2024. november 22., péntek
Szófigyelő

Szoliter

A vajdasági magyarok szóhasználatában szerb mintára él az egyedül álló magas épületre, toronyházra vonatkozó szoliter főnév. A latin–francia eredetű soliter, solitar szerb szó ezenkívül önállóan befoglalt nagy ékkőre, briliánsra (csiszolt gyémántra) is vonatkozik. A magyar nyelvben is olyan önálló keretbe foglalt drágakőnek számít a szoliter, amely mellett nincs más díszítés. A magyar szoliter a német Solitär, francia solitaire (’magányos’) szó átvétele, ezek pedig a latin solus (’csak, egyedül’) szóból eredő solitarius (’magányos, egyedi’) származékai.
    A szoliter szónak több más, kevésbé ismert jelentése is van a magyar nyelvben. A kertészetben jól látható, kiemelt helyre ültetett, önmagában álló növényre mondják, amely méretével, alakjával vagy színével kiemelkedik a környezetéből, így eltereli a figyelmet a kert kevésbé látványos részeiről. Lehet magányosan ültetett fa vagy kisebb cserje, amelyet a nyílt terep közepére vagy a többi növénytől távolabb ültetnek, hogy rászegeződjön a tekintet. A szoliter növény vagy tárgy nyílt terepen, magányosan áll. Szoliter növényeknek tekinthetjük azokat az évelőket, cserjéket, fákat, amelyek önállóan is nagy díszítőértékkel bírnak. Szikla vagy fatörzs is lehet szoliter, ha a kertnek, a parknak olyan részébe kerül, ahol ráirányul a figyelem. 
    A szoliter az orvosi nyelvben is előfordul, az onkológiában azt jelenti, hogy a rákos daganat egyetlen gócot alkot, nincsen szétszóródva. A szoliter tumor magában álló, kezdeti daganat, a szoliter metasztázis pedig olyan áttét, amely csak egyetlen gócot képzett az új helyen. Ez azért fontos, mert a tumor műtéti kezelése akkor a legeredményesebb, ha nincsenek áttétek a test más pontjain, hiszen ha több góc is kialakult, egyenként nagyon nehéz eltávolítani őket.
    A szoliter játékot is jelent. A magyarul remetejátéknak nevezett logikai játékhoz egy 33 lyukkal ellátott tábla és 32 azonos színű golyó kell. Ötéves kortól játszható, egyedül vagy párosan. A játék célja az utolsó golyót meghagyva az összest levenni a tábláról. Ezt úgy lehet megtenni, hogy egy másik golyóval átugrunk a golyó felett, mindig egy üres lyukba helyezve egy golyót. Ugorni csak függőlegesen vagy vízszintesen lehet, és az a golyó vehető le, melyet átugrottunk. Csak egy golyót ugorhatunk át egyszerre, és csak akkor, ha van üres lyuk a másik oldalon. A játék szabályai egészen egyszerűek ugyan, a sikerességéhez azonban nagy figyelemre és logikus gondolkodásra van szükség.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás