2025. január 14., kedd

Tavaszra új előadás

Izgalmas színházi műsorokkal folytatja jubileumi évét a szabadkai KDSZ

A szabadkai Kosztolányi Dezső Színház egész évada a megalakulásuk 30. éve, a szülinap, a jubileum jegyében zajlik. Mészáros Gábor igazgatóval az múlt év eseményeit összegeztünk, és persze szó volt arról is, hogy mi minden várható ebben az idényben.

Mészáros Gábor (Molnár Edvárd felvétele)

Mészáros Gábor (Molnár Edvárd felvétele)

– Új produkciót tervezünk Urbán András rendezésében. Ez még egyeztetés alatt áll, de valószínűleg Szegedi-Szabó Béla Bill-trilógiáját mutatjuk be. A próbák márciusban kezdődnek el, a bemutató április végére vagy május elejére várható. Fontosnak tartom, hogy Urbán András rendezései folyamatosan jelen legyenek Szabadkán, különösképp most, a jubileumi évadban, elvégre a KDSZ-t a harminc év  felében ő vezette, színházunk arculata főleg hozzá kötődik.

Koncerteket is tervezünk erre az évadra, zenei eseményeket, amelyek kapcsolódnak a színházhoz, és olyan zenekarok, előadók fellépését, akik műsora színházban is teljességgel élvezetes. Vendégelőadásokat is várunk, még ebben a hónapban. Január végén a budapesti Láthatáron Csoport Hagyaték és a sepsiszentgyörgyi M Stúdió Echoes of Here című produkcióit tekinthetik meg az érdeklődők. Habár a szülinapi rendezvénysorozatunkat már megtartottuk, mégis úgy látjuk jónak, hogy az egész évad az ünneplés jegyében teljen el. Egy könyv kiadását is tervezzük, amely tulajdonképpen Góli Kornélia doktori disszertációja, és a KDSZ harminc évét öleli fel. Tavaly már pályáztunk rá, de sikertelenül, ezért az idén is próbálkozunk, mert szeretnénk, hogy még ebben az évben megjelenjen, és legyen egy maradandó, megfogható bizonyítéka a harminc évnek.

Nemsokára az Újvidéki Színház születésnapi rendezvénysorozata lesz, ez alkalomból pedig a vajdasági színházak minifesztiválját hirdették meg. Nagyon jó ötlenek tartom, hogy legyen egy fesztivál, külön a vajdasági színházak megmutatkozására. Az Újvidéki Színház születésnapján egyébként is rendszeresen fellépnek a színházaink, az idén neveztük először minifesztiválnak, és szerintem ez egy remek showcase program, amely során a színházak bemutathatják az előadásaikat. Erdélyben rendszeresen tartanak ilyen fajta rendezvényeket, amelyek során több színház produkciója tekinthető meg egy-egy városban. Szerintem fontos az, hogy Vajdaságnak is legyen ilyen rendezvény. Mi Bélai Marcel rendezésében készült The Marx Brothers című előadásunkkal veszünk részt rajta.

Ami a nyarat illeti, az idén is megyünk Kisvárdára, a magyar színházak fesztiváljára, és mivel mi a harmincadik szülinapot ünnepeljük, a gyergyói színház pedig a negyvenediket, ezért a két társulat díszvendégként lesz jelen, és mi is legalább két előadással lépünk fel.

Arra is gondoltunk, hogy mivel az Angyalok a lombok között című, idei évadbeli produkciónk egy erdélyi történetet dolgoz fel, jó lenne Erdélyben is eljátszani – hallottuk Mészáros Gábortól, aki az évad első felét is összegezte.

– Két bemutatónk volt. Az egyik Csábi Anna szerzői projektuma, az említett Angyalok a lombok között, a másik pedig a Georg Büchner szövege alapján készített Lenz, amelynek a rendezője Hegymegi Máté, a dramaturgja Garai Judit, és ők ketten adaptálták ezt a novellát színpadi művé. Ez a két előadás koronázta meg a KDSZ 30. évadának az első felét.

A színház születésnapját novemberben ünnepeltük meg egy izgalmas rendezvénysorozattal. Legalábbis törekedtünk arra, hogy méltó legyen az alkalomhoz. Fellépett a Zentai Magyar Kamaraszínház és az Újvidéki Színház is. Emellett nagy örömünkre koncertet adott Mezei Szilárd a Túl a Tiszán innen együttesével. Ez egy nagyszabású produkció volt, amelyet a vajdasági közönség még nem igazán láthatott, és fontosnak tartottuk, hogy a szabadkaiak megtekinthessék. Nagy siker volt, a közönséget lenyűgözte. A KDSZ születésnapjának a dátumán felolvastuk Boris Vian Birodalomépítők, avagy a Schmürz című drámáját, amely a KDSZ első bemutatója volt harminc évvel ezelőtt. Ez egy előadásszerű felolvasószínház volt, amelyet Kucsov Borisz rendezett, a KDSZ társulatához pedig Nyári Ákos csatlakozott vendégművészként. Nem csak a nosztalgiázás végett iktattuk be ezt a programunkba, úgy gondolom, hogy ez a dráma örök aktualitással bír, érdemes felidézni.

Az ünnepléshez hozzátartozott az Álompolgárok nevű zenekar fellépése is, amelyet színészek alkotnak, a vezetőjük Ágyas Ádám, a társulatunk tagja, és Hodik Annabella is az együttest erősíti. Megzenésített verseket adnak elő, konkrétan Sziveri-verseket, de bővítik a műsorkészletüket. Büszke vagyok arra, hogy zenészvénával megáldott fiatal színészek zenekart hoztak létre, arra pedig kiváltképp, hogy megzenésített versekre építik a repertoárjukat, hiszen ez ma már sajnos egyre ritkább.

A szülinapi rendezvénysorozatunkon Bongor, azaz Berta Csongor koncertje tette fel a pontot az i-re. Berta Csongor szabadkai származású színművész, a KDSZ-ben kezdte a pályafutását, játszott egyebek közt az Exodus című előadásban és az Andrej Boka által rendezett Názáretben, azután ment Budapestre, ahol figyelemre méltó könnyűzenei, rapkarriert futott be.

A szülinapozás után következett a Desiré fesztivál, amelyet óriási érdeklődés övezett, napi két előadás volt, és mindegyiket telt ház előtt tartottuk, pótszékekkel, nulladik és mínusz egyedik sorokat kialakítva. Remek produkciókat láthatott a közönség, a jegyek szinte azonnal elfogytak a fesztivál meghirdetése után. Jó volt látni, hogy Szabadka felpezsdül ezekben a napokban. Készülünk a következő Desirére is, hiszen a fesztivál folyamatos szervezést igényel – tudtuk meg Mészáros Gábortól.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Jelenet a Lenz című produkcióból (Molnár Edvárd felvétele)