A TikTok erdélyi koronázatlan királya és a Putriszerviz tulajdonosa, Ádám Ferenc neve sok olyan ember számára ismerős lehet, aki rendszeresen használja az említett videómegosztó platformot, ám ha mégsem cseng ismerősen a neve, akkor engedjék meg, hogy röviden bemutassam őt: Egy igazi autóbolondról van szó, aki mellesleg multimédiás tartalomgyártó is egyben. Félreértés ne essék, nem semmitmondó videókat készít, mint a legtöbben a TikTokon, hanem büszkén mutatja be munkáját és szaktudását a szerény kis műhelyéből, vagyis az elinduláskor még így volt, azóta azonban sokat fejlődött a műhely. De erről majd később. Ádám Ferencnek ma már csaknem 700 ezer követője van a két TikTok-csatornáján, és a videóiból egyebek mellett az is egyértelműen kiderül, hogy nemcsak a munkájára, hanem erdélyi származására is igen büszke. A csatornáján autót szerel, különféle problémákra reflektál, elmondja, hogy mi miért nem működik az autókon, és a végén azt is megmutatja, mi a megoldás. Tanítja a fiatalabbakat, valamint követőivel különféle élethelyzeteket is megtárgyal.
Ádám Ferenc legfőbb jellemzői a becsület, a hazaszeretet, a humor és a segítőkészség. Erdélyben találta meg a boldogulását, ott, ahonnan sokan elköltöznek a jobb élet reményében, ő mégis maradt, hiszen elmondása szerint mindig is otthon akart élni és családot alapítani. A 2024-es nyári Bálványosi Szabadegyetem és Diáktáboron vendégeskedett előadóként, amelyen jómagam is részt vettem. Egy esős csütörtök délután a nagy sikert aratott telt házas vagy inkább telt sátras előadása után beszélgettünk a Putriszervizről és mindarról, mi mögötte van, mivel úgy éreztem, erről a vajdasági olvasóknak is tudniuk kell.
Hol található a műhelyed, és miért pont a Putriszerviz nevet kapta? Emellett saját szavakat is használsz, amelyeket csak a követőid értenek, gondolok itt a báttya és a karmantyú szavakra. Térjünk ki egy kicsit ezekre is a tisztánlátás végett!
– Nyárádköszvényesen található a műhelyem, a Putriszerviz. A szavakat azért vezettem be, mert rengeteg gyermek is követ, és nem akartam olyan módon válaszolni a negatív embereknek, hogy közben folyamatosan káromkodok. Erre sajnos azért volt szükség, mert eleinte rengeteget bántottak a kommentszekcióban az erdélyi származásom miatt, főleg a magyarországiak. Folyamatosan jöttek az üzenetek, hogy román kutya és hasonlók. Én olyan igazi ami a szívemen, az a számon típusú ember vagyok, és nem hagyom magam, videóban válaszolok a szitkozódásokra. Ezért találtam ki mindennek saját nevet. A pénisz lett a karmantyú, a női nemi szerv meg a fergettyű, így ha az iskolában karmantyúzik a gyerek, akkor nem is káromkodott igazán. Azok a felnőttek, akiknek válaszolok, értik, hogy visszaszólok nekik, így azonban sokkal kevésbé negatív az egész oldal. Ezeket a szavakat sokan átvették, olyan kifejezéseket használnak, mint: a karmantyú legyen veled meg szevasz, báttya stb. Teljesen jól sült el a poén, és vicces így a csatorna. A műhely azért kapta a Putriszerviz nevet, mert egyre drágább és jobb autókat hoztak külföldről hozzám javításra, és én mindig töltöttem fel videót a munkákról, és ezeken a videókon a háttérben mindig látszott, hogy milyen a műhely. A kommentszekcióban valaki azt írta be az egyik videó alá, hogy soha nem vinne be egy ilyen drága kocsit egy ilyen putriba. Hozzá kell tenni, hogy a videóban szereplő autó is egy olyan problémával került hozzám, amit előttem már négy szerelő nem tudott megoldani, nekem mégis sikerült. Nekem semmit sem vettek a szüleim, mindenért magam dolgoztam meg, azzal javítottam az autókat, amim volt. Emlékszem, azt válaszoltam az említett kommentre, hogy hiába volt az autó prémium szervizben, ahol nyakkendőben szerelték, mégis a Putriszervizben sikerült megjavítani aprópénzért. A válaszvideó nagyon jó lett, és azóta rám ragadt ez a név is. Ezután akármikor jó kocsit hoztak hozzám, mindig bejelentkeztem egy videóban, hogy már megint egy drága autót hoztak a putriba, javítsuk meg!
