2025. április 1., kedd

A farolótól a szaunáig

A temerini Balázs család már huszonöt éve foglalkozik szaunagyártással

Ha kikapcsolódásra vágyunk, ma már a téli, kora tavaszi időszakban sem nehéz megfelelő programot találni, hiszen a különböző élmény- és wellnessfürdők, illetve akvaparkok ilyenkor is remek szórakozási lehetőséget kínálnak. Mindegyik ilyen létesítményben közös, hogy van egy eldugott, csendes helyiség, ahol a szaunázás szerelmesei hódolhatnak szenvedélyüknek, felfrissülhetnek, lazíthatnak. Maga a szaunázás szokása több ezer éves hagyományokra tekint vissza, az északi népeknél alakult ki, mára azonban már az egész világon elterjedt és a wellness-kultúra megkerülhetetlen részévé vált. Jellemzően a hideg időszakhoz és a télhez kötjük a szaunázás élményét, ám akik kedvelik és bírják a szaunában uralkodó extrém hőmérsékletet, azokat az sem zavarja, ha idővel a saját verejtékükben úsznak, így tulajdonképpen bármikor élvezhetik jótékony hatását. Ma már magánházakban és a lakásokban sem számít különösebben nagy kuriózumnak a szauna, hiszen egy családi méretű darab nem foglal el sokkal több helyet egy nagyobb kádnál.

Egy családi szauna kis helyen is elfér (A Balázs család archívumából)

Egy családi szauna kis helyen is elfér (A Balázs család archívumából)

A temerini Balázs család az elmúlt huszonöt évben számottevő tapasztalatot szerzett a szaunagyártás területén, a száztíz éves múltra visszatekintő, négy generáció óta fennálló családi vállalkozás mára már teljesen átállt a szaunagyártásra. Megrendelésük is akad bőven, hiszen az Enterijer Balaž éppen a méretre gyártás luxusát kínálja a vásárlóinak, ráadásul megfizethető áron. A műhelyben milliméter pontossággal legyártott darabokat a szakavatott csapat kulcsra készen adja át, tökéletesen beépítve a rendelkezésre álló legfurcsább sarkot is.

A céget ma már Balázs Csaba vezeti, egyebek mellett ő felügyeli a gyártási folyamatokat, a legtöbb esetben a terepen is. Édesapja, Balázs László bár hivatalosan háttérbe vonult, természetesen segíti a munkát az árajánlatok meghatározásában és a kuncsaftkörrel való kapcsolattartásban is. Édesanyja pedig a papírmunkát bonyolítja. A szaunagyártás vonalán Laci bácsi, Csaba édesapja indította el a céget, jól ráérezve arra, hogy milyen termékekkel viheti sikerre a vállalkozást. Mosolyogva mesélte, hogyan lett a farolóból szauna.

‒ Nagyapám 1914-ben indította a vállalkozást, édesapám és én már beleszülettünk a szakmába, ahogy mondják. Mindig néztük, hogy mi a hiánytermék, hogyan tudunk mást kínálni, mint a hozzánk hasonló cégek, vagy legalábbis hogyan tudunk „csavarni” egyet az átlagos kínálaton. Apám farolók gyártásával foglalkozott, akkor éppen erre mutatkozott nagy kereslet. Jómagam már korán elkezdtem mellette tanulni a mesterséget, a technikum elvégzése után pedig a helyi Jávor bútorgyárban is dolgoztam, anyagbeszerzőként helyezkedtem el ‒ mesélte Balázs László, miközben visszaemlékezett a kezdetekre.

‒ A munkámból kifolyólag a volt Jugoszlávia összes bútorgyárával kapcsolatba kerültem, megtanultam honnan milyen alapanyagot érdemes beszerezni. Még édesapámmal elkezdtük a méretre készített, fa harmonikaajtók gyártását, majd az én ötletemből fakadóan egy idő után teljesen átálltunk a biliárdasztalok gyártására. Láttam ugyanis, hogy sorra nyílnak a különböző klubok, és volna kereslet a biliárdasztalok iránt ‒ fogalmazott Laci bácsi, aki elmondta, hogy a 80-as évek végén és 90-es évek elején a cég alig győzte teljesíteni a megrendeléseket. Jött azonban a délszláv háború, és az üzlet megtorpant.

