2025. január 22., szerda

Szidi néni papucsa

A redőnyt mindig félig eresztette le, így rögtön felébredt, amikor a sötétség felszívódott. Az utca végében megszólalt az autó riasztója, aztán kezdett Lukácséknál vonyítani a kutya. Négy óra körül járhat, bár persze még nem világosodik, fene, aki kitalálta az időszámítás körüli kavarodást – gondolta Szidónia, és hanyatt feküdt a dupla ágyban. Megszokásból átnyúlt a másik oldalra, és végig simította a dunyhát. Az ura lassan egy éve, hogy bepakolt a bőröndbe, és átköltözött a szomszédba. Na, volt miről csámcsogni a környéken. Hangosan felnevetett, a lábánál szendergő macska megriadva felugrott az éjjeliszekrényre, és leverte a poharat, még jó, hogy nem tört el.  Lajos már káromkodna, mint a jégeső, a kinti zajok meg a benti események miatt. Mert olyan volt, hirtelen haragú, felcsattanó, semmiben nem lelte kedvét, a jó nyavalya tudja, miért mondott neki igent, mikor egy esős-fejfájós vasárnap benyitott a konyhájukba, és megkérte a kezét. Ennek negyven éve. Az anyja örült, még a széket is letörölte a kötényével, az apja morgott valami a bajusza alatt, de kihozott egy üveg pálinkát a kamrából. Ő meg pogácsát rakott egy tálkába, délelőtt sütötte öregmama, de persze azt mondták, hogy ő. Minek kellett? Nem sütött ő meg életében egy darabot se, ki volt kímélve, egyes lány volt, büszke, tanult, mert az érettségijével, bár épp csak átcsúszott mindenből, mégis csak annak számított a faluban. Utána nem ment tanulni sehova, a téeszben dolgozott az irodában, amíg volt. Aztán a kisboltban, jó pár évig, ott szeretett lenni, mert volt, aki többször is benézett, hordta-vitte a szót. Róla nem lehetett mondani semmit, vigyázott minden szavára, mozdulatára, tudta, ha kikezdik, vége. Az esküvő meg a lagzi úgy sikerült, hogy hetekig beszéltek róla, a szülei megadták a módját. Lajosnak nem volt beleszólása, a testi ruhán kívül a munkaerejét meg a kiálhatatlan természetét hozta ebbe a házasságba. Szidi néni – mert ahogy teltek az évek, lassan így kezdték szólítani, dudorászni kezdett, bekapcsolta a rádiót, jó hangosra vette. Ezt se tehette addig, míg Lajos itthon élt. Amikor áttette a motyóját a szép özvegyhez, neki akkora kő esett le a szívéről, hogy tán még az utca végében is meghallották. Kínlódjon vele most már Pollika, vagy hogy a francba hívják. Megbánja még, százszor is, de ő elment a városba egy ügyvédhez, vitte a papírokat, hogy a ház az övé, így aztán nincs visszaút a hűtlen disznónak. Ő ugyan válni nem akar, minek pocsékolni arra is, de ha az ura fizeti, ő aláírja a papírokat, nem áll a fiatalok útjába. Erre a gondolatra aztán olyan kedve kerekedett, hogy végig táncolt a folyosón, még jó, hogy nem lehet belátni, azt hinnék a korán munkába indulók, hogy megbolondult.
 A kopott szegedi papucs volt rajta, tegnap is, amikor megnyikkant a csengő. A vastag berliner kendőt kerítette magára, úgy szaladt ki. – De fürge Szidi nagysága – mondta tréfásan a postás, ő meg rebegtette a pilláit, ahogy az esti filmben látta. Igaz, erre Imre, aki évtizedek óta járta már egyre kopottabb biciklijével a környéket, aggódva megkérdezte, hogy tán belement valami a szemébe, de akkor is felfigyelt rá, és ez a lényeg. Jó kiállású ember, azt meg kell hagyni, gondolta már az elmúlt hónapokban többször is. Biztos a sok biciklizés teszi, két körzetet is visz, hogy nem eresztett pocakot. Bezzeg Lajoson már a kitérdelt melegítő is úgy állt, mint tehénen az ünneplő. Hogy mit evett rajta a szomszédasszony, ki tudhatja azt! Hát, hogy nem az úri modorára bukott meg a nagy nyugdíjára, az fix. Gondosabban öltözködött, még egy kis púdert is fel akart tenni, de le is törölte, megállt a ráncaiban, nem kell azokat kiemelni. A haját kontyba fésülte, az anyjától örökölt teknőcfésűvel tűzte össze. Belefintorgott a fényét vesztett tükörbe, aztán a nyakába kötött egy kis mintás kendőt. Leült a konyhába, ott van a legmelegebb. Várta a postást, vígan kalimpált a szegedi papucsban. Biztos, hogy jön levele, somolygott magában. Ma is, aztán két nap múlva, aztán megint. Ajánlott, alá kell írni, úgyhogy afelől nyugodt lehet, hogy szól a csengő, postás Imre meg jön végig a kerten. A kávét csak melegíteni kell, egy csészével megkínálja, három cukrot tesz mellé, kifigyelte, úgy issza.

Fotó: Molnár Edvárd

Fotó: Molnár Edvárd

A keresztlánya meg szépen adogatja postára a leveleket, géppel címezve, így olyan hivatalos, a postás meg hozza. Aztán egy nap talán rájön, hogy két magányos szív még idős korban is egymásra találhat, nevetett Szidike, aki ilyenkor egyáltalán nem volt néni.

Magyar ember Magyar Szót érdemel