Vladan Vukosavljević köztársasági művelődési és tájékoztatási miniszter tegnap Szabadkára látogatott. A város polgármesterével, Bogdan Labannal folytatott tárgyalások után ellátogattak a Községközi Műemlékvédelmi Intézetbe, a Szabadkai Városi Múzeumba, és megtekintették a készülő színházépületet is, amellyel kapcsolatban Vladan Vukosavljević az újságíróknak a következőket mondta:
– A befektetések szempontjából a legnagyobb és legjelentősebb projektum mindenképpen a színházépület rekonstrukciója. Ez a projektum tizenegy évvel ezelőtt felettébb ambiciózusan lett elképzelve. A szerbiai kultúra területén, évtizedekkel visszamenőleg, ez az egyik legnagyobb befektetési projektum. A művelődési minisztérium a 2006–2013-as adatok alapján, megközelítőleg 270 millió dinárt választott ki erre a projektumra, az elmúlt két évben 70 milliót, együttműködve persze a tartományi szervekkel és a helyi önkormányzattal. Mivel a befektetések szempontjából nagyon összetett helyzetről van szó, nehéz lenne találgatásokba bocsátkozni, de úgy gondoljuk, hogy a színház épületben négy éven belül megkezdődhet a munka. A tartományi szervekkel és a helyi önkormányzattal karöltve nagy erőfeszítések árán jutottunk ide, és további erőfeszítésekre lesz szükség, de jó úton haladunk. Mindez fontos a kultúrpolitikai stratégia fejlődésének szempontjából is.
A szabadkai színházépület építkezési fázisairól Bogdan Laban, Szabadka polgármestere számolt be.
– A hatodik fázisnál tartunk, júniusban végzünk és megkezdődik a hetedik fázis. Ez úgymond egy döntőfázis lesz, amely 250 millió dinárt igényel, és előreláthatóan jövő év januárjában érne véget. Ezzel elkészülne a színházépület külső része, és még ebben a fázisban hozzáfognánk a színházépület régi részének a felújításához. Az elkövetkező két évre vonatkozóan jelentős támogatást várunk a tartomány és a köztársaság részéről. Arra számítunk, hogy 2020-ban sor kerül az első előadásra a színházépületben. A 2006-os tervek valóban nagyravágyóak voltak, de azóta változtak az árak és új lehetőségek mutatkoztak, így megpróbálunk lefaragni a költségekből, legalább 25–30 százalékot. Az elkövetkező két évben tervezettek megvalósításához megközelítőleg másfél milliárd dinár hiányzik, ami nem kevés, de szeretnénk végre megnyitni a színházépületet és bebizonyítani, hogy felelős önkormányzat vagyunk. Más kulturális tartalmak sem lesznek elhanyagolva, törekedni fogunk arra, hogy méltóképpen legyen megrendezve a palicsi filmfesztivál, a gyermekszínházi fesztivál és a többi, nagyobb közönséget megmozgató rendezvény is – mondta Bogdan Laban.
A miniszter szabadkai látogatása kapcsán a következőket is elmondta:
– A polgármesterrel arról is beszélgettünk, hogy amennyiben lenne rá érdeklődés, nyilvános megbeszéléseket szerveznénk a művelődési stratégia témakörében. Az elkövetkező tíz évben, a szerbiai kulturális fejlődés területén, a decentralizálás számunkra prioritást élvez. Gyakran hangoztatom, de valóban fontos a decentralizálás. Ez egy alapelv, amelyhez tartjuk magunkat a jövőben. Figyelembe kell venni minden város specifikusságát, és a lehetőségeihez mérten kell színvonalas fejlődést mutatniuk a kultúra területén. Szerbia sok tehetséges alkotóval büszkélkedhet, de ne feledjük azokat az intézményeket sem, amelyek rendkívül fontos szerepet töltenek be a kulturális hagyaték megőrzésében, ilyenek például a múzeumok, a könyvtárak és az archívumok. A szakembereink motiváltak, érződik a lendület, egyedül a befektetésekkel állunk gyengébben. Elég sok épület vár felújításra, akárcsak a szabadkai színházépület is. A jövőben a projektumok kijelölésével foglalkozunk és küzdünk a megvalósításaikért. Szorgalmazni fogjuk, hogy a művelődés költségvetése évről évre növekedjen. Ez a kulturális fejlődés anyagi aspektusa, de törekszünk arra is, hogy a művelődési élet színvonalát is emeljük. A kultúra a megmaradásunk és fejlődésünk előfeltétele. A többnemzetiségű közegek, mint amilyen Szabadka, sok lehetőséget rejthetnek. A hagyományok, a szokások, a kultúrák találkozása során a nemzetek egymást gazdagítják, és ez nagy eredményeket hozhat a művelődés területén. Ez egy nem mindennapi előny, amit érdemes kihasználni. Ne feledjük azt se, hogy a szabadkai szecesszió egyedi Európában. A művelődési minisztérium a tavalyi évtől, teljesen függetlenül a kulturális költségvetéstől, pályázatot ír ki, amely a városokat helyezi középpontba, és pont az olyan értékek megőrzésére helyezi a hangsúlyt, mint amilyen például a szabadkai szecesszió – hallottuk a művelődési és tájékoztatási minisztertől.