A nyári hónapok beköszöntével újabb izgalmas időszak kezdődik, amikor mindenki vágyik a pihenésre, kikapcsolódásra és felfedezésre. A nyaralásnak, bárhol is töltsük azt, különleges varázsa van, amely elragadja az embert a mindennapi rutinból, és lehetőséget ad arra, hogy új élményekkel gazdagodjunk. Legyen szó egy tengerparti üdülésről, egy felfedező kalandról vagy egy egyszerű kirándulásról a természetben, a nyaralás az az idő, amikor feltöltődhetünk, és élvezhetjük az élet szépségeit.
A hosszúnak és forrónak ígérkező idei nyár sláger-úticéljai egyértelműen Görögországból kerülnek ki, emellett sokan választják Horvátországot, Montenegrót, Egyiptomot, Törökországot és Tunéziát is – tudtuk meg a turisztikai irodáktól.
Németh András, a zentai Domus utazási iroda tulajdonosa szerint, aki csak teheti, elutazik valahova, ezért ők is számos érdekes desztinációt kínálnak az ügyfeleik számára. A saját szervezésű utak mellett más irodák kínálatát is népszerűsítik a zentaiak, illetve a környező községekben élők körében, miután harminchat idegenforgalmi ügynökséggel is tartják a kapcsolatot.
A Domus utazási iroda tulajdonosa elmondta, hogy nyáron nagyobb körutakat is kínálnak az utazni vágyók számára. Így szerveznek utazást Erdélybe, ugyanakkor Magyarország különböző tájegységeit, várait és kastélyait is körbejárhatják az érdeklődők.
– Számos helyre szervezünk utakat, ám ebben az időszakban egyértelműen a tengerparti nyaralások a legkeresettebbek. Az évek hosszú során mindig is a görögországi apartmanos változat volt a slágerdesztináció, ez továbbra is megmaradt, ezenkívül idén közkedvelt még Tunézia, ahol a tíznapos nyaralás majdnem feleannyiba kerül, mint az azonos idejű török- vagy görögországi nyaralás. Növekszik az érdeklődés a spanyol tengerpart iránt, valamint egyre többen érdeklődnek Ciprus és Málta iránt is. Természetesen a buszos utazások a legolcsóbbak, hiszen egy tíznapos görögországi nyaralás busszal már 210–250 euróba is belefér. Tunéziába azonban már repülővel kell menni, itt a tíz nap nagyjából 500 eurótól kezdődik, a magasabb minőségű szolgáltatásokért viszont természetesen többet kell fizetniük az utazni vágyóknak – mondta Németh András.
Ma már jóval hamarabb foglaljuk le nyaralásainkat, ami leginkább annak a jelenségnek köszönhető, hogy az utazási irodák last minute akciók helyett inkább előfoglalási kedvezményekkel csábítják katalógusaikban böngészésre az akár már a tél végén is tervezni tudó utazókat. Gyurik Attila, a temerini Abeona utazási iroda vezetője szerint az utasok is jól járnak, ha időben kiválasztják nyaralásuk helyszínét és idejét.
– A választék ilyenkor a legszélesebb, és nem kell kompromisszumot kötni sem a célpontra, sem az utazás időpontjára vonatkozóan. Azok a személyek, akik már januárban foglalnak, úgynevezett first minute áron nyaralhatnak, illetve akár hat–nyolc részletben is tudják azt fizetni. Természetesen vannak olyanok is, akik a last minute árakra pályáznak, és előfordul, hogy a szabadság megkezdése előtt pár nappal foglalják le az utazást. Ilyenkor már nem nagy a választék, ám ha szerencsés az ügyfél, akkor igen kedvezményes áron tud nyaralni. A szerbiai lakosság a régi szokásokhoz hasonlóan továbbra is a hét–tíz napos utazások iránt érdeklődik a leginkább. Az óbecsei és a temerini lakosok körében egyértelműen Görögország a legközkedveltebb úti cél, ugyanakkor szép számban kértek horvátországi, egyiptomi és törökországi ajánlatokat is. Albánia és Egyiptom azonban idén nem olyan keresett, mint az előző években. Ebben nagy szerepe van annak is, hogy míg a Covid-időszakban nehéz volt a bejutás az EU országaiba, addig Albánia tárt karokkal várta a nyaralni vágyókat. Hasonló volt a helyzet Egyiptomban is, ahol a helyszínen tesztelték az embereket, ami jóval olcsóbb volt, mint itthon. Idén azonban már sehol nincs korlátozás. A nagy keresletre pedig Albániában és Egyiptomban is felemelték az árakat – magyarázta Gyurik Attila, aki hozzátette, hogy átlagosan 20–30 százalékos drágulással számolhatunk a 2019-es évhez képest.
