2024. november 23., szombat

Tenger fenekéről apró gyöngyöt...

Örömzene, örömtánc a harmincadik Batyu táborban Zentagunarason

– Ami megkülönböztet minket más népektől, az a kultúránk és a nyelvünk. A magyar kultúra fontos szegmense a népművészet, a néphagyomány. De ha csak könyvekbe, lemezekre, különböző hordozókra kerülnek rá a népmesék, népdalok, néptáncok vagy akár a népi hímzések és a többi népművészeti tevékenység, akkor kultúránknak ez a része olyan lenne, mintha múzeumba zárnánk, s elvesztené igazi sajátosságát, azt hogy a népi kultúra önmaga törvényei szerint terjed, változik és újul meg. Ezért fontos a Batyu tábor és az ehhez hasonló összejövetelek, az egyesületekben folyó hagyományápoló munka is, mert az élő néphagyományt szolgálják és örökítik tovább valamennyien. Egy ilyen táborban, mint a tiétek, az Önöké, az a magyar kultúrkincs, amivel a nemzet rendelkezik, életre kel, nemesedik és eredeti rendeltetésének megfelelően közösséget épít – ezekkel a szavakkal köszöntötte Kabók Erika, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának tagja a Batyu tábor köré szerveződő hagyományápoló mozgalmat a táborzáró gálaműsor kezdetén.

– A Batyu tábor a Délvidék legtömegesebb és legismertebb népzenei tábora. S ez egyfelől a résztvevők érdeklődésének, másfelől a magas színvonalú szervezői és szakmai munkának köszönhető. Szívet melengető visszagondolni, hogy az elmúlt három évtized alatt hány ezren fordultak itt meg, s vihették batyujukban haza azokat az értékeket, amit itt kaptak – fogalmazott Kabók Erika. A Magyar Nemzeti Tanács kiemelt jelentőségű rendezvénnyé nyilvánította a Batyu tábort és évről évre támogatja a megszervezését.

 

A tamburások fellépése a gálán (Fotó: Herceg Elizabetta felvétele)

A tamburások fellépése a gálán (Fotó: Herceg Elizabetta felvétele)

Óbecse, Drea és Pacsér után hosszú évek óta Zentagunaras ad otthont a néptánc- és népzenei tábornak. A topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ vezetősége, Kisimre Szerda Anna, Savelin László és Kisimre Árpád szervezésében július 21-e és 26-a között került sor a jubileumi Batyu táborra, amely valóban tömeges volt, hiszen több mint 250-en vertek sátrat az iskola árnyas udvarán. A foglalkozások során komoly szakmai munka folyt, több korcsoportban napi hat órát táncoltak a gyerekek, a fiatalok és az oktatóik. Nagyon sokan és sokfelől érkeztek az idén is a táborlakók: Vajdaságból Magyarkanizsáról, Törökkanizsáról, Adáról, Péterrévéről, Szajánból, Moholról, Törökbecséről, Óbecséről, Padéról, Temerinből, Újvidékről, Szenttamásról, Kishegyesről, Bácsfeketehegyről, Bajsáról, Bácskossuthfalváról, Szabadkáról, Hajdújárásról, Tornyosról, Gunarasból, Topolyáról és Zentagunarasból, de érkeztek Magyarországról Csömörről, Soroksárról, Nagybaracskáról és Komlóról is.

Kisimre Szerda Anna vezette a
gálaműsort (Fotó: Herceg Elizabetta felvétele)

Kisimre Szerda Anna vezette a gálaműsort (Fotó: Herceg Elizabetta felvétele)

A legfiatalabb táncosok műsorszámát láthattuk a gála kezdetén, akik somogyi táncokat tanultak Kovács Hannától és Szakács Tamástól. A felsős tanulók bonchidai táncokkal ismerkedtek, oktatóik Kirch Zoltán és Podpácz Beáta közreműködésével. A legidősebb korosztály volt a legnépesebb, ezért két csoportban tanulták a gyimesi táncokat. Németh Eszter, Molnár Bálint, Hanekám Luca és Gellén Péter tanították a táncanyagot. Ők a gálaműsorra közös produkcióval készültek.

A táborban több éve tamburaoktatás is folyik Csonka Balázs vezetésével. Tisza menti csárdást és ugróst adtak elő Bodor Anikó gyűjtéséből, illetve zentai dallamokat hallhattunk Boros Gyevi András repertoárjából, amit Király Ernő 1961-ben gyűjtött.

