2024. december 18., szerda

Ahova mindenki szeret járni

A kúlai Népkör Magyar Művelődési Központban javában zajlanak a néptáncpróbák

Szeptember végétől ismét csizmacsattogástól, cipőkopogástól és népzenétől hangos minden kedden és csütörtökön délután és este a kúlai Népkör MMK nagy- és kisterme. Az új tanév kezdetével beindultak a néptáncos próbák, a legkisebbek a kora esti órákban, nagyobb társaik pedig este gyakorolják a különböző koreográfiákat. Néha ismételnek, kicsit pihennek, majd újra nekilendülnek. Generációk nőttek fel a nagyterem színpadának deszkáin, több tájegység népzenéjét, néptáncát sajátították el és vitték el bemutatni mindenhova, ahova meghívást kaptak.

Hugyik Karolina és Gyuris Vendel Barbara a legkisebbekkel foglalkozik, valamint az alsósok csoportvezetői. Kúlán ugyanis évek óta óvodás koruktól fogva felkarolják a kicsiket, és bekapcsolják őket a magyar közösségi életbe. Karolina elmondta, nagyon fontos, hogy ismerjék egymást és hagyományainkat, de ez mellett mondókákat, énekes körtáncokat tanulnak, amelyek segítségével az első tánclépések szinte játszva elsajátíthatók. A Népkörben ezt úgy nevezik, hogy továbbadják a hagyományos értékeket a modern világban.

− Ami a néptáncot illeti, a Népkörben jelenleg három csoport működik. Az Aprócskák a legkisebbeket, azaz a három évnél idősebbeket tömöríti. Nincsenek túl sokan, sajnos vannak olyan generációk, amelyek esetén örülünk az öt diáknak is. Akik elindulnak az iskolába, azok átmennek a Mocorgó csoportba. Ők hetente kétszer próbálnak, tavaly már részt vettek a Kőketáncon, és szép eredményeket értek el, ezüst minősítést kaptak. A nagycsoport a Százszorszép, amelybe 5–8. osztályosok és középiskolások járnak. Az ingázók és a bentlakó diákok miatt néha át kell tenni a próbákat szombatra. Kicsit tovább tartanak, mert ők hétközben nincsenek itthon. Az óvodás korú gyerekekkel hetente egyszer játszunk, ők még nem készülnek szemlékre. Esetleg helyi rendezvényeken, népkörös műsorokon fellépnek, bemutatkoznak. De velük még csak a játék öröme a cél, a barátkozás, a szocializálódás, a magyar népdalok, népi játékok tanulása, megismerése. Becsempésztünk már kezdő tánclépéseket is, melyek jó alapot nyújtanak későbbre, amikor elkezdenek néptáncolni – magyarázta Hugyik Karolina.

A Százszorszép csoport tagjai, Futó Dóra és Dávid bukovinai táncokat adott elő (Paraczky László felvétele)

A Százszorszép csoport tagjai, Futó Dóra és Dávid bukovinai táncokat adott elő (Paraczky László felvétele)

Szavai szerint a gyerekeket első osztályos koruktól kezdve irányítják a másik csoportba csatlakozni és felzárkózni. Ott mindenki megtalálja a maga helyét, és érzik, hogy milyen magasan áll a mérce. Mert nem az a fontos, hogy a gyerek hány éves, hanem hogy hol tart a táncban. A kúlai gyerekek pedig szeretnek táncolni.

− A kicsik rövidebb ideig tudnak figyelni, ezért próbáljuk változatossá tenni az összejöveteleket, hogy legyenek mozgásos és versenyszerű játékok, de azért tanulunk éneket is, esetleg néhány táncos játékot is becsempészünk, ami érdekli őket. Ezek típusait folyamatosan váltogatni kell, hogy ne unjanak rá, hogy ne kezdjenek el szaladgálni, sivalkodni, beszélgetni, hanem hogy élvezzék a játékot. Igazából a gyerekeket kell mindig figyelni, hogy mi az, ami tetszik nekik, amiben jól érzik magukat. A párválasztó körjátékokat, ügyességi játékokat például nagyon szeretik, de sportjellegű játékokat is játszunk. Amikor látjuk, hogy elfáradtak, akkor leülünk, mondókázunk, esetleg megtanulunk egy-egy népdalt. Szeretnek idejárni– mondta Karolina.

Turza Szabolcs egy éve vette át a Százszorszép csoport vezetését. Elmondta, tavaly moldvai táncokat táncoltak a gyerekek, majd miután a nyári dunafalvi táborban megismerkedtek a bukovinai táncokkal, a koreográfusok ösztönzésére az idén ezeket a táncokat vették elő.

− Az idény a Hagyományőrző napokat követően szeptember közepe tájékán indult. Kissé problémás volt megbeszélni, hogy mikor próbáljunk, ugyanis a csoportban vannak középiskolások is. Végül abban állapodtunk meg, hogy csütörtökönként este 6 órakor van az egyik próba, ezen középiskolások sajnos az utazás, illetve a kollégista lét miatt nem tudnak részt venni. De pótolják a hétvégi próbán, ami általában szombaton délelőtt zajlik, bár egyrészt a koreográfusok, másrészt a gyerekek, csoportvezetők egyéb elfoglaltsága miatt előfordul, hogy az egészet vasárnapra rakjuk át. Ami a bukovinai táncokat illeti, érdekes táncforma. Jómagam is néptáncos voltam, és főleg a Felvidék és Erdély bizonyos részeiről tanultunk táncokat, a bukovinai kimaradt a repertoárból. Ezért úgy érzem, hogy ez valamilyen szinten számomra is újdonság, így egy-két táncpróbán táncosként vettem részt. Próbáltunk összehozni egy érdekes kombinációt: néhány, jelenleg középiskolás vagy egyetem közeli diáknak a részvételével egy közös csoportot a Százszorszép, illetve a valamikori Napraforgó tánccsoport táncosaival; majd meglátjuk, hogyan sikerül. Ami az általános iskolásokat illeti, a csoport nagyjából hetedikes, nyolcadikos diákokból áll, de pár hatodikos is van. Számukra közeleg a középiskolás kor, és reméljük, hogy a szépen összeszokott, összekovácsolódott csoport ilyen formában megmarad. A létszám remélhetőleg bővül, meglátjuk, hogy mi lesz az eredménye ennek a kooperációnak. Abban reménykedünk, hogy meglehetősen komoly, összeszokott és kompakt dinamikus kis csapatot tudunk a kúlai néptáncos életben.