– A koronavírus-járvány után mindent a 2019-es évhez mérünk, az volt ugyanis az utolsó teljes szezon a világjárvány megjelenése előtt. A magánszálláshelyek 10 százalékkal drágultak, a szállodák pedig átlagosan 20–30 százalékkal. A legnagyobb áremelkedést kétségkívül a repülőjegyeknél tapasztaljuk – fogalmazott az irodavezető.
A főszezon június közepétől augusztus végéig tart. A legtöbben ebben az időszakban kelnek útra, hiszen ilyenkor van a vakáció az iskolában, így a családi utazásokra a főszezonon kívül szinte nem is nagyon van más lehetőség.
– A nagyobb érdeklődés miatt általánosságban elmondható, hogy az árak ilyenkor a legmagasabbak. Az elő- és az utószezon azoknál az embereknél lehet valós opció, akik rugalmasak, köztük például a nyugdíjasoknál. Ők megengedhetik maguknak, hogy augusztus végén induljanak el. Akkor még szép idő van, meleg a tenger, viszont már sokkal kevesebb a turista. Összességében augusztus végén, szeptember elején már kicsit nyugodtabbak a tengerpartok, jóval olcsóbbak, az időjárás viszont szinte ugyanolyan, mint a főszezonban – emelte ki Gyurik Attila, akitől megtudtuk azt is, hogy a nyaralások esetén általában az a jellemző, hogy a végleges döntést sok-sok keresés és ár-összehasonlítás előzi meg.
– Sokan inkább a szállásra szánt büdzsét szorítják meg, hogy az étkezésen és italfogyasztáson már egyáltalán ne kelljen spórolniuk. Ugyanakkor egyre többen tesznek félre azért, hogy a nyaralás ne csak vízparton heverészést jelentsen, hanem valódi élménygyűjtést, ezért sokan szívesen vesznek részt a helyi látványosságok megismerésében, és fizetnek be helyi programokra. Mi együtt dolgozunk helyi irodákkal annak érdekében, hogy kirándulási lehetőségeket is fel tudjunk kínálni utasainknak. Általában két-három kirándulást szoktunk szervezni, hogy a strandolásra is maradjon idő. Görögországban sok szép falu, város van, sok a nevezetesség, amelyeket érdemes megnézni, ha már a közelben járunk. Azt azonban észrevettük, hogy azok, akik autóval mennek, általában sokkal több helyet felfedeznek. Eleve nagyobb a flexibilitásuk, és könnyebben eljutnak más helyekre. Például a tíz nap alatt körbe tudják járni a szigetet vagy a környező településeket. Mindennap másik strandon lubickolhatnak, és a nevezetességeket is megnézhetik. Azoknak, akik busszal mennek, ez nehezebb, mert autót kell bérelniük, vagy a helyi buszokat használniuk, ami ugyancsak pluszköltséget jelent – magyarázta Gyurik Attila, akinek elmondása szerint egy desztináció ajánlásánál figyelembe veszik az utasok életkorát és érdeklődési körét is.
– Teljesen más desztinációkra mennek a fiatalok és az idősebbek. Görögországban is vannak nyugodtabb, illetve bulisabb helyszínek. Egy idősebb házaspár esetében a pihenésen van a hangsúly, a fiataloknál viszont inkább a szórakozáson, ezt mindig figyelembe vesszük, ha kikérik a véleményünket – mondta az utazási iroda tulajdonosa, aki szerint az egzotikus utak iránti kereslet visszaesett az infláció miatt.
– Van érdeklődés az egzotikus utazások iránt is, ám az infláció kicsit közbeszólt, ezért sokan nem merik vállalni a magasabb költségeket. Nem mindenki engedhet meg magának egy ilyen utazást. Általában nászutasok választanak ilyen helyszíneket, akik akár nagyobb összeget is hajlandók rászánni egy-egy utazásra – fogalmazott az Abeona utazási iroda vezetője, hozzátéve, annak azonban, aki üdülésre vágyik, nem muszáj átlépnie az országhatárt, hiszen külföldi utazások helyett itthon is találhatunk olyan helyeket, ahol a nyári melegben felfrissülhetünk, és kellemesen eltölthetjük a jól megérdemelt szabadságunkat.
– A falusi turizmus egyre népszerűbb Vajdaság-szerte, hiszen a csendes vidéki élet teljesen kikapcsolja az embert. Szerbiában is nagyon sok szép hely van, amit érdemes felfedezni, valamint a magyarországi fürdők is népszerűek az itteni lakosság körében. Szinte mindenki keresi idén a kikapcsolódási lehetőséget, persze mindenki a pénztárcájához mérten. Aki nem engedhet meg magának egy hosszabb utazást, az néhány napra befizet egy fürdőbe, vagy elmegy a hegyekbe, és ott pihen. Az emberek tehát mennek, azt azonban kétszer is meggondolják, hogy hova – tette hozzá Gyurik Attila.
Nyitókép: Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is Görögország számít a legnépszerűbb úti célnak (Fotó: Pixabay)