2024. november 5., kedd

A tavasz árnyoldala

Egye többen küzdenek a pollenallergia tüneteivel

A szezonális allergiás tüneteket különböző növények virágpora, pollenek belélegzése okozza. Valakinél a nyírfa, a mogyoró, a pázsitfűfélék virágzása idején jelentkeznek a panaszok, de a legtöbben a parlagfű pollenszórásakor tapasztalják az allergiás tünetek megjelenését. A pollenek, ha bekerülnek a légáramba, akár száz-kétszáz kilométerrel távolabbra is eljuthatnak. Ezért fontos, hogy az elhanyagolt útszéleket és terülteteket karbantartsuk, a saját egészségünk érdekében. Idén korábban érkezett meg az allergiaszezon, az enyhe időjárás miatt. A tavasz közeledtével a napsütéses órák számának növekedése kapcsán legtöbben a kellemes időre és a virágzó növényekre gondolnak. Ez utóbbi viszont sokaknak egy nehéz időszak elérkezését jelentheti. Ez nem más, mint a szemet gyönyörködtető tavaszi virágzással együtt járó megnövekedett virágpor koncentrációja a levegőben, azaz a pollenszezon. A szezonális pollenallergiát sokszor szénanáthának is szokták nevezni, habár a széna kifejezetten nem okoz allergiát. Az elnevezése az aratáskor tapasztalt tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás tünetegyütteséből ered, ezeket a tüneteket azonban nem a széna, hanem a felszálló por váltja ki. A pollenek az arra érzékeny emberben allergiás tüneteket váltanak ki. Erről és a pollenallergia gyakoriságáról beszélgettünk dr. Vasas Mihály tüdőorvossal.

Dr. Vasas Mihály (Gergely József felvétele)

Dr. Vasas Mihály (Gergely József felvétele)


– A pollenallergia a gyermekek és a felnőttek körében egyaránt gyakorinak számít. Elsősorban orr- és szemtüneteket, illetve nehézlégzést okoz. Azoknál a pácienseknél, akik asztmával küzdenek, a pollenallergia jelentősen rontja a beteg állapotát. Általánosságban az allergiás megbetegedések kialakulásában nagy szerepet játszanak az örökletes tényezők, tehát akiknek a szülei légúti vagy bármilyen allergiában szenvednek, a gyerekek is sokkal nagyobb valószínűséggel lesznek túlérzékenyek. Egyrészt az örökletes tényezők játszanak szerepet, amikor úgymond megörököljük ezt az allergiát, és ezután valami provokáló tényező elindítja mindezt, viszont vannak sokan, akik hajlamosak a kialakulására, mégsem nyilvánulnak meg náluk az allergiás tünetek. Ez mind azért van, mert a nyálkahártyák megvédik az illetőt, ha azonban ha jön egy vírus, ami által sérülnek ezek a nyálkahártyák, a pollenek bekerülhetnek a mélyebb rétegekbe. Ekkor tapasztalhatóak a klasszikus tünetek, orrfolyás, tüsszögés, orrviszketés, továbbá megjelennek a szemtünetek, a szemviszketés, könnyezés és a köhögés is, akinek pedig asztmája van, gyakran romlik az egészségi állapota. A pollenallergia különböző fajtáit egész évben tapasztaljuk, attól függően, ki milyen növény pollenjére érzékeny. Egyedül a téli fagyok időszakában nincs erre panasz. Egyébként viszont egészen kora tavasztól késő őszig vannak olyan növények, amelyek ontják a pollent. A legtöbb pollent még a tavasz kezdetén tapasztaljuk, ilyenkor jelennek meg a fapollenek, gondolok itt a barkás növényekre, akár dióra, a mogyoróra, fűzre, ezek a legjellemzőbbek már egészen február derekától egészen áprilisig. A fűfélék május elejétől június vagy július végéig a legkritikusabbak. Mondhatjuk talán, hogy augusztusban van egy kis csend, de a hónap végén már kezdődik a parlagfű pollenszórása és a gyomnövények virágzása, ezek nagy mértékben egészen az első komolyabb fagyokig ontják a virágport. A pollenek esetében nagyon fontos a koncentrációjuk is, hiszen nem mindegy, hogy a saját udvarom van tele parlagfűvel vagy pedig egy száz kilométerrel odébb található legelőről fújja a szél a virágport az udvaromba – tette hozzá dr. Vasas Mihály,a Zentai Közkórházgyermekgyógyász-pulmonológusa.

