2025. január 21., kedd

Az ebéd tálalva

Az egészséges életmódot támogatja Dupák Evelin és Druzsek Norbert új vállalkozása

A túlsúly egyre nagyobb problémát jelent a szerbiai lakosság körében. Egy nemrég közzétett kutatás eredményei szerint országunkban a férfiak 62 százaléka küzd túlsúllyal, a nők esetében pedig 54 százalék esetében jelent problémát mindez. A szakemberek nem győzik hangsúlyozni, hogy a túlsúly nem csupán esztétikai szempontból jelent problémát, hanem az egészségi állapotunkat is befolyásolja. Jelentős szerepe van például a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában, de emellett számos egyéb negatív következménye is lehet annak, ha az ember nem figyel oda kellőképpen az egészséges életmódra.

A szakemberek számtalan esetben felhívták már a figyelmet arra is, hogy elég néhány apró változtatást eszközölnünk az életünkben ahhoz, hogy sokkal jobban érezzük magunkat a bőrünkben, illetve minél kevesebb esélyt adjunk a különféle betegségek kialakulásának. Néhány példa ezek közül: csökkenteni a finomított cukrot és a fehér lisztet tartalmazó ételek fogyasztását, bármennyire is csábító, ellenállni a cukros üdítők, az édességek és a chipsek végeláthatatlan kínálata jelentette kísértésnek, illetve nem kellene elhanyagolnunk a testmozgást sem, legyen szó annak bármilyen formájáról.

Az elméletet nagyjából mindenki tudja, a gyakorlati megvalósítást azonban folyamatosan halasztgatjuk. Mindig azt mondjuk, hogy még ezt megeszem, azt megiszom, majd az ünnepek után jobban odafigyelünk, aztán elmúlnak az ünnepek, az életmódváltás kezdete azonban sehogyan sem akar elérkezni. Sokszor a rohanó életvitelünkkel takaródzunk, meg azzal, hogy soha semmire nincs időnk, egyebek mellett főzni sem. Kifogásnak használjuk azt is, hogy a folyamatosan emelkedő árak mellett egy menüebéd megvásárlása már teljesen megéri, és máris oda az egészségtudatosságunk. Úgy tűnik azonban, rövidesen megoldás született minderre, és nem lehet több kifogásunk arra vonatkozóan, hogy mit eszünk.

Dupák Evelin életében mindig jelen volt az egészséges életmód és a sport. Ezért a Zentai Gimnázium befejezése után Egészségfejlesztési Szakra iratkozott, ezzel az alapképzési diplomával azonban csak egészséges emberekkel foglalkozhatott volna, úgymond a megelőzési folyamatban vehetett volna részt. Őt viszont már akkor is érdekelték a különféle betegségek, valamint az egyéb egészségügyi problémák és kihívások. Emiatt a budapesti Semmelweis Egyetemen tanult tovább táplálkozástudományi mesterszakon. Ahogyan elmondta, neki is lett egy egészségügyi kihívása, amely arra az útra terelte, hogy komolyabban is elkezdjen foglalkozni az endokrin egészséggel, így a női betegségekre specializálódott, mint amilyen pl. a pajzsmirigy, az inzulinrezisztencia, vagy a ciklussal kapcsolatos problémák. 2021 júliusában jutott el addig az elhatározásig, hogy elindítja saját vállalkozását, The Holistic Nutritionist, hiszen egyre nagyobb érdeklődés mutatkozott ezek iránt a dolgok iránt, ami abban is megmutatkozik, hogy ideje legnagyobb részét jelenleg is az egyéni konzultációk töltik ki, emellett Vajdaság-szerte rendszeresen tart előadásokat és műhelymunkákat, ilyen módon járulva hozzá a lakosság ismereteinek gazdagításához. Nemrég egy új kihívást és feladatot gördített elé az élet.

– 2021 decemberében elindult a Vajdasági Mentorprogram II. évada, amelyben én is részt vettem. Ott ismerkedtem meg Druzsek Norberttel, aki hasonló témákban utazott, mint én. Előzőleg volt egy egészséges kávézója Szabadka központjában, emellett komoly tapasztalattal rendelkezett az élelmiszer-készítésben, az alternatív receptekben. Idén év elején keresett meg azzal az ötlettel, hogy állítsunk össze egész napi menüket, aminek az én tudásom képezné a szakmai részét. Először külsős munkatársként vettem volna részt ebben a tevékenységben, ám annyit beszélgettünk róla, hogy végül úgy döntöttünk, résztulajdonos leszek. Úgy éreztem, ha így veszek részt ebben az egészben, akkor sokkal jobban magaménak érzem a felelősséget, és sokkal könnyebben is tudok dolgozni az egésznek a megvalósításán. A projektumnak Norbi az ötletgazdája, a megalkotója, a logisztika is az ő része, én pedig az étrenddel foglalkozom majd. Így tevődik össze a mi közös vállalkozásunk, az nDiet, ami októberben indul majd. Jelenleg az előkészületek utolsó szakaszában vagyunk. Rengeteget főztünk, kóstoltunk már, recepteket javítottunk és tökéletesítettünk, emellett a sok adminisztrációs kötelezettségen is túl vagyunk már, amelyek mind-mind nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy minden startra készen álljon.

