője is új munkával érkezik. Botos Bálint ezúttal Nyikolaj Erdman művét, Az öngyilkos-t állította színpadra. A rendező a nagyváradi Szigligeti Színház Lila ákác című előadásával nyerte el a legjobb előadásnak járó díjat. A beregszásziak Forráspont (Yasmina Reza: Az öldöklés istene) c. előadását ukrán művész, Oleh Melnicsuk színrevitelében láthatjuk. A vígabszurd mintadarabja lesz a gyergyószentmiklósi Káosz című előadás, Myka Myllaho tollából. Deli Szófia instrukció szerint, sok közös ötlettel, hárman játsszák el egymás élettörténeteit.
Az Urbán András művészeteszményét követő Kosztolányi Dezső Színház ismét markáns ízlésű rendezőt hívott Kokan Mladenović személyében, akinek munkáját (Gusztáv a hibás mindenért) már láthattuk Kisvárdán. Az ember árulény, az önmagát kínáló portéka, mondja Maja Pelević szavaival Az utolsó kislányok előadása. A tetteik mentségét vagy éppenséggel a vétkük szépségét kereső, magyarázó, hirdető hősök arcképcsarnoka ez a témablokk. Ide tartozik Sebestyén Abától a Három nővér (Szabadkai Népszínház Magyar Társulat), Vladimir Anton rendezése, a Száll a kakukk fészkére (Tomcsa Sándor Színház, Székelyudvarhely), Theodor Christian Popescu színrevitelében a Szerelem és más bűntények (Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy). Hol a polgármester, amikor prostituáltnak adják el a gyerekeket? – teszi fel a kérdést Schwechtje Mihály: Az örökség c. drámája kapcsán Rédli Károly rendezésében, a Komáromi Jókai Színház tolmácsolásában. Klaus Manntól a Mephisto jól ismert történet, Boris Liješević rendezésében, az Újvidéki Színház előadásában. Albu István rendezése a témakör leg-lényegéig hatoló, a bűnkörök egymásra és egymásból rajzolódását precízen megmutató előadás: Büchnertől a Woyzeck (Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat).
A versenyelőadások keretében tizenhárom produkciót láthat a kisvárdai közönség, a hallgatói program két előadása mellett lesz gasztroszínház, kulturális-kulináris est, zenés műsor és Omega musical. A megnyitó ünnepséget június 25-én tartják, akkor a Ken Kesey Száll a kakukk fészkére című regényéből készült előadást láthatja a közönség a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház társulatának színrevitelében.
A kisvárdai fesztivál részletes programja a www.kisvarda.szinhaz.hu/fesztivál weboldalon érhető el.