Idén ünnepli fennállásának nyolcvanadik évfordulóját a Magyar Szó napilap, és létrejöttének huszonötödik évfordulóját annak online kiadása. A különleges jubileum alkalmából az egész év folyamán számos újítással, illetve kisebb-nagyobb meglepetéssel készültünk olvasóinknak, köztük a Hétvége mellékletünkben indult sorozatunkkal, amelyben azokat az általunk igencsak nagyra becsült egykori kollégáinkat szólaltattuk meg, akiknek tevékenysége, illetve szellemisége jelentős mértékben hozzájárult a Magyar Szó hírnevének öregbítéséhez, és annak a mérhetetlen szellemi tőkének a felhalmozásához, amelyre valamennyien óriási büszkeséggel tekintünk. Sorozatunk zárásaként ezúttal már nem vissza, hanem előre tekintünk, és a jubileum alkalmából életre hívott ünnepségsorozatunk részleteivel, valamint a rövidesen megjelenő új kiadványainkkal ismertetjük meg olvasóinkat.
A fennállásának nyolcvanadik évfordulóját ünneplő Magyar Szó és a létrejöttének huszonötödik évfordulóját jegyző online kiadás az elmúlt hónapok során számos akcióval és újítással igyekezett felhívni a figyelmet a különleges jubileum fontosságára, amely törekvések a jövő héten egy ötnapos ünnepségsorozatban csúcsosodnak ki: hétfőn a Mézeskalácsot, kedden pedig a Jó Pajtást ünnepeljük, szerdán a Magyar Szó Lapkiadó Kft. nyomdájáé lesz a főszerep, csütörtökön szakmai konferenciát tartunk, pénteken pedig a központi ünnepségünkre várjuk majd az érdeklődőket.
– Az ünnepségsorozatunk hétfői és a keddi napja a legkisebbekkel való találkozás jegyében zajlik majd, ugyanis rendkívül fontosnak tartjuk, hogy minél korábban, lehetőség szerint már gyermekkorban megszólítsuk a leendő olvasóinkat, akiket az egész év folyamán zajló tájékoztató körút állomásain is igyekeztek személyesen felkeresni munkatársaink. Ezúttal pályázatot hirdettünk az óvodás gyermekek és a kisiskolás diákok számára, akik nagy lelkesedéssel készítették el az izgalmasabbnál izgalmasabb alkotásaikat, hogy azután a bírálóbizottág döntése alapján legjobbaknak ítélt pályamunkák készítőit szüleikkel, illetve óvónőikkel, tanítóikkal vagy tanáraikkal együtt vendégül láthassuk újvidéki székházunkban, ahol igen hangulatos ünnepséget szervezünk számukra – hangsúlyozta Erdődi Edvina, a Magyar Szó Lapkiadó Kft. igazgatója, aki elmondta, hogy szerdán kerül sor a Magyar Szó Lapkiadó Kft. Forum Nyomdája 67. születésnapja alkalmából megtartandó rendezvényre, amelynek különlegessége egyebek mellett abban rejlik majd, hogy ott mutatják be a Magyar Szó ünnepi bélyegét is.