Hogyan látod, mekkora igény van itt, Vajdaságban egy ilyen szolgáltatásra?

– A visszajelzések nagyon pozitívak voltak. Sok olyan személy van, aki rengeteget költ napi menüre, ugyanakkor olyanok is akadnak, akik igényelnék az egész napos étkeztetést is. Emellett az ilyen fajta szolgáltatás még nincs is jelen Vajdaságban, tehát egyedülállóak leszünk abban, hogy napi négy étkezést tudunk fedni, ráadásul mindezt egészséges kivitelezésben. Természetesen nálunk is lesz rá lehetőség, hogy csak az ebédet vegyék meg, amennyiben azt igénylik. Mindenki időhiánnyal küzd, nehezen jutnak oda, hogy előző délután vagy este elkészítsék a másnapi ebédjüket. Emellett azok, akik egy kicsit is egészségtudatosabb életmódot folytatnak, abba a falba is beleütközhetnek itt, Vajdaságban, hogy a menüebédek többsége esetében az étel tocsog az olajban, nincs benne elegendő zöldség, nem biztosít eléggé kiegyensúlyozott táplálkozást.

Egy szépen tálalt zabkása nemcsak a szemnek kecsegtető, hanem szívesebben is fogyasztják (Fotó: Magánarchívum/Lukács Anna)

Egy szépen tálalt zabkása nemcsak a szemnek kecsegtető, hanem szívesebben is fogyasztják (Fotó: Magánarchívum/Lukács Anna)

Milyen diétás menüt kínáltok majd?

– Ha széles körben kellene megfogalmaznom, akkor azt mondanám, hogy az egészségtudatos embereknek főzünk. A konyhánk alapelvei, hogy egyre jobban kizárjuk a repceolajat, a pálmaolajat, a napraforgóolajat, próbáljuk minimalizálni az emberek életében az Omega-6 zsírokat, hiszen ez az egyik legnagyobb mozgatórugója a gyulladásos betegségeknek, köztük a szív- és érrendszeri problémáknak is. Így ezeknek a személyeknek nagyon hasznos lesz a mi konyhánk. A szénhidrátok mennyiségére is nagyon figyelünk, egyrészt olyan szempontból, hogy a megfelelő mennyiséget és minőséget kínáljuk, másrészt ezeknek az elosztása sem mellékes. Pl. nem lesz egyszerű, megszokott sült krumpli, helyette édesburgonyát használunk, gyökérzöldségeket, rezisztens keményítőket, basmati rizst. Figyelünk arra, hogy a vércukrot egész nap a normális szinten tartsuk, ennek köszönhetően az inzulin-rezisztenseknek is nagyon jó megoldás lehet majd ez az étrend. Ami nagyon fontos: a konyhánk nem használ hozzáadott cukrot, sem pedig tejterméket. Ez utóbbinak az elhagyása az én személyes döntésem volt, hiszen ma már nagyon sok tanulmány szól arról, hogy daganatkeltőek, hormonmodulánsok és minden egyéb gondot okozó alapanyagok, így konyhánk teljesen kizárja az állati tejtermékeket. Ennek köszönhetően a laktóz- és tejfehérje érzékenyek, vagy esetleg azok, akiknek a diétája megkívánja a tejmentességet, ugyancsak nyugodtan fogyaszthatják majd az általunk elkészített ételeket.

Be tudnál mutatni egy teljes napi étkezést?

– A sós reggelihez tónusz kenyeret választottunk, ennek nagyon kevés a fehér liszt tartalma. E mellé házi készítésű zöldségkrémeket kínálunk, mint pl. tökmagpástétomot, padlizsánkrémet, babkrémet, amit mi magunk készítünk, és nem a bolti társaikkal helyettesítünk, valamint sovány húst, száraz sonkát, főtt tojást és egy egész komplex salátát. Az édes reggeli esetében zabkását adunk különféle ízesítéssel. Az ebédnél a húsfélék közül leginkább a csirkét, a pulykát, a lazacot, a harcsafilét, illetve a marhát részesítjük előnyben, köretként édesburgonyát vagy rizst kínálunk valamilyen formában, illetve bulgurt, kölest, quinoát, amaránt, emellett gyökérzöldségeket és salátát. Uzsonnára az általunk megálmodott energiagolyókat vagy vegán proteinszeletet kínálunk, ezek mind a saját konyháinkon készülnek. A vacsorák összeállításánál is nagyon figyelünk a szénhidrátra, és inkább salátalapú, fehérjedús ételeket kínálunk majd.