Az Aprócska csoport mondókázik (Paraczky László felvétele)

Az Aprócska csoport mondókázik (Paraczky László felvétele)

Mit kell tudni a csoport eddigi bemutatkozásairól?

Számunkra a Gyöngyösbokrétát kicsit merész lenne megcélozni, oda már középiskolás vagy az feletti, inkább felnőtt néptánccsoportok jelentkeznek. A Kőketáncon viszont részt vesznek a gyerekeink. Ami az említett kooperációt illeti, több mint valószínű, hogy a karácsonyi műsor lesz a debütáló. Ha nem is százszázalékosan elkészült, de egy kicsit lerövidített, csonkított koreográfiával a táncosok biztosan fellépnek. Amennyi erőt és energiát látok bennük, van jövője a csoportnak – mondta Turza Szabolcs.

Szakács Tamás és Szakál Nikolett ötödik éve tanítja a magyar néptáncot Kúlán. Tamás elmondta, nagyon szeretnek idejárni, mert igazán példamutató kis magyar közösségről van szó. A nagyobbik csoport csütörtökön, illetve az utazók miatt hétvégente is próbál, a Mocorgókkal viszont heti két alkalommal, kedden és csütörtökön próbálnak, ebben a csoportban tizenheten vannak.

− Ebben a tanévben Somogyi ugrós és friss csárdással, valamint különféle eszközös táncokkal foglalkozunk. A Mocorgóknál az ugrós alapmotívumokat már elsajátították a gyerkőcök, hamarosan bekerülnek a lányokhoz az üvegek, hiszen Somogyra jellemző az üveges tánc. A fiúkkal szeretnénk egy rövid kis kanásztáncot is összehozni, mert tudjuk, hogy Somogyban a kanásztánc hagyományos. A Százszorszép csoporttal viszont bukovinai táncokkal, székely táncokkal foglalkozunk, ezen belül is verbunk, silladri, csárdás az anyag, illetve különféle polgári táncokból áll össze a koreográfia. Kiemelném, hogy a csapat 99 százaléka eljutott Magyarországra, a Duna Népművészeti Táborba, amelyben igazából ezt az anyagot valamilyen szinten egy hét alatt elsajátították. Ezt az alaptudást próbáljuk megerősíteni, és ebből egy egészet alkotni. Az idén is hangulatos, szívmelengető karácsonyi műsorral készülnek táncosaink, de nem biztos, hogy teljes koreográfiákat láthatnak majd a szülők, látogatók. Annyi biztos, hogy különféle szemléken jelen leszünk, és megpróbálunk magyarországi szemlére is eljutni. Fontos továbbá, hogy külön foglalkozunk a tehetségesebb gyerkőcökkel, ők szólótánc-versenyeken vettek és vesznek részt.

A Százszorszép csoport bukovinai táncokat gyakorol a Népkör színpadán (Paraczky László felvétele)

A Százszorszép csoport bukovinai táncokat gyakorol a Népkör színpadán (Paraczky László felvétele)

Több helyen tanítatok Nikolettel. Kúla azért emelkedik ki, mert a gyerekeknek már van előtudása, kicsi koruktól fogva járnak a Népkörbe, időközben sok mindent elsajátítanak.

− Igen, és ezért nagy köszönet jár a Népkör vezetőségének és az egész háttércsapatnak. A legfontosabb, hogy Kúlán az utánpótlás kinevelése már az óvodás korosztályban elkezdődik. Hugyik Karolina különféle gyermekjátékokkal, mondókákkal, ritmusgyakorlatokkal fejleszti a őket, majd miután iskolába kezdenek járni, jönnek hozzánk. Tehát nem az utcáról sétáltak be, hanem van némi előtudásuk, ritmusérzékük, alaptudásuk. Mindez a mi munkánkat is megkönnyíti, mert nem a nulláról indulunk, ez tehát nagyon fontos. Említésre méltó továbbá, hogy minden csoportnak vannak csoportvezetői, akik értesítik a szülőket a különféle programokról, a próbákról stb. Így gördülékenyen dolgozhat az egész csapat, az igazán összeforrott, egységes csapat, amely együtt gondolkodik, és szerintem ez a legfontosabb. Szerintem ez mindenhol meg kellene hogy legyen Vajdaságban. Van, ahol megvan, van, ahol nincs. A Népkör Magyar Művelődési Központ Kúlán példamutató közösség, és nagyon jó úton halad, a fiatalok pedig szeretnek idejárni. A vezetőség igyekszik bevonni a gyerekeket, megtartani őket, a középiskolásokat is felkarolják, mindannyian alkalmazkodunk hozzájuk is. Csak így valósulhat meg a teljes összetartás – mondta Szakács Tamás.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Kúlai néptáncosok. Az első sorban (balról jobbra): Afity Laura, Vislavski Auróra, Futó Dóra, a hátsó sorban Futó Dávid, Turza Szabolcs és Bálint Attila (Paraczky László felvétele)