2024. november 29., péntek

Szigeti históriák

A nulladik nap a rasszizmusellenesség jegyében

Még mindig borzongok: jön a La Fura dels Baus… a La Fura dels Baus itt lesz a Szigeten… A fesztivál szervezői azért nem terjeszkednek Szerbiában, Vajdaságban, mert nem akarnak konkurenciát teremteni az Exitnek. A magyar zenekarok pedig idén már külön, önálló, amolyan couleur locale jellegű programhelyszínen lépnek közönség elé a Szigeten…

Alig valamivel több, mint két hónap maradt még hátra az idei évből. Igen, a legjobb így fogalmazni, így mondani, és a legjobb így számolni is, hiszen nincs is praktikusabb annál, ha a Sziget Fesztiválhoz igazítjuk az időszámításunkat. Hiszen annyiféle időszámítás van már a világban, nehéz is megállapítani, melyik a legpontosabb, legmegbízhatóbb. Sokszor az is kérdés, melyik a legősibb, hiszen szinte többségükben rendre évszázadosak… illetve évezredesek…

Évmilliósak…

A Sziget ugyan nem ennyire ősi, és soha nem hivalkodott azzal, hogy az egyetlen igaz időszámítás lenne. De akkor is egy olyan biztos pont, amelyikhez olykor akár órát is lehetne igazítani… Annak ellenére is, hogy többször próbálták már befeketíteni, sőt betiltani is…

Sziget vs. Exit

„Gerendai Károly lassan kinövi az országot: a Sziget egyik szülőatyja rengeteg vállalkozásba belefogott már, most a környező országokban szervezne fesztivált. Gerendai Károlyt választotta az Ernst and Young testülete a tavalyi év legsikeresebb üzletemberének. A Sziget szülőatyja szerint ez az idő nem kedvez az ilyen elismeréseknek” – írta annak az interjúnak a bevezetésében Mézes Gergely és Takács Zoltán, amelyikből a múlt héten már idéztem egy részletet. Ugyanebben az interjúban beszélt a Sziget egyik kulcsfigurája arról, hogy az általa vezetett szervezőiroda szeretne a környező országokban is terjeszkedni. Az interjúnak ebben a részében említette az újvidéki Exitet is:

– Hol terjeszkednének?

– Leginkább Horvátországban, ahol még nincs komoly fesztivál. Már folynak a tárgyalások, remélhetőleg 2010-ben lesz is belőle valami. Gondolkozunk Szlovéniában, Szlovákiában is. Minden az adott piactól függ, Szerbiában például nyilvánvaló, hogy nincs értelme az Exit fesztiválnak konkurenciát csinálni, azt viszont nem hiszem, hogy fel lehetne vásárolni. Szlovákiában azonban van egy olyan rendezvény, amelyből sokkal többet ki lehetne hozni. Arra hajlanék, fogjunk össze a mostani szervezővel, csináljuk meg együtt.

– A díjat odaítélő bizottság hungarikumnak nevezte a Szigetet. Valóban az?

– Nem én neveztem annak, tehát nehezen adhatok magyarázatot. Sok fesztivál van a világban, de egyik sem ilyen, mint a Sziget. Különleges, szép és könnyen megközelíthető a helyszín, lehet helyben sátorozni, rendkívül széles a szolgáltatás- és programkínálata – ettől nevezhető hungarikumnak. És sajnos attól is, hogy mennyit kellett küzdeni érte. Nyugat-Európában az emberek elfogadják a nehézségeket, akár a zajt is, mert tudják, a rendezvények jót tesznek a városnak. Tőlünk azt várják el, hogy úgy szórakoztassunk több százezer embert, hogy a rendezvény helyszínétől 300 méterre már ne is legyen érezhető. Ezzel egy bizonyos szinten túl nem tudunk mit kezdeni. Ahogy azzal sem, ha politikusok a népszerűségük növelése érdekében parádéznak a Szigeten, vagy támadnak bennünket.”(Sziget lenne nélkülem is, de nem ilyen, Reggel.hu, 2009. február 1.; avagy az egy hét távlatából újfent megerősített találat a Reggel honlapján: http://reggel.hu/index.php?apps=cikk&cikk=208105)

Rock Against Racism

Mellőzném most, hogy névsorolvasást tartsak az idei Sziget Fesztivál (2009. augusztus 12–17.) nagyszínpadán felvonuló sztárok elősorolásával. Majd szépen kitöltik ők ott a hajógyár mellett a jelenléti ívet a nyáron... Érdemes lehet viszont megemlékezni arról, hogy ismét lesz szervezett program az úgynevezett mínusz egyedik és a már hagyományossá vált nulladik napon is: az előbbin a húszéves Tankcsapda tartja meg nagy, jubileumi születésnapi buliját a Szigeten, egyedi fénytechnikával és direkt erre az alkalomra épülő színpadi díszletekkel. A tavaly [ti. 2008-ban] „meghonosított” Magyar Dal Napja más formában és helyszíneken él ezúttal is tovább… Újdonság pedig, hogy idén az antirasszizmus (tehát a rasszizmusellenesség…) jegyében zajlik majd a nulladik nap programja, a Rock Against Racism – a már több mint harminc éve működő nemzetközi szervezet – szervezőivel karöltve. A tízórásra tervezett monstre koncerten a magyar rock dicső múltjának és ígéretes jelenének képviselői adják majd át egymásnak a színpadot, és nemzetközi sztárfellépők fűszerezik ezt a sort. Az idei évtől már vegytiszta nemzetközi programhelyszínként várja közönségét a Sziget nagyszínpada. Az öt nap alatt huszonöt külföldi sztár lép fel itt. A hazai zenekarok számára pedig úgynevezett „magyar nagyszínpadot” állítanak fel a szervezők, ahol a hazai élvonal több reprezentánsa is méltó helyen léphet közönség elé… Ezek persze egyelőre még csak az ígéretek, de semmi okunk sincs arra, hogy ne bizakodjunk abban: minden a tervek szerint alakul, és az időjárás is kedvező lesz…