‒ Abban az időszakban semmi nem ment, fordulópontra volt szükség. Emlékszem, egy kiállításon kínálgattam a biliárdasztalokat, amikor egy látogató azt mondta, ő szaunát szeretne venni, viszont azt itt, Szerbiában senki nem gyárt. A hallottak rögtön szöget ütöttek a fejemben, elkezdtem utánajárni, mi is az a szauna, hogyan lehetne elkészíteni. Akkoriban, internet híján az információszerzés sokkal lassabban ment. Újságok, magazinok hirdetései alapján több olyan magyarországi céget is felkerestünk, amelyek szaunagyártással foglalkoztak ‒ mesélte Laci bácsi, ezen a ponton pedig Csaba is bekapcsolódott a beszélgetésbe, mert akkor már ő is részt vett a történésekben. Mint mondta, ő már középiskolai tanulmányait taposta, amikor a Balázs Enterijerben 1999-ben elkészült az első szauna.

‒ Akkor egy éveken át tartó átmeneti időszak kezdődött. Azon túl, hogy minden egyes legyártott szaunával mi is tanultunk, tapasztaltunk valamit, a piacot is ki kellett hozzá alakítani. Közvetlenül a háború után a szauna luxusterméknek számított, a cégünknek kapcsolódnia kellett ahhoz a szűk vevőkörhöz, amely érdekelt volt. Rengeteg energiát fektettünk a marketingbe, az internet még gyerekcipőben járt, így kizárólag a klasszikus reklámfelületek jöhettek számításba, illetve a kiállítások látogatása. Lassan kezdtünk nevet szerezni, nagy előny volt, hogy méretre gyártott szaunákat kínáltunk, amelyeknek a beszerelését és a karbantartását is vállaltuk, sőt a régebbi, meglévő szaunák felújítását és szervizelését is végeztük ‒ hangsúlyozta Csaba, aki a kezdetektől a szaunagyártásra koncentrált a családi vállalkozásban.

Akkoriban a cég több termékprogrammal is dolgozott, de a számítógép térhódításával a biliárdklubok népszerűsége megcsappant, a wellnesskultúra erősödésével viszont a szaunák iránti kereslet egyre növekedett, így Laci bácsi üzleti szimatának köszönhetően a fordulópont jó ütemben érkezett a céghez. Olyannyira, hogy a Balázs Enterijer, illetve hivatalosan Enterijer Balaž mára teljesen ráállt a szaunagyártásra, a megrendeléseket pedig alig győzi teljesíteni. A több mint húszéves tapasztalat és a szaunagyártással kapcsolatos, lelkiismeretes hozzáállás mindenképpen a temerini családi vállalkozás mellett szól, akkor is, ha ma már a szerbiai piacon is akad konkurencia.

 

Speciális faanyag, amely nem melegszik át a 90‒110 fokos beltérben (A Balázs család archívumából)

Speciális faanyag, amely nem melegszik át a 90‒110 fokos beltérben (A Balázs család archívumából)

‒ Az, aki most kezdi, vagy néhány éve kezdett bele a szaunagyártásba, biztosan rengeteg bakit elkövet az elején, ezeken mi már rég túl vagyunk, és ez nagy előnyünk ‒ szögezte le Laci bácsi.

‒ Nem beszélve arról, hogy a szaunák megépítésének szigorú, az egészség szempontjából fontos kritériumai vannak ‒ vette át a szót Csaba, aki kifejtette, nem minden faanyag alkalmas szaunagyártásra, hiszen a szaunákban uralkodó nagyon magas hőmérséklet következtében a fa és a gyártásban használt ragasztók is kipárolognak a beltérbe, némely hatóanyag pedig akár mérgező is lehet. A felhasznált alapanyagok tekintetében ezt mind figyelembe kell venni, mint ahogyan azt is, hogy a felhasznált elektronikának is bírnia kell a magas páratartalmat. Sok olyan részlet van a gyártási folyamatban, amelyekhez Balázsék csakis speciális, bevizsgált alkotóelemeket használnak. A faanyagot, a fűtőtesteket Finnországból hozatják, a ragasztók és a speciális világítótestek is európai uniós szabvány szerint készülnek. A pad és a háttámla pedig olyan, speciális fafajtából készül, amely magas hőfokon sem melegszik át és nem égeti meg a lazítani vágyó felhasználót.

‒ Megváltoztak az igények, ma már megrendelőink 80 százaléka saját célra rendel szaunát. Míg a fürdők és az üdülőközpontok nyilván bevizsgáltatják a terméket az illetékes szakemberekkel, ez magánszemélyek esetében nem történik meg, ugyanis a törvény a szauna gyártóját semmilyen technikai ellenőrzésre sem kötelezi a termék átadása után. Mi azonban felelősségünknek érezzük, hogy minden, amit egy szaunába beépítünk, biztonságos legyen. Minden egyes szaunának külön mappája van, a felhasznált alapanyagok, a szerelvények minden szükséges dokumentációját maradéktalanul megőrizzük az esetleges ellenőrzések, vagy a majdani karbantartás céljából ‒ magyarázta Csaba, aki az engedélyek és a papírmunka buktatóiról is beszélt a külföld irányába történő terjeszkedésre vonatkozó kérdésünkre válaszolva.

