2024. július 22., hétfő
PÁRIZS 2024

Az olimpiai falu is megnyílt

Csütörtökön hivatalosan is megnyílt a párizsi olimpiai falu, ahova már az első napon több száz versenyző, kísérő érkezését várták. A Párizs északi részében, Saint-Denis, Saint-Ouen és az Ile Saint-Denis között elterülő, 52 hektáros falu csaknem 14 500 hivatalos személynek, köztük 9000 sportolónak lesz majd az otthona a legforgalmasabb időszakban. „Készen állunk” – jelentette ki Augustin Tran Van Chaut, a falu igazgatóhelyettese a France Info rádiónak nyilatkozva, hozzátéve, hogy kétszáznál több ország delegációja lakik majd itt. A magyarok első nagyobb csoportja ma érkezik, a női kézilabdázók és a tornászok foglalják el a helyüket a faluban.

REKORD A JEGYELADÁSBAN
Az olimpiára mostanáig eladott 8,6 millió jegy új rekord az ötkarikás játékok történetében. A szervezőbizottságot vezető Tony Estanguet arról számolt be, hogy megdöntötték a 8,3 millió eladott belépővel eddigi rekorder 1996-os atlantai olimpia csúcsát, de van még egy utolsó „adag”. A franciák úgy számoltak, mintegy tízmillió belépő talál majd gazdára a hivatalosan pénteken a megnyitóval kezdődő olimpiára. Estanguet hozzátette, az augusztus 28-án kezdődő paralimpiára mostanáig több mint egymillió jegyet értékesítettek.

HARMINCHAT TOKIÓI ARANYÉRMES ATLÉTA PÁRIZSBAN
A párizsi nyári játékok atlétikai versenyein 36 olyan sportoló áll rajthoz, aki egyéniben aranyérmes volt a 2021-es tokiói olimpián – írta az insidethegames.biz annak nyomán, hogy a sportág nemzetközi szövetsége (WA) közzétette az olimpia nevezési listáját. A portál szerint mintegy 200 ország 1800 sportolója indul a 23 női és 23 férfi versenyszámban, valamint két vegyes számban. A Stade de France-ban és Párizs utcáin versengő olimpikonok mezőnyében egy kivételével az összes férfi és 15 női címvédő szerepel. A japán fővárosban győztes atléták mellett a lajstromban több világcsúcstartó is helyet kapott, köztük Faith Kipyegon (1500 m), Sydney McLaughlin-Levrone (400 m gát), Karsten Warholm (400 m gát), Armand Duplantis (rúdugrás), Ryan Crouser (súlylökés) és Anita Włodarczyk (kalapácsvetés).
Érdekesség, hogy a holland futó, Sifan Hassan négy versenyszámban indulhat, az 5000 és a 10 000 mellett 1500 méteren és a maratoni távon is. A legfiatalabb atléta a kiribati Kenaz Kaniwete, aki 16 éves, 4 hónapos és 6 napos lesz, amikor a 100 méter első futamában versenyez. Ugyanakkor az ausztrál Sinead Diver legidősebbként 47 éves, 4 hónapos és 24 napos lesz a maratonfutás napján.
Az atlétika versenyei augusztus 1. és 11. között zajlanak a Stade de France-ban, amely amúgy július 24. és július 30. között a hetes rögbi mérkőzéseinek ad otthont. Sportági nyitányként augusztus első napján reggel, helyi idő szerint 7.30-kor rajtol el a férfi 20 kilométeres gyaloglás mezőnye, és a záróceremónia napján, augusztus 11-én, vasárnap ér véget az atlétika párizsi olimpiai programja.

Ide tartozó hír, hogy sérülés miatt nem indul az olimpián Pierce LePage, a tízpróba tavalyi budapesti világbajnoka. A kanadai atléta szerdán a közösségi oldalán közölte, hogy műtéten esik át áprilisi porckorongsérülése miatt, amely lehetetlenné tette számára az edzéseket, és hogy a legmagasabb szinten teljesítsen. Hozzátette: a keze és a válla is fáj egy közelmúltbeli rúdugrótréning óta, így be kellett látnia, hogy esélye sincs a tavalyi, 8909 pontos vb-teljesítménye megközelítésére sem. Ahogy fogalmazott: szeretne ott lenni a francia fővárosban, de ezt minden testrésze máshogy gondolja, ő pedig nem akar kockáztatni egy súlyosabb sérülést.
A tízpróbázók augusztus 2-án és 3-án versenyeznek majd az olimpián.

HATSZÁZ AMERIKAI
Az Egyesült Államok csaknem hatszáz fős sportolói csapatot küld az olimpiára. Az 592 versenyzőnek csaknem a fele indult már ötkarikás játékokon, a kétszeres olimpikonok több mint ötvenen vannak, míg tizenhatan három, négyen négy, hárman pedig öt olimpián vettek már részt korábban.

A csapatban 122 olimpiai érmes szerepel, köztük 66 olimpiai bajnok, akik összesen 110 aranyat nyertek. A legnagyobb név az úszó Katie Ledeckyé, aki hét arany- és három ezüstéremmel vezeti a legtöbb medált gyűjtők listáját, a tornász Simone Biles és a szintén úszó Caeleb Dressel hét-hét éremmel érkezik Párizsba, egy harmadik úszó, Ryan Murphy pedig jelenleg hatszoros ötkarikás érmes.

Bár az idei olimpia lesz az első a történelemben, amelyen a sportolói mezőny összetételét illetően teljes mértékben érvényