Manapság a lajtár szó többnyire családnevekben fordul elő, a mai beszélők nem tudják, hogy mit jelent, hiába keresik szótárakban. Különféle szövegeket tanulmányozva arra a következtetésre juthatunk, hogy edényféléről lehet szó: Lajtárral a kezében friss vízért jön. – Lajtárral a térde közt leguggolt. – Lajtárral kezében az istálló felé indult. – Mint afféle gondos vincellér, lajtárral, kármentővel fejtette a letisztult bort. – A kútnál a lajtárt is össze lehet haskötővel kötni. – Megtölti a lajtárt. – Tizenöt literes lajtárt hozott. – Lajtárral rakják rá a terheket. – Lajtárral viszi a pénzt – Kifinomult technikai tudást árul el lajtárt, tejesedényeket ábrázoló Konyhakészlet c. szénrajza.
További példák: Lajtárral a kezében lépked. – Lajtárt is vesz le az ágasfáról. – Ekkor tisztán kimondja, hogy a lajtárt keresi. – Lajtárt kérek a tanyából. – Lajtárt fogott és széket. – Lajtárt és kisszéket hozott. – Lajtárt kerestünk Besztercén, Désen, Zilahon. – Felködlik ím egy asszonyi kéz. Lajtárt visz. – Lajtárt lopott Dobrovita Ferencz. – Rémes sikollyal belezuhant kezében a lajtárt tartva a Duna sebes folyású vizébe. – Olyan, mint egy iparművész. Lajtárt gyalul kerekesre.
Néha még az étlapon is megjelenik: A menü spárgakrémleves fogas lajtárral. – Szélesmetélt-leves fogas lajtárral. – Szombaton és vasárnap rántott borjúláb lajtárral. – Karfiolleves, rántott hal lajtárral – Tojásos krokett lajtárral.
A lajtár nyilván a sajtár alakváltozata. A sajtár vagy zsajtár, zsétár, zséter eredetileg dongákból, utóbb zománcozott fémből készült egyfülű edény, amelybe a tejet fejik. Kisebb kétfülű dézsát is jelenthet. „Lajtárral vagy sajtárral hozzák a tarhonyát, mint disznónak a moslékot” – mondja Vörösmarty Mihály. Azt is jelentheti, hogy valamiből, rendszerint folyadékból annyi, amennyi ebbe belefér: egy sajtár tej, víz.
A lajtár a lajt főnévvel is összefüggésben lehet. Hosszúkás és tágas aknájú hordóról vagy lapos kádról van szó, amelyben jármű segítségével vizet, mustot, trágyalét, halat stb. szállítanak. Olykor kerekekre vagy kocsira szerelik. A lajtos kocsi olyan tartályautó, amely közművel el nem látott területekre, építkezésekre, rendezvényekre ivóvizet szállít.
A lajtár olykor emberre utal, értelme ilyenkor megegyezik a lajtos szó jelentésével: lajttal járó-kelő, halat, vizet lajtban hordozó ember. A lajtár terhe kisebb volt, mint a lajtosé, leginkább kétkerekű talyigán vitte szállítmányát: „A lajtárral csak úgy lóhátról beszélnek, le sem kezelnek vele.”
Mellékletek/Kilátó