– A Magyar Szó fennállásának nyolcvanadik évfordulója alkalmából kiadott bélyeg a Szerbiai Posta és a Magyar Szó évtizedekre visszanyúló kiváló együttműködésének köszönhetően lát napvilágot. Az értéke 130 dinár lesz, mert ekkora összegű bélyegre van szükség ahhoz, hogy egy levél, karácsonyi vagy újévi üdvözlőlap eljuthasson Magyarországra, és ezt mindenképpen szem előtt szerettük volna tartani annak érdekében, hogy a Magyar Szó-bélyeg mindenki számára elérhető és megvásárolható legyen. A programsorozat folytatásaként csütörtökön Értékmentés és jövőképépítés a kisebbségi sajtóban címmel tartunk szakmai tanácskozást, amelyen számos fontos kérdést járnak majd körbe meghívott vendégeink, akik ezúttal nemcsak Vajdaságból, hanem a Kárpát-medence egyéb szegleteiből is érkeznek majd hozzánk. A pénteki nap igencsak fontos mérföldkő lesz a Magyar Szó Lapkiadó Kft. életében, egyrészt azért, mert akkor tartjuk meg a napilapunk jubileuma alkalmából életre hívott ünnepségsorozat központi eseményét, amelyen a hagyományokhoz híven átadjuk vállalatunk elismeréseit is, másrészt pedig azért, mert akkor adjuk át rendeltetésének az újonnan kialakított, igen modern és rendkívül sokféle tevékenységre alkalmas konferenciatermünket, amely nemcsak méltó helyszínéül szolgál majd a jubileumi ünnepségünknek, hanem a többi már megvalósult és megvalósulás előtt álló beruházással együtt számos új lehetőséget nyit majd meg a Magyar Szó Lapkiadó Kft. előtt, hiszen mint az köztudott, nemrég elkészült a szabadkai Vackor Iskoláskor Előtti Nevelő és Gyakorlóintézmény kihelyezett tagozata, amelyet rövidesen be is laknak majd a gyermekek, megkezdtük a szintén a székházunkban kialakítandó, rendkívül impozáns és a környékben egyedülállónak számító sajtó- és nyomdamúzeum létrehozásának előkészületeit, valamint a terveink között szerepel a Forum Könyvkiadó Intézettel közösen kialakítandó könyvesbolt és kávéház létrehozása is – fogalmazott Erdődi Edvina, aki elégedettségének adott hangot az idei évet illetően, hiszen a vállalat munkatársai minden szervezeti egységben odaadóan és elhivatottan dolgoztak, a tőlük telhető lehető legtöbbet nyújtották, sőt talán egy picivel annál is többet. Mint mondta, ez volt az az év, amikor mindenkinek össze kellett kapaszkodnia, és amely megmutatta azt, hogy a munkatársaknak mennyire fontos a Magyar Szó-ház.
A jubileumi év ugyan az elkövetkező héten csúcsosodik ki, ám már az előző hónapokat is jelentős mértékben meghatározta, ugyanis számos olyan törekvés valósult meg, amelyek az évforduló jelentőségét voltak hivatottak hangsúlyozni.
– Az egész év folyamán ünnepi lázban égünk, amit mi sem jelez jobban annál, hogy a Magyar Szó mindvégig piros fejléccel jelent meg, ezzel is kifejezve, hogy a jubileumi évben számunkra minden nap ünnep. Olvasóink körében nagy sikert aratott az a kezdeményezésünk, amely lehetővé tette, hogy a Hétvége mellékletünkben hétről hétre megszólaltassunk egy-egy olyan nyugdíjas kollégát, akinek az életében meghatározó szerepet töltött be a Magyar Szó, ilyen módon elevenítve fel azokat az emlékeket, amelyek lapunkhoz kötik őket – emlékeztetett Varjú Márta, a Magyar Szó megbízott főszerkesztője, aki örömének adott hangot annak kapcsán, hogy a jubileum alkalmából két rangos elismerésben is részesült a Magyar Szó, amelyet Újvidék városa Novemberi Oklevéllel, a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesülete pedig Médiadíjjal tüntetett ki, ugyanis mindez szerinte arra enged következtetni, hogy mind a szakma, mind a szélesebb közvélemény értékeli és elismeri a Magyar Szó dolgozóinak munkáját, ami a jövő szempontjából is fontos megerősítést jelent.
– A jubileum jegyében hirdettük meg azokat az akcióinkat, amelyeknek célja lapunk népszerűsítése volt, köztük például a Szép Vajdaság fotópályázatunk nemrég lezárult körét, amelyre A Magyar Szó és mi mottóval vártuk olvasóink fotóit, ugyanakkor nem maradtak ki a sorból a Magyar Szó életét évtizedek óta meghatározó élőújságok sem. A vajdasági települések és Szeged mellett, ahova időről időre visszatérünk, nagy örömünkre december 10-én sikerült eljutnunk Brüsszelbe is, ahol Vicsek Annamária európai parlamenti képviselő asszony meghívásának eleget téve a helyi Liszt Intézetben mutatkoztunk be, nagy sikert aratva az egybegyűltek körében. Bízunk benne, hogy az elkövetkező időszakban mind itthon, mind külföldön tudunk majd újabb lehetőségeket teremteni az olvasóinkkal való találkozásra, annál is inkább, mivel januárban már a jubileum alkalmából megjelenő kiadványainkat is el tudjuk vinni nekik. El kell ugyanis mondani: amellett, hogy már a Naptár 2025 című kiadványunk is, amely a hagyományokhoz híven ezúttal is november végén jelent meg Németh Zoltán szerkesztésében, a nyolcvanéves jubileum jegyében látott napvilágot, magára az ünnepségre három új kiadvánnyal is készülünk, két könyvvel, valamint egy különleges magazinnal, amelyek közül az utóbbit a december 21-én megjelenő hétvégi számunk mellékleteként minden olvasónk megkapja majd ajándékba – szögezte le Varjú Márta.
