2024. július 30., kedd

„Jó könyvet olvasni mindig ünnep”

Spiró György Kossuth-díjas író, irodalomtörténész nyitja meg a 87. Ünnepi Könyvhét szegedi rendezvénysorozatát a Dugonics téren csütörtökön 16.30-kor. „Jó könyvet olvasni mindig ünnep. Mindegy, mi a műfaja, mindegy, ki a szerzője, ha jó könyv, akkor a normalitást erősíti bennünk” – írja Spiró György a szegedi könyvhét tiszteletére írt köszöntőjében.

A Dugonics téri színpadon és könyvsátrakon kívül az idén is számos helyszínen találkozhatnak az olvasás szerelemesei kedvelt szerzőikkel és a kiadók kínálatával. A könyvtárak, művelődési- és kávéházak, az egyetem és a városháza, a REÖK, a Belvárosi mozi és az akadémiai székház mellett, a Tiszatáj folyóirat szerkesztősége is csatlakozott a rendezők sorához.

Ízelítő a szerzők és műveik kínálatából: Spiró György Válogatott esszék 1979–2016 című könyvéről (Magvető Kiadó) Ilia Mihály irodalomtörténész beszélget a Somogyi-könyvtárban. Dragomán György Oroszlánkórus című könyvét (Magvető) Szilasi László mutatja be, ugyancsak a szerző társaságában, a Dugonics tér színpadán. A könyvheti vendégek között találjuk még többek között Grendel Lajost, Wlachovszky Károlyt, Szörényi Lászlót is.

Az idén sem marad el a már hagyományos Szegedi írók napja. Vendégek: Horváth Dezső, Simai Mihály, Tandi Lajos és Lázár Bence András, beszélgetőtársuk az idén is Veszelka Attila író. Simai Mihály új verseskötetét a Somogyi-könyvtárban mutatják be, a költő és Marton Árpád közreműködésével. Bátyi Zoltán Hálózsák a felhőn című új novelláskötetéről a szerzővel Bene Zoltán beszélget a Dugonics tér színpadán.

A vezető könyvkiadók és Szegedhez kötődő szerzőik új köteteit is megismerheti a közönség. Darvasi László Taligás című regényéről, valamint Grecsó Krisztián Jelmezbál – egy családregény mozaikjai című könyvéről Szilasi László beszélget a szerzőkkel. (Mindkét kötet a Magvető gondozásában jelent meg.) Ugyancsak a szegedi könyvkiadást képviseli a Lazi Könyvkiadó könyvheti íróvendégeivel, Benkő Lászlóval és Rozsnyai Jánossal.

Gárdos Péter filmrendező Hajnali láz című regényét a Libri adta ki. A könyvről Balog József újságíró beszélget a szerzővel. A regény azonos című filmváltozatát szabadtéri vetítésen láthatják a Dugonics téren a nézők, a Belvárosi mozi jóvoltából. Ugyancsak a Libri gondozásában látott napvilágot Durica Katarina Szlovákul szeretni című regénye – a szerzőt Balázs Alexandra, az Európa Rádió vezető szerkesztője szólaltatja meg.

A Zrínyi Kiadó újdonságai közül Isaszegi János, a kiadó vezetője válogat: A Magyar Honvédség negyedszázada – A rendszerváltástól napjainkig című kötetet, a kiadó első és második világháborús könyveit, valamint – szerzőként – A 21. század élettérháborúi... című kötetet mutatja be. Itt lesz Farkas Bertalan űrhajós is, aki ugyancsak a Zrínyi Kiadó újdonságait ajánlja az olvasók figyelmébe.

Az SZTE utcára viszi a tudományt sorozatban, Történészek a levéltárban – Hogyan készül a szegedi egyetem történetét feldolgozó könyv? címmel Marjanucz Lászlóval, Antal Tamással és Vajda Tamással, az egyetemtörténeti kötet főszerkesztőjével és két szerkesztőjével (Szegedi Egyetemi Kiadó), valamint a 100 kémiai mítosz – az Amerikában Kiemelkedő akadémiai mű minősítést nyert könyv (Akadémiai Kiadó, Springer Kiadó) szegedi szerzőivel, Csupor Dezsővel és Kovács Lajossal Újszászi Ilona beszélget.

A kísérőprogramok az idén is zenével, tánccal teszik még hangulatosabbá a könyvheti kavalkádot. Föllép többek között a Rutkai Bori Banda (mesekoncert gyerekeknek sok játékkal, bábokkal), térzenét ad a Fricsay Ferenc Városi Fúvószenekar, játszik a Molnár Dixie, a Deák Big Band. A népzenét kedvelőknek táncházat rendez a Korinda, föllép a deszki Bánát és a karcagi Biljana táncegyüttes, az algyői citerazenekar és néptánccsoport, szatmári, kalotaszegi és cigány táncokkal, dalokkal lép a közönség elé Jankov Gyöngyvér és a Suhancok táncegyüttes.

Az új Könyvkirályt a hagyományok szerint, az idén is a városháza dísztermében koronázzák meg, s kihirdetik a Legkirályibb olvasó család játék eredményét is.