Pénteken a zombori Bielitzky Károly Városi Könyvtár Dunatáji Herceg János Nap elnevezésű rendezvénye keretében került sor a Herceg János Irodalmi Díj ünnepélyes átadására.
Az idei díjazottnak, Kovács Jolánka írónak, szerkesztőnek, műfordítónak, irodalomszervezőnek Nataša Turkić, a könyvtár igazgatója nyújtotta át a rangos elismerést, amely Mraković Péter szobrászművész alkotása.
A díj bírálóbizottságának tagjai voltak: Bordás Győző kritikus, szerkesztő, dr. Silling István nyelvész, író, néprajzkutató, L. Móger Tímea költő.
Kovács Jolánka az alábbi szavakkal mondott köszönetet a díjért:
„Mindjárt az elején meg kell mondanom, nagyon meglepett, amikor értesítettek, hogy idén nekem ítélték a Herceg János Irodalmi Díjat. Az első gondolatom az volt, hogy vajon tettem-e, dolgoztam-e én eleget, valóban kiérdemeltem-e, hogy ilyen rangos vajdasági irodalmi díjban részesüljek. Ez a díj Herceg János vajdasági (jugoszláviai) magyar író, szerkesztő, műfordító nevével fémjelzett, kinek életműve rendkívül gazdag volt, aki fáradhatatlan lelkesedéssel, folyamatosan írt szinte hetven éven át, a prózai irodalmi műfajok szinte mindegyikét magas szinten művelve – s éppen ezért nagyon megtisztelő számomra ez az elismerés.
Azt hiszem, ez utóbbi a legmegfelelőbb kifejezés arra, miként élem meg azt, hogy ebben a díjban részesülök. Aki művelődésszervezéssel foglalkozik, ír, irodalmi műveket fordít, könyveket szerkeszt, nem díjért vagy elismerésért teszi: mindez az élete részévé válik, élteti, erőt ad a mindennapokhoz, más (elviselhetőbb) fényben látja az őt körülvevő világot, az embereket, emberi kapcsolatait. Én ezt egyszerűen úgy szoktam mondani, hogy »így kap levegőt«.”
Ezt követően sor került a díjazott életmű bemutatására, a bírálóbizottság tagjainak közreműködésével.
Az L. Móger Tímea által írt méltatásban egyebek mellett elhangzott:
„Kovács Jolánka novellái zömében (Takard ki a kakadut című, Jajistenem című kötetek) a társadalom peremére szorult, hátrányos helyzetben élő gyerekek és felnőttek megrázó történeteit veti papírra. Nemcsak kivételes beleérző képességről tesz tanúságot, hanem szinte azonosul írásainak hőseivel, akik a szó szoros értelmében hősök mind, mondhatni, született túlélők. (…) Az szintén generációkat átható és azokon átívelő jelentőséggel bír, hogy tankönyvek szerzőjeként, egykori tanárként, könyvtárosként, mindenkori közösségi emberként, a Sziveri János Művészeti Színpad berkeiben (jelenleg elnökként) irodalmi estek, alkotói pályázatok szervezője, lebonyolítója, kiadványok szerkesztője.
A csaknem negyven fordításkötete által az örökkévalóságba nyúló szellemi hidat képez a magyar és szerb írók között.
A számos szakmai díj mellett a magyar közösségek összefogásáért, kulturális identitásunk gazdagodásáért, a nemzettudat fejlesztéséért Kovács Jolánka nemrégiben átvehette a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség Plakett elismerését.
Széles körű pályaíve és sors-vállalása ismeretében nem lehet kétségünk, hogy a Herceg János Irodalmi Díj méltó kitüntetettre talál a muzslyai írónő személyében.”
A szerzői, szerkesztői, műfordítói, irodalomszervezői életművet kirajzoló beszélgetést felolvasás kísérte.
Az esemény védnöke volt Zombor város és a sziváci Pele öntöde.
Nyitókép: Pelt Ilona felvétele