A napi próbák mellett a szabadidőben az idén is kézműves-foglalkozásokon vehettek részt az érdeklődők. Kardos Évával gyöngyöt fűztek, Rind Melittától a bútorfestés technikáját tanulták meg, Lukács Fodor Valéria a nemezelésre tanította a fiatalokat. Az elkészült munkákból kiállítást készítettek a foglalkozásvezetők.
Esténként közös éneklésre gyűltek össze, majd táncházzal zárult a nap. Népzenei koncertek is színesítették a programot: vasárnap este a kolozsvári Tokos és az óbecsei Fokos zenekar közös koncertje volt a bevezető, hétfőn este a magyarországi Zagyva Banda koncertezett és tartott táncházat, szerdán este pedig a Batyu tábor megálmodói, erre az alkalomra, hosszú évek után ismét összeállt Batyu együttes tartott koncertet az ifjú generációval, gyermekeikkel kiegészülve.

 

A közönség soraiban a büszke szülők mellett Fremond Árpád, az MNT elnöke és Kabók Erika, az MNT Végrehajtó Bizottságának tagja (Fotó: Herceg Elizabetta felvétele)

A közönség soraiban a büszke szülők mellett Fremond Árpád, az MNT elnöke és Kabók Erika, az MNT Végrehajtó Bizottságának tagja (Fotó: Herceg Elizabetta felvétele)

Mint ahogyan már évek óta, az idei Batyu tábor zenészei az óbecsei Fokos zenekar, a topolyai Csalóka zenekar tagjai és fiatal barátaik voltak, név szerint: Rózsa Tibor, Szabó András, Tillinkó Luca, Rózsa Levente, Szerda Balázs, Kelemen Zsolt, Jovánovity Péter, Borsodi Árpád és Károlyi Egon.

A színvonalas gálakoncert tette fel a koronát a harmincadik Batyu táborra, a szervezők kis ajándékkal megköszönték mindazoknak a lelkes munkát, akik nélkül nem működhetett volna minden ilyen olajozottan, és végül valamennyi résztvevő előadásában elhangzott a tábori himnusz, majd a hagyományos babgulyás elfogyasztása után elbúcsúztak egymástól az erre az alkalomra egyforma pólóba öltözött táborlakók.

Az idei Batyu tábort támogatta: a Magyar Nemzeti Tanács, Topolya község önkormányzata és Helyi Közössége, Nemzeti Kulturális Alap, Halmos Béla Program, Magyar Művészeti Akadémia, Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság, Csoóri Sándor Alap, Zentagunarasi Helyi Közösség, Október 18. Általános Iskola, zentagunarasi tűzoltóság, a topolyai Petőfi Sándor Cserkészcsapat, valamint helyi vállalkozók: a Timi tészta, Bruker company, Mohácsi hentesüzlet, Akris, Big Chick, az X-Tim és magánszemélyek.

 

Tenger fenekéről apró gyöngyöt szednék… Búcsúzásként elhangzott a tábor himnusza (Fotó: Herceg Elizabetta felvétele)

Tenger fenekéről apró gyöngyöt szednék… Búcsúzásként elhangzott a tábor himnusza (Fotó: Herceg Elizabetta felvétele)

– Köszönjük a szülőknek, hogy fontosnak tartják a néptánc és népzene hagyományának tiszteletét, és hogy erre nevelik gyermekeiket is. Biztos vagyok benne, hogy sok új barátot szereztek maguknak a fiatalok, és életre szóló élménnyel gazdagodtak. A Batyu táborban élmény a népművészet – zárta az ünnepi, jubileumi gálát Kisimre Szerda Anna, a Kodály-központ elnöke.

Nézzétek, mit készítettem! A táncpróbák szünetében kézműveskedhettek a gyerekek, a gálára kiállítás készült (Fotó: Herceg Elizabetta felvétele)

Nézzétek, mit készítettem! A táncpróbák szünetében kézműveskedhettek a gyerekek, a gálára kiállítás készült (Fotó: Herceg Elizabetta felvétele)

A jubileum tiszteletére a tábor névadó népzenei együttese, a Batyu együttes is koncertezett a zentagunarasi iskola udvarán kiegészülve a Fokos zenekarral és a családtagokkal (Fotó: Herceg Elizabetta felvétele)

A jubileum tiszteletére a tábor névadó népzenei együttese, a Batyu együttes is koncertezett a zentagunarasi iskola udvarán kiegészülve a Fokos zenekarral és a családtagokkal (Fotó: Herceg Elizabetta felvétele)

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A néptánc elmélyült és felszabadult öröme: a gálakoncerten ízelítőt kaptunk a tanultakból (Fotó: Herceg Elizabetta felvétele)