A jubileumi ünnepségre megjelenő Nyolc évtized című kiadványunk, amelynek szerzői Fodor István és Mihályi Katalin, a Magyar Szó történetét dolgozza fel, bemutatva, miként forr össze a vajdasági magyar közösségnek és egyetlen napilapjának az elmúlt nyolcvan év alatt megtett útja.
– A Hét évtized című könyv tíz éve, lapunk hetvenéves jubileumára jelent meg, szerzője Fodor István. A nagyon alapos, részletgazdag mű betekintést enged abba a hullámhegyekkel és hullámvölgyekkel tarkított útba, amelyet lapunk a hetven év alatt megtett. A mindenkori szerkesztőségnek mindig volt ereje továbblépni. Köszönhető ez azoknak a szerkesztőknek, újságíróknak, akik energiájukat nem kímélve, nagy elhivatottsággal, odaadással készítették a lapot. Fodor István mindezt megörökítette a Hét évtized című kiadványban, és ez a szöveg változatlan formában helyet kapott a Nyolc évtized című könyvben is, ez alkotja a kiadvány első kétharmad részét. Nyugalmazott kollégánk készült arra, hogy a legutóbbi tíz év történetét is megörökítse, ám a halálos kór sajnos megakadályozta ebben – fogalmazott Mihályi Katalin, a kötet társszerzője, hozzátéve, hogy a 2015–2024-es időszak krónikája logikus folytatása a korábban megkezdett munkának.
– A könyv harmadik harmadában mintegy százhúsz oldalon taglalja mindazt, ami ezt az időszakot jellemzi. Ennek az évtizednek egyik jellemzője, hogy a lapban több a kommentár, a jegyzet, a tárca, a vezércikk, tehát a vélemény műfajhoz tartozó írás, a tematikus sorozat, valamint a napilap mellett minden hétköznap egy, a hétvégi számban pedig két mellékletet is kezébe vehet az olvasó. Könyvkiadásunk is élénkebb lett ebben a tíz évben, értékes kiadványokat kapott kezébe az olvasó. A nyomtatott lap nyolcvanéves, online kiadásunk huszonöt éves. Jelen vagyunk a Facebookon, az Instagram, a TikTok is kapcsolattartást jelent az olvasóval. Mivel a hírek áradata soha nem volt ilyen élénk, mint most, a tíz év története nemcsak rólunk, a lap életéről szól, hanem ebben a krónikában felvillannak – a teljesség igénye nélkül – külpolitikai, belpolitikai, közéleti események is azoknak az információknak a tengeréből, amelyeket ezekben az években közöltünk a lapban. A könyv üzenete világos, egyértelmű: a nyolcvanéves Magyar Szó továbbra is a vajdasági magyar közösséget, az olvasót szolgálja – fejtette ki Mihályi Katalin.
Szintén a jubileum alkalmából lát napvilágot Nyolcvan év, nyolcvan írás, nyolcvan szerző című válogatáskötet is Máriás Endre szerkesztésében, aki a lap nyolcvan egykori és jelenlegi munkatársának legkedvesebb írásait rendezte kötetbe.