Egy-egy mogyoróbarka akár 11 millió virágporszemet is termelhet (Gergely József felvétele)

Egy-egy mogyoróbarka akár 11 millió virágporszemet is termelhet (Gergely József felvétele)


Dr. Linka Beáta, okleveles biológus, természetgyógyász, a Gyógykuckó-Természetgyógyászati rendelő alapítója többek között a természetes gyógymódokról is beszélt, amit a pollenallergia ellen, illetve annak megelőzése érdekében tehetünk.

Dr. Linka Beáta

Dr. Linka Beáta

– Allergiáról akkor beszélünk, ha az immunrendszer túl nagy érzékenységgel, indokolatlan válasszal reagál a környezetében lévő idegen anyagokra, például pollenekre. Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója olyan anyagokra, amelyek egészséges egyéneknél semmilyen választ nem váltanak ki a szervezetben.Immunrendszerünk működésében fontos szerepet tölt be a táplálkozás. Számos ételünk tartalmaz olyan tápanyagokat, amik részt vesznek a szénanátha és az asztmás panaszok enyhítésében. Viszont bizonyos élelmiszer-összetevők fokozhatják is a jelentkező tüneteket, mint például a tartósítószerek, az antibiotikus származékok és a hormon jellegű anyagok. Immunrendszerünk megfelelő működésében kiemelt szerepe van az egészséges bélflórának. Az allergiás megbetegedések kialakulásának megelőzésében előnyös lehet étrendünk kiegészítése pre- és probiotikus készítmények fogyasztásával.Az allergia legfőbb okai az immunrendszer gyengesége vagy túlreagálása, valamint az emésztési zavarok. Az immunrendszer 70%-a a bélrendszerünkben található. Amikor az immunrendszer legyengül, mindig gondolni kell az emésztőrendszer zavarára is. Ezért az allergia elleni védekezésnél nagyon fontos a bélrendszer tisztítása, a méregtelenítés, a salaktalanítás és az immunrendszer erősítése vitaminokkal, valamint gyógynövényekkel. Az immunrendszer legyengülését gyakran a stresszes életmód, valamint vitamin- és ásványi anyagban szegény táplálkozás okozza. Ezért a stressz csökkentése, valamint a vitamindús táplálkozás mindenképpen fontos szerepet kap az allergiás reakciók csökkentésében.Az allergia a szervezetünk, az immunrendszerünk fokozott válaszreakciója egy ártalmatlan anyaggal szemben. Abban az esetben, ha ez az anyag, ami leggyakrabban pollen vagy por, érintkezik a nyálkahártyával, a szervezetünk egy hisztamin nevű fehérjét kezd el termelni. A hisztamin nagy szerepet játszik az összes kellemetlen allergiás tünet kialakításában. Az antihisztaminok képesek blokkolni az allergiás reakciókat. Az allergiák esetében az az első és legfontosabb, hogy azonosítsuk az allergén anyagot. Bizonyos allergéneknél ezt csak szakorvosi vizsgálattal lehet megállapítani (pl. melyik növény pollenjére, milyen ételösszetevőre vagyunk allergiásak). Az orvos utasításait és az előírt kezelést célszerű betartani. Az akadémikus orvoslás gyógyszeres kezelései mellett azonban számos természetes módszer is létezik, amellyel az allergiás tünetek enyhíthetőek, vagy bizonyos allergiák akár meg is szüntethetőek. A természetes gyógymódok első lépései a méregtelenítés és a fokozott immunerősítés – mesélte dr. Linka Beáta.

Tavasszal több időt töltünk a természetben, az élővilággal való találkozás azonban nem mindig felhőtlen (Gergely József felvétele)

Tavasszal több időt töltünk a természetben, az élővilággal való találkozás azonban nem mindig felhőtlen (Gergely József felvétele)


A természetgyógyásztól azt is megtudtuk, hogy a természetes gyógymódok több lépésből állnak, az első lépés a máj méregtelenítése, amelyre különböző gyógynövények teái a legalkalmasabbak, ilyen például a mályva, édesgyökér, máriatövismag-őrlemény, csalánlevél, körömvirág, cickafarkfű, somkóró fű, katángkóró és a gyermekláncfűlevél-főzet. A második lépés a vesetisztítás, amelynél érdemes olyan gyógynövényeket fogyasztani, amelyek vizelethajtó tulajdonságúak, a veseműködést támogatják és segítenek átmosni a veséket és a húgyhólyagot, mondhatni kimossák belőle a lerakódott méreganyagokat. Ilyenek például az aranyvessző, a mezei zsurló, a csalánlevél, a gyermekláncfűlevél, a nyírfalevél és az édesgyökérből készült teakeverék főzete is. A harmadik lépés a salaktalanítás, a negyedik a májregenerálás és az ötödik az immunerősítés, amelyre gyógynövények sokasága alkalmazható.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Támad a pollen! (Dávid Csilla felvétele)