2024. augusztus 3., szombat

A bácskai tölgy

ADOMATÁR

Midőn a székelyek 1941-ben végleg otthagyták Bukovinát, a Bácskába telepedtek. Sokan siratták a drága anyaföldet, de még többen örültek annak, hogy végre hazatérnek Magyarországra.

– Nem maradunk idegen fődön! – ujjongtak, mert azt hitték, ott, ahová mennek, ott majd fenékig tejfel lesz az élet. Így valahogy jártak az egyszeriek is, ahol a férfiember nem akart kimenni, az asszony azonban addig perelt vele, amíg ëssze nem szëdték magikot, s fel nem iratkoztak a tekintélyesen hosszú lajstromra…

A hadikfalviakat nagyrészt a dél-bácskai Újvidék és Temerin közelébe költöztették egy Szőreg és Temerin menti övezetbe. Volt egy Hadikföldje (ma Kolónia vagy Staro Đurđevo) nevű telepjük is, ahol földet is kaptak, s ezt-azt, hogy megkapaszkodjanak: megkezdhették az új életüket. A bácskai életmód azonban nagyban eltért a Bukovinában megszokottól. Itt más volt az éghajlat, a termőföld minősége és a termelési szokások is, sokat kínlódtak tehát. Még fát vágni se lehetett, hogy télen rendesen fűtsenek, mert erdő sehol se vót. Az őszi kukoricafosztás után, „szedés után” mentek ki a földekre a kukoricatörsököt ësszeszëdni. Kosarakba rakták, avval kínlódtak…

Elszakadt a cérnája az egyik székelynek, kárhozott rendesen. Mikor hazaért abba a putriba, amibe beköltözhettek, mérgesen a sutuba vágta a törsökös kast:

– Cseszd mëg, asszon, nem këllëtt nekëd a bukovinai bükk? Hát most itt van nekëd a bácskai tölgy!

(Ádám István temerini néprajzos 1980-as gyűjtése nyomán, a temerini Bíró József adatközlő elbeszélése alapján.)

A szerző illusztrációja