Továbbra is autószerelőként dolgozol, attól függetlenül, hogy hatalmas követőtáborod van. Miért lettél autószerelő? Mindemellett kérlek, meséld el azt is: hogyhogy nem rántott magával a TikTok-os hírnév?
– Mindig is a hobbim volt az autószerelés, már hét-nyolc éves koromban szétszedtem otthon minden motorral rendelkező eszközt, és átszereltem valami másba. Amikor dolgozom, azt sosem érzem munkának, olyankor kifejezetten boldog vagyok. Az egész életem végigkísérte a szerelés és a bütykölés. Azt élvezem, ha tiszta olajosan bent vagyok a műhelyben. Úgy hiszem, ez a sikerem titka is. Sohasem mondom azt, hogy nem tudom, mi lehet a baja egy kocsinak, és nem is küldöm el a kuncsaftot, hanem megkeresem az autó baját. Tőlem úgy még nem vittek el autót, hogy az ne lett volna megjavítva. Van, hogy két hónapig ott áll, de akkor is rájövök, mi van vele, és megcsinálom. A munkához igyekszem minden szükséges szerszámot és elektronikai eszközt beszerezni, valamint folyamatosan olvasok, hogy az új autókat is megismerjem. Papíron a szakmát az iskolában tanultam meg, de igazából mindent magamtól sajátítottam el. Az iskolás papír nem sokat ér. Jelenleg is több diákot tanítok, és igyekszem minden hasznos tudást átadni nekik. Sokszor nem is dolgoznak nálam, hanem csak nézik, ahogyan én csinálom. Folyamatosan figyelnek, és ezzel nagyon sokat lehet előrehaladni. Ami a TikTokot illeti, több reklámmegkeresést is kaptam, de nem ebből élek. Mindig is az autószerelés marad a szenvedélyem.
A Putriszerviz arról híres, hogy nagyon elérhető áron dolgozik. Miért tartod ezt fontosnak?
– Sokan mondják, hogy kérjek többet egy javításért, akkor kevesebb autót hoznának hozzám, valamint jobban is tudnék keresni, de én lelkiismeretes ember vagyok. Ha 15 perc alatt rájövök a bajára, akkor nem kérek el érte sokat. Számtalanszor előfordult már olyan, hogy szervizről szervizre járt az autó, ráköltöttek több ezer eurót, és mégsem találták meg a baját. Én viszont fél óra alatt megcsináltam, és mondtam a tulajnak, hogy 100 lej lesz. Ő csak nézett rám, és szólni sem tudott. Olcsón és jól dolgozom, így mindig lesz munkám, plusz a két TikTok-oldalamat csaknem 700 ezren követik. Ha csak a 10 százaléka keres meg valamilyen munkával, akkor már nem győzöm megcsinálni. Sokszor nem jutok oda, hogy minden üzenetre válaszoljak, de attól az autót elhozzák, és leteszik a műhely előtt. Hagynak egy levelet a szélvédőn, amiben az áll, hogy: Báttya, a kocsinak ez meg ez a baja, a kulcs az első kerék felett van. Nem szeretem az ilyen üzleteket, de ilyesmi is előfordul. A munkát tovább nehezítik a rajongók, akik csak úgy beállítanak a műhelybe fényképezkedni. Hoznak egy kis sört meg pálinkát, lefényképezkednek velem, aztán már mennek is tovább. Nagyon szeretek az emberekkel beszélgetni és találkozni, ám volt olyan nap, amikor több mint 20-an látogattak meg. Mondanom sem kell, hogy olyankor nem halad a munka, csak a pálinka folyik. Nehéz kezelni ezeket a helyzeteket, az emberekkel sosem könnyű együtt dolgozni, de azért nagyon szeretem ezt az egészet.
Szerinted mikor érdemes megtanulni autót szerelni?