‒ Gondolkodtunk rajta, kis családi vállalkozásként azonban nincs kapacitásunk külföldi terjeszkedésre. Nem beszélve arról, hogy az Európai Unió országaiba milyen óriási papírmunkával járna egy-egy szauna beszállítása. Egyelőre bőven van munkánk itthon is, éppen annak köszönhetően, hogy magánotthonokba is egyre többen rendelnek. Hódít a rövidtávra kiadó lakások kultúrája, az úgynevezett „Stan na dan” szolgáltatás, amelyből már Temerinben is van néhány, Újvidéken pedig se szeri, se száma. Nagyon sok tulajdonos szereli fel szaunával, esetleg jakuzzival is ezeket a lakásokat, hogy versenyképesebb lehessen, mi pedig milliméterre pontosan megvalósítjuk a tulajdonos elképzelését ‒ fejtette ki Balázs Csaba.

‒ Persze arra is készen állunk, hogy igény szerint újból váltsunk, hiszen a szauna-trendnek is leáldozhat egyszer. Az évek során beszereztünk néhány korszerű gépet, amelyek nemcsak a szaunagyártásban, hanem más tevékenységekben is hasznunkra lehetnek, ha esetleg más irányba kanyarodna el a cég. Több alkalommal is élni tudtunk a pályázatok nyújtotta lehetőségekkel, a Prosperitati Alapítványtól is kaptunk támogatást. Emlékszem, apámnál, sőt az én cégvezetésem alatt is dolgozott itt hat-hét munkás, most viszont a családtagokon kívül csupán három. Manapság nagyon nehéz megfelelő szaktudással rendelkező mestereket találni, így mi is inkább gépekben gondolkodunk ‒ tette hozzá Laci bácsi.

Korszerű gépekkel folyik az elemek gyártása (Garbac Sarolta felvétele)

Korszerű gépekkel folyik az elemek gyártása (Garbac Sarolta felvétele)

Miközben beszélgettünk, rá-rátévedt a szemem az iroda mellett elhelyezkedő bemutatódarabra, egy három oldalról üveggel határolt szaunára, amely inkább hasonlít egy modern, dizájn bútordarabra, mint a finnek eredeti izzasztó szobáira. Csaba és Laci bácsi pedig csak helyeselni tudtak, amikor megjegyeztem, nyilván a szaunák gyártásában is tudni kell haladni a korral. Az igények megváltoztak, míg a szaunázás eredeti, finn elvei szerint az elmélyülést egy intim, zárt térben képzelik el, addig a mai trendeknek megfelelően inkább a kitárulkozáson, a kifelé forduláson van a hangsúly. Csaba el is mesélte, hogy találkoztak már olyan elrugaszkodott ötletekkel is, amelyeknek a megvalósítását nem tudták elvállalni.

‒ Az internet világa, amennyire hasznos, annyira káros is, hiszen mindenfélével találkozik ott az ember. A megrendelők sokszor mutatnak olyan képet, amelyen egy belsőépítész digitálisan megrajzolt fantazmagóriája szerepel, ám köze sincs a valósághoz. Többször kérték a szauna beépítését olyan helyre, ahol nem voltak adottak hozzá a feltételek, a megfelelő szellőzési lehetőség, vagy az előírt minimális magasság. Nekünk fontosabb, hogy megfeleljünk a biztonsági előírásoknak, mint az, hogy bármi áron elvállaljunk egy munkát. Az egyébként, hogy változik a divat, változik a technológia a szaunagyártásban, számomra egyáltalán nem hátrány, sőt inkább kihívásként élem meg. Úgy érzem, sorozatgyártásban nem tudnánk igazán jól működni. A szaunagyártásban állandóan követni kell az újdonságokat, valamint az egyedi megrendelések is állandóan kreatív gondolkodásra késztetnek bennünket. Az is kreatív hozzáállást kíván, hogy össze tudjuk hangolni a megrendelők kéréseit az általunk képviselt, reális árakkal, hiszen nem az a célunk, hogy az ügyfeleinket elrugaszkodott kiadásokba hajszoljuk, hanem az, hogy elérhető áron kínáljuk nekik a lehető legmagasabb színvonalú szolgáltatást.

Kellemes félhomály a könnyed üvegajtók mögött (A Balázs család archívumából)

Kellemes félhomály a könnyed üvegajtók mögött (A Balázs család archívumából)

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Az Enterijer Balaž mozgatórugói: Balázs Csaba és édesapja, Balázs László (Garbac Sarolta felvétele)