– A Magyar Szó jubileuma alkalmából álmodtuk meg a Nyolcvan év, nyolcvan írás, nyolcvan szerző című kiadványunkat, amelynek előkészületei során arra kértük lapunk munkatársait, közülük is elsősorban azokat, akikről úgy gondoltuk, hogy szívesen részt vennének egy ilyen rendhagyó időutazásban, hogy válasszanak ki egyet-egyet azok közül az írásaik közül, amelyek az elmúlt évek, évtizedek során megjelentek a Magyar Szó hasábjain, és néhány mondatban indokolják is meg, miért éppen az adott szövegre esett a választásuk. Az eredmény, ahogyan arra előzetesen számítani lehetett, mind műfajok, mind témák, mind egyéb jellemzők tekintetében egy rendkívül sokszínű és szerteágazó kavalkád lett, vagyis egy pontosan olyan halmaz, amilyet mi magunk, a Magyar Szó-család tagjai is alkotunk. A ránk jellemző sokszínűségben ugyanis a különbözőségek mögött, épüljenek azok véleménybeli, gondolkodásbeli vagy éppen világnézetbeli eltérésekre, mindig ott húzódik egy közös pont, amely mindenek felett áll: az anyanyelven történő hiteles, pontos és megbízható tájékoztatásra való törekvés. A mindennapok során ugyanis – kimondva, kimondatlanul – arra törekszünk, hogy értéket közvetítsünk és közben értéket is teremtsünk. Arra, hogy ezen törekvésünk mennyire eredményesen valósul meg, egyebek mellett éppen ez a különleges jubileumi kiadványunk ad választ, amely kötetet reményeink szerint olvasóink is örömmel forgatják majd, nemcsak napjainkban, amikor lapunk fennállásának nyolcvanadik évfordulóját ünnepeljük, hanem akár évek, évtizedek múltán is – magyarázta Máriás Endre.
A két új kötet mellett egy különleges magazin is napvilágot lát majd Lackó Varjú Sára szerkesztésében, aki igyekezett sokszínű tartalommal gazdagítani a kiadványt, amellyel lapunk születésnapja alkalmából ajándékozzuk meg olvasóinkat.
– Kiadványunkban egyedülálló módon tekintünk vissza a múltba, bemutatjuk, hogyan követte és örökítette meg napilapunk a világtörténelmi eseményeket az elmúlt nyolc évtizedben. Nemcsak a legfontosabb eseményeket elevenítjük fel, hanem külön fejezetet szentelünk az íróknak, költőknek és a fotósoknak, akik nap mint nap formálják a napilap arculatát. Alkotóink a lap munkatársaiként hozzájárulnak a lap sikeréhez, hiszen lapunk nemcsak médium, hanem a kultúra és a művészetek otthona is. Az évtizedek alatt számos emlékezetes írás és fotó jelent meg, amelyek generációk számára meghatározó élményeket nyújtottak és nyújtanak a mai napig. A magazin igazán egyéni hangvételét, hangulatát a nyugdíjas kollégák visszaemlékezései adják, akik a lap szerkesztőségében eltöltött hosszú évek alatt megélt élményeiket osztották meg sorozatban a Hétvége mellékletünkben. A velük készült interjúkban elhangzott gondolatokat ollóztuk össze olvasóinknak. Az egykori lapkészítés, az újságírás fortélyai és a szerkesztőség anekdotái bepillantást engednek abba a világba, amely ma már ugyan a történelem része, ugyanakkor fontosnak tartjuk, hogy valamennyien emlékezzünk ezekre – hangsúlyozta Lackó Varjú Sára, hozzátéve, a magazinból nem maradhattak ki a MagyarZó Pistike tollából válogatott szatirikus szemelvények sem.
– Pistike észrevételei évtizedek óta hozzájárulnak ahhoz, hogy egy-egy komoly témát könnyedebben közelíthessünk meg. A nebuló hosszú évtizedek óta csal mosolyt olvasóink arcára, mindvégig fontos szerepet játszott a lap életében, és a Magyar Szó brandjévé vált. Nem hagyhattuk ki az olvasók kedvencét, a keresztrejtvényt sem, amely a fiatalabb és az idősebb nemzedék tagjait egyaránt szórakoztatja. Ez a kiadvány a Magyar Szó múltját ünnepli, de nem csupán nosztalgikus pillanatokra épít. Igyekszünk új tartalommal és érdekességekkel szolgálni olvasóinknak, hogy az évforduló ne csupán egy visszatekintés, hanem egy friss, élvezetes olvasmányélmény is legyen. Ezzel a magazinnal nemcsak a múltat mutatjuk be, hanem egy szilárd hagyományra épített jövőt is formálunk – magyarázta Lackó Varjú Sára.
A különleges magazint a Magyar Szó december 21-én megjelenő hétvégi számának mellékleteként, ajándékba kapják majd meg, a Nyolc évtized, illetve a Nyolcvan év, nyolcvan írás, nyolcvan szerző című kiadványainkat pedig a Magyar Szó terjesztőosztályának munkatársainál rendelhetik meg olvasóink.
Nyitókép: A Magyar Szó és mi címmel meghirdetett fotópályázatunkra beküldött egyik alkotás (Fotó: Nagy Emese)