A La Fura dels Baus fellépését pedig, javaslom, senki se szalassza el… (Folytatjuk)

Sziget-arcok lesznek 2009-ben: idén a Faith No More előzenekara lesz a kaliforniai Offspring augusztus 16-án, vasárnap – Minden idők egyik legsikeresebb punkzenekara, a hagyományos szemtelenségekkel több mint ötvenmillió lemezt adott el világszerte, az együttes tavaly nyáron tért vissza Rise And Fall, Rage And Grace című albumával. Ez a sorrendben nyolcadik Offspring-lemez, amelynek megjelenését hatalmas várakozás előzte meg

Sziget-arcok lesznek 2009-ben: augusztus 13-án, de nem pénteken (hanem csütörtökön…) a román származású, ma már azonban német illetőségű Miss Platnum nyitja a nagyszínpad programját – Miss Platnum 1980-ban Ruth Maria Renner néven született Temesváron. Szülei disszidálása után fél évvel, alig nyolcévesen, kalandos útját teljesen egyedül megszervezve, Németországba menekült Nicolae Ceauşescu (1918–1989) diktatúrája elől, és Berlinben telepedett le

Sziget-arcok lesznek 2009-ben: „A legjobb német vicc düsseldorfi, 1982-ben született, és Die Toten Hosennak hívják őket. A névadás általában jellemző, de nem mindig azonnal érthető, így a megértéshez filozófia is kell. Ez a Die Toten Hosen esetében jobb, mint a vicc: az énekes Campino valahogy úgy határozza meg, hogy nem minden nadrág rejti azt, amire egy hölgy vágyik a legjobb buli után. Mivel az impotencia népbetegség, a Die Toten Hosen felkészíti a közönségét az elmaradt örömökre, olyasmire, ami minden idők egyik legjobb lemezborítóján, a Reich&Sexyn látható, járjatok utána.”

A legtávolabbról érkező Sziget-arcok lesznek 2009-ben: az ausztrál Pendulum zenekart általában a dark drum ’n’ bass műfajába szokták beskatulyázni, de – őszintén szólva – sok minden mást is el tudnék mondani róluk, ha a csoport műfaji besorolása felől érdeklődne nálam valaki… – „Kaotikus breakbeat csapásaival a Gereth McGrillen és Rob Swire vezette Pendulum már a 2000-es évek eleje óta a világ egyik legnépszerűbb drum ’n’ bass zenekarának számít, még akkor is, ha első nagylemezét csak 2005-ben jelentette meg Hold Your Coulour címmel.”

Minden bizonnyal maradandó élményt nyújtó Sziget-jelenség lesz 2009-ben a brit Pete Tong is, akinek a Radio One-on Essential Selection című műsorát hetente 12 millióan hallgatják a világon – „A 2005-ös House Music Awardson életműdíjjal kitüntetett polihisztor DJ legutóbb tavaly mozgatta meg a magyar közönséget a budapesti metróban tartott exkluzív partijával, hogy az idei Szigeten kimeríthetetlen dance-ötlettárát bevetve szaporítsa tovább hazai rajongóinak számát.” (Dagger rajza)

Sziget-arcok lesznek 2009-ben: a legendás Faith No More együttes már visszatérő vendége a fesztiválnak – „Nem tudni, a frontember Mike Patton és csapata mi célból talált újra egymásra: a várható bevétel, a régi szép emlékek vagy a közös zenélés leküzdhetetlen vágya élesztette-e fel a kohéziót. Nem is érdekes. A váratlan feltámadás – még ha valószínűleg mindössze egy hosszabb turnéban merül is ki – bizonyára megmozgatja a rajongókat és várhatóan mindazokat, akik ízletesnek találták ugyan a FNM-féle, stíluspaneleket lazán egymásba illesztő eszenciát, mégsem sorolták azt kedvenceik közé. Fémallergiásoknak mindenesetre nem ajánlott zenéjük időközben felértékelődött. Mások mellett ők késztették »ellazulásra« az addig jobbára saját műfaji előzményeikből táplálkozó, szigorú villanygitár-központú formációkat, s nyitottak utat az új rock legfrissebb generációinak” – írta nemrég Markovics Péter kollégám az együttes fellépését beharangozó cikkében (Az idei Sziget nagyágyúja: Faith No More, Magyar Hírlap, 2009. május 4.), és én teljes mértékben egyetértek vele
Sziget-arcok lesznek 2009-ben: a brit Lily Allen az idei fesztivál nyitónapján, augusztus 12-én, szerdán lép fel a Sziget nagyszínpadán – Amikor 1985-ben Hammersmithben megszületett Lily, már a sorsa is elrendeződött: nem is lehetett belőle más, mint popsztár egy olyan kerületben, amelynek koncerttermében a modern zene legjobb élő fellépésit láthatta a közönség. A család közeli jó barátja volt Joe Strummer a Clashből, Lily a legjobb iskolákba járt, és már egészen fiatalon úgy énekelt el egy Oasis-dalt, hogy a Gallaghereknek sem lehetett – és nem is volt – egy rossz szavuk sem…
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás