Hagyományosan szúnyogirtásnak nevezik azokat a munkálatokat, amelyeket a hatóság által engedélyezett irtószerekkel végeznek az illetékesek, újabban viszont kíméletesen szúnyoggyérítésnek mondják. Ez a főnév a kilencvenes években bukkant fel, gyakorisága napjainkban feleakkora sincs ugyan, mint a szúnyogirtásé, de vetélytársa lett.
Az árvíz miatti szúnyogártalom elleni védekezés Magyarországon a katasztrófavédelem feladata. Az egységes védekezés kevésbé költséges, és kellőképpen össze van hangolva. A központi szúnyoggyérítési program azokra a területekre terjed ki, ahol a szúnyoginvázió a legnagyobb méreteket ölti. Az önkormányzatoknak lehetőségük van saját költségvetésük terhére helyi szúnyoggyérítést végeztetni.
Szakértői vizsgálatok határozzák meg, hogy mely területekre terjed ki a központi szúnyoggyérítés. Az entomológusok, vagyis a rovartannal foglalkozó szakértők ismerik a szúnyogok tenyészőhelyeit és a kifejlett egyedek előfordulási helyét. Ezeken a pontokon rendszeresen mérik a csípésszámot, valamint a vízben fejlődő szúnyoglárvák számát.
A szúnyoggyérítés alapvetően kétféle technológiával folyik, biológiai úton, földi vagy légi eljuttatással, illetve kémiai úton, a szernek földi eljuttatásával.
A biológiai gyérítés során egy baktérium által termelt fehérjetartalmú készítményt szórnak a szúnyogok tenyészőhelyeire a vízbe. A kisebb vízfelületekre járműre szerelt nagy nyomású permetezővel, a nagyobb vízfelületekre pedig repülővel juttatják el a készítményt. A környezetbarát szer az alkalmazott adagolásban kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el, kifejlett szúnyogok elleni védekezéshez ez a módszer nem alkalmazható. Minden más élőlényre ártalmatlan.
A kémiai szúnyoggyérítés történhet melegköd-képzéssel, ekkor hő hozzáadása is segíti az apró cseppekre bontott irtószer terjedését. Ez a technológia elsősorban növényzettel jobban borított környezetben előnyös, a létrejövő köd azonban rövid időre korlátozza a látási viszonyokat, ezért forgalmas helyeken kevésbé használják. A másik lehetőség szerint szintén apró cseppekben juttatják el a szert, de hő hozzáadása nélkül. A permetfelhőt csak kismértékben lehet észlelni, nem zavarja a közlekedést.
A gyérítés főnév már él a nyelvben a ’fokozatosan gyérré vagy gyérebbé tesz, ritkít’ jelentésű gyérít ige származékaként. Az erdészeti szaknyelvben a fakitermelés egyik módja a gyérítés, olyan nevelővágás, amely faállomány minőségének javítását és a fahozam növelését szolgálja. Lehet szó törzskiválasztó gyérítésről és növedékfokozó gyérítésről.
Mellékletek/Kilátó