Az ételek helyben is fogyaszthatóak vagy kizárólag kiszállítással dolgoztok?

– Kizárólag házhoz szállítás lesz. Két bérkonyhával dolgozunk: az egyik Adán lesz, a másik Szabadkán. Fontos megjegyeznem, hogy az ő étlapjukra nem kerülnek fel az általunk összeállított ételek, így a helyben fogyasztás sem lehetséges. Csakis rendelni tudják majd az általunk kínált ételeket.

Hogyan érhetnek el benneteket?

– Nagyon fontos előre tudnunk, hogy az adott héten hányan kérnek teljes menüt, és hányan tartanak igényt mondjuk csak egy-egy étkezésre. Így tudjuk előre, hogy mekkora mennyiségben vásároljunk alapanyagot. A következő rendszert alakítottuk ki: minden folyó hét szerdájáig adhatják le az érdekeltek a rendeléseiket, illetve azt, hogy melyik napon tartanak igényt az étkezésekre. A vásárló megmondhatja, hogy pl. csak hétfőn, szerdán és pénteken szeretne ebédet venni, ugyanakkor azt is mondhatja, hogy hétfőtől péntekig az egész napi étkezésre igényt tart. Tehát ez teljes mértékben a vásárló döntése. Ami számunkra fontos, az az, hogy mindezt szerdáig leadja nekünk e-mailben, illetve a Facebook- vagy az Instagram-oldalunkon üzenetben. A kiszállítás pedig a gyakorlatban úgy fog kinézni, hogy a rendelő mindennap dél és egy óra között megkapja az aznapi ebédet, uzsonnát és vacsorát, valamint a másnapi reggelit. Fontos információ továbbá az is, hogy hétvégén nincs kiszállítás, akkor nem dolgozunk.

Nem mehetünk el amellett, amit nagyon sokszor hallunk, látunk: egészségesen étkezni nem a legolcsóbb. Tudunk mondani egy hozzávetőleges árat, hogy nálatok milyen árakra lehet majd számítani?

– Ha azt nézzük, hogy valaki mind az öt nap, tehát hétfőtől péntekig, megrendeli a négy étkezést, akkor az egy héten 10.000 dinárba kerülne, felkerekítve, tehát egy 20 munkanapos hónapban ez kb. 40.000 dinár. Ha csak egy ebédet kér, az az itteni normál árakon mozog majd, tehát 600 és 800 dinár között lesz egy ebéd. Ez nagyban függ az adott hozzávalótól, ezért nem tudok egy állandó árat mondani, hiszen egy csirkemell nem ugyanolyan árkategóriában mozog, mint pl. egy lazac steak.

A menüt nagyon sokszínűre tervezték, így változatos étrendet biztosítanak (Fotó: Magánarchívum/Lukács Anna)

A menüt nagyon sokszínűre tervezték, így változatos étrendet biztosítanak (Fotó: Magánarchívum/Lukács Anna)

Sokan gondolhatják flancolásnak ezt a fajta étkezést...

– Ez egy érdekes felvetés, hiszen valakinek a szemszögéből mindig is annak fog számítani az ilyen típusú étkezés és vásárlás, és most nem csak a mi vállalkozásunkra gondolok. Viszont ha az egészséges életmódot nézem, szerintem minden egyes pénzösszeg, amit erre fordítunk, befektetésnek számít, hiszen megtérül abban, hogy egészségesek maradunk, leszünk. Szerintem nincs olyan, hogy ha valaki pénzt fordít az egészséges életmódra, akkor az flancolásnak kell, hogy számítson. Ez egy segítség a családok számára, amivel meg tudják könnyíteni a mindennapokat, és nem kell aggódni a folyamatos rohanás meg időhiány miatt.

Véleményed szerint mi az az egy apróság, amit mindenki be tudna építeni az életébe ahhoz, hogy egy kicsit egészségesebben éljen?

– Erre a Jolly Joker válaszom mindig a séta. Ez ingyenes, mindenki számára elérhető. Ez akár egy olcsó hobbi is lehet, mert nem kell hozzá sem előedzettség, sem pénz. Ennek ellenére kevesen művelik. Szerintem receptre kellene felírni mindenkinek legalább napi 60–70 percet. Ma már mindenki mobilozik, televíziót néz, ami azért nagy szívfájdalmam, mert a televíziózásra szánt időt sétára is lehetne fordítani. Ezért kellene jobban megvizsgálni a napunkat, hogy hol vannak azok a holtidők, amelyeket az egészségünk megőrzésére tudnánk fordítani.

Magyar ember Magyar Szót érdemel