A hangzatos hála gála megnevezés nyilván olyan fényűző rendezvényre, előadásra, díszestre vonatkozik, amelyet valami miatti hálából tartanak. Az első ilyen minősítésű rendezvényre 2021 májusában került sor a Budapesti Operettszínházban. A Budapesti Operettszínház rekordszámú előadó közreműködésével május 28-án és 29-én este is előadást tartott Hála gála címmel. A rendezvény célja az volt, hogy ezzel a különleges gálával mondjanak köszönetet az egészségügyi, a honvédelmi és a rendvédelmi dolgozóknak a koronavírus-járvány időszakában nyújtott kimagasló munkájukért. Egyébként maga az előadás hagyományos gálaest volt, ez azt jelenti, hogy az előadásoktól eltérően a nagyzenekar a színpadon volt, az énekesek pedig koncertszerűen adták elő a dalokat. Az első felvonásban operett-, a második felvonásban pedig musical-összeállítást láthatott a közönség. A műsor nagyjából mindkét este ugyanaz volt, de olyan zenei különlegességek is előfordultak, amelyek csak egy alkalommal hangzottak el.
A májusi Hála gála után további hasonló rendezvényekre került sor: Az idén is megrendezik az Önkéntesek Napját és a Hála gálát Szekszárdon. – Szombaton került sor az Önkéntesek Napjára és a Hála gálára Szekszárdon, a Babits Mihály Kulturális Központ előterén. – Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzata szeretettel meghívja a civil szervezeteket, az önkénteseket és az érdeklődőket az Önkéntesek Napjára és a Hála gálára. – Első ízben rendezték meg a megyeszékhelyen a Hála gálát. – Tervezzük újra megrendezni a karácsony előtti Hála gálát. – A járvány miatt meghirdetett veszélyhelyzetben értünk dolgozók számára készített Hála gála című műsorunkat a növekvő esetszámok miatt nem tarthatjuk meg…
Mai értelemben a gála fényűző keretek között tartott rendezvény, előadás, díszest. Eredeti jelentése ’díszruha, ünnepi öltözet’, amelyet az ilyen jellegű rendezvényeken illett viselni. A nemzetközi megnevezés német közvetítéssel az azonos jelentésű spanyol gala szóból került a magyarba és számos más európai nyelvbe. Bár a spanyol szó az ófranciából származik, a gala alakot a gála mai jelentésében a francia később újból átvette a spanyolból.
Mellékletek/Kilátó