A szabadkai Kosztolányi Dezső Színház egész évada a megalakulásuk 30. éve, a szülinap, a jubileum jegyében zajlik. Mészáros Gábor igazgatóval az múlt év eseményeit összegeztünk, és persze szó volt arról is, hogy mi minden várható ebben az idényben.
– Új produkciót tervezünk Urbán András rendezésében. Ez még egyeztetés alatt áll, de valószínűleg Szegedi-Szabó Béla Bill-trilógiáját mutatjuk be. A próbák márciusban kezdődnek el, a bemutató április végére vagy május elejére várható. Fontosnak tartom, hogy Urbán András rendezései folyamatosan jelen legyenek Szabadkán, különösképp most, a jubileumi évadban, elvégre a KDSZ-t a harminc év felében ő vezette, színházunk arculata főleg hozzá kötődik.
Koncerteket is tervezünk erre az évadra, zenei eseményeket, amelyek kapcsolódnak a színházhoz, és olyan zenekarok, előadók fellépését, akik műsora színházban is teljességgel élvezetes. Vendégelőadásokat is várunk, még ebben a hónapban. Január végén a budapesti Láthatáron Csoport Hagyaték és a sepsiszentgyörgyi M Stúdió Echoes of Here című produkcióit tekinthetik meg az érdeklődők. Habár a szülinapi rendezvénysorozatunkat már megtartottuk, mégis úgy látjuk jónak, hogy az egész évad az ünneplés jegyében teljen el. Egy könyv kiadását is tervezzük, amely tulajdonképpen Góli Kornélia doktori disszertációja, és a KDSZ harminc évét öleli fel. Tavaly már pályáztunk rá, de sikertelenül, ezért az idén is próbálkozunk, mert szeretnénk, hogy még ebben az évben megjelenjen, és legyen egy maradandó, megfogható bizonyítéka a harminc évnek.
Nemsokára az Újvidéki Színház születésnapi rendezvénysorozata lesz, ez alkalomból pedig a vajdasági színházak minifesztiválját hirdették meg. Nagyon jó ötlenek tartom, hogy legyen egy fesztivál, külön a vajdasági színházak megmutatkozására. Az Újvidéki Színház születésnapján egyébként is rendszeresen fellépnek a színházaink, az idén neveztük először minifesztiválnak, és szerintem ez egy remek showcase program, amely során a színházak bemutathatják az előadásaikat. Erdélyben rendszeresen tartanak ilyen fajta rendezvényeket, amelyek során több színház produkciója tekinthető meg egy-egy városban. Szerintem fontos az, hogy Vajdaságnak is legyen ilyen rendezvény. Mi Bélai Marcel rendezésében készült The Marx Brothers című előadásunkkal veszünk részt rajta.
Ami a nyarat illeti, az idén is megyünk Kisvárdára, a magyar színházak fesztiváljára, és mivel mi a harmincadik szülinapot ünnepeljük, a gyergyói színház pedig a negyvenediket, ezért a két társulat díszvendégként lesz jelen, és mi is legalább két előadással lépünk fel.
Arra is gondoltunk, hogy mivel az Angyalok a lombok között című, idei évadbeli produkciónk egy erdélyi történetet dolgoz fel, jó lenne Erdélyben is eljátszani – hallottuk Mészáros Gábortól, aki az évad első felét is összegezte.
– Két bemutatónk volt. Az egyik Csábi Anna szerzői projektuma, az említett Angyalok a lombok között, a másik pedig a Georg Büchner szövege alapján készített Lenz, amelynek a rendezője Hegymegi Máté, a dramaturgja Garai Judit, és ők ketten adaptálták ezt a novellát színpadi művé. Ez a két előadás koronázta meg a KDSZ 30. évadának az első felét.
A színház születésnapját novemberben ünnepeltük meg egy izgalmas rendezvénysorozattal. Legalábbis törekedtünk arra, hogy méltó legyen az alkalomhoz. Fellépett a Zentai Magyar Kamaraszínház és az Újvidéki Színház is. Emellett nagy örömünkre koncertet adott Mezei Szilárd a Túl a Tiszán innen együttesével. Ez egy nagyszabású produkció volt, amelyet a vajdasági közönség még nem igazán láthatott, és fontosnak tartottuk, hogy a szabadkaiak megtekinthessék. Nagy siker volt, a közönséget lenyűgözte. A KDSZ születésnapjának a dátumán felolvastuk Boris Vian Birodalomépítők, avagy a Schmürz című drámáját, amely a KDSZ első bemutatója volt harminc évvel ezelőtt. Ez egy előadásszerű felolvasószínház volt, amelyet Kucsov Borisz rendezett, a KDSZ társulatához pedig Nyári Ákos csatlakozott vendégművészként. Nem csak a nosztalgiázás végett iktattuk be ezt a programunkba, úgy gondolom, hogy ez a dráma örök aktualitással bír, érdemes felidézni.
Az ünnepléshez hozzátartozott az Álompolgárok nevű zenekar fellépése is, amelyet színészek alkotnak, a vezetőjük Ágyas Ádám, a társulatunk tagja, és Hodik Annabella is az együttest erősíti. Megzenésített verseket adnak elő, konkrétan Sziveri-verseket, de bővítik a műsorkészletüket. Büszke vagyok arra, hogy zenészvénával megáldott fiatal színészek zenekart hoztak létre, arra pedig kiváltképp, hogy megzenésített versekre építik a repertoárjukat, hiszen ez ma már sajnos egyre ritkább.
A szülinapi rendezvénysorozatunkon Bongor, azaz Berta Csongor koncertje tette fel a pontot az i-re. Berta Csongor szabadkai származású színművész, a KDSZ-ben kezdte a pályafutását, játszott egyebek közt az Exodus című előadásban és az Andrej Boka által rendezett Názáretben, azután ment Budapestre, ahol figyelemre méltó könnyűzenei, rapkarriert futott be.
A szülinapozás után következett a Desiré fesztivál, amelyet óriási érdeklődés övezett, napi két előadás volt, és mindegyiket telt ház előtt tartottuk, pótszékekkel, nulladik és mínusz egyedik sorokat kialakítva. Remek produkciókat láthatott a közönség, a jegyek szinte azonnal elfogytak a fesztivál meghirdetése után. Jó volt látni, hogy Szabadka felpezsdül ezekben a napokban. Készülünk a következő Desirére is, hiszen a fesztivál folyamatos szervezést igényel – tudtuk meg Mészáros Gábortól.
Nyitókép: Jelenet a Lenz című produkcióból (Molnár Edvárd felvétele)