– Jó szerelő abból lesz, aki szereti csinálni. Amelyik diák úgy jön hozzám, hogy kesztyű nélkül a kulcsot sem fogja meg, és megijed egy kis olajtól, az nem szerelőnek való. Egészen fiatalon el kell kezdeni a szerelést, ott rögtön kiderül, hogy valakit érdekel-e ez az egész, vagy sem.
Hogyan látod, minek köszönhető a sikered?
– Szerintem azért van sikerem a TikTokon, mert mindig magamat adom, még akkor is, ha az nem is mindig tetszik másoknak. Őszinte, vicces, becsületes, segítőkész és közben egy igazán nyers ember vagyok. Nem játszom meg magam a nézettségért, én tényleg olyan vagyok, mint a videókon. Többször is mondták már, hogy személyesen pont olyan vagyok, mint a TikTokon. A mai tartalomgyártók mindent megtesznek a nézettségért, saját magukat is becsapják, de én nem vagyok ilyen. Igyekszem mindig a földön maradni, és nem a fellegekben járni. Mindig köszönök mindenkinek, és ami a legfontosabb, a siker nem szállt a fejembe. Nem vagyok celeb vagy internetes sztár, csak egy autószerelő. Mindenki tudja, hogy a TikTokban sok pénz van, ami gyorsan megváltoztathatja az embert. Ha nálam erre menne ki a játék, és elkezdenék mindent reklámozni, lehet, hogy a követőim fele elpártolna tőlem, mert úgy lennének vele, hogy már a putris is elment a pénz irányába. Több ezer lejes szponzori reklámokat mondtam le, mert nem adom el magam, maradok az a munkás, aki a pénzt a két keze által keresi meg. Mondjuk, egy olyan szerszámot, amit használok, szívesen reklámozok és ajánlok másnak is, de olyat sosem fogok promotálni, amihez abszolút semmi közöm sincs. Ez vagyok én, a putris.
Időközben a Putriszerviz megnyitotta az új műhelyét egy nagyszabású bulival, és vélhetően Ádám Ferenc vágya valóra vált, egy igazán jól működő és új autószerelő műhely lett az övé. Videóinak középpontjában továbbra is a szerelés és a humor áll, emberünk megmaradt annak, aki mindig is volt. Ha esetleg Olvasóink közül valaki megoldhatatlannak tűnő autóproblémával küzd, nyugodtan keresse fel a Putriszervizt, biztosan megtalálják, mi a baj, és meg is oldják. Ahogy Ádám Ferenc mondaná: A karmantyú legyen veletek!
„A Putriszerviz története a gyermekkoromban kezdődik. Hat-hét éves lehettem, amikor édesapámtól kaptam egy egyszerű, tologatható műanyag autót. Akkoriban már volt távirányítós autó is, és az ötleten felbuzdulva nekiláttam átalakítani ilyenné az én autómat: kivágtam a tetejét, majd az édesanyám kazettás magnójából kiszerelt kis motorral, aminek a tengelyén egy ékszíjtárcsa is volt, befőttesgumival meghajtottam az autó kerekeit, mindezt úgy, hogy a motort egy hosszabb dróttal egy elemről tápláltam meg. Aztán rájöttem arra, hogy ha a polaritást felcserélem, az autó mozgása irányt változtat, azaz ha a drót szálait fordítva raktam az elemre, az autó hátrafelé ment. Igazából ezzel kezdődött, azóta is egyfolytában szerelek. Azt hiszem, így születtem, és nem is tudnék élni a munkám nélkül. Később Magyarországon sokat dolgoztam gyümölcsösben, de többnyire ott is gépekkel. Jól ment a sorom, nagyon jól kerestem, egyfajta kicsifőnök lettem egy idő után. Akinél dolgoztam, többször is hívott vissza, nagy támogatást ígérve, hogy folytassuk a munkát. Nekem viszont a saját álmomat kellett megvalósítanom. Amikor nekikezdtünk mindennek a feleségemmel, nekem volt egy fél zsák ruhám, neki meg egy egész, aztán több mint egy évtized munka után nekiálltunk itthon megépíteni a házunkat és a szervizt, a putrisat.” |
Nyitókép: Ádám Ferenc a Putriszerviz-logóval (Ádám Ferenc/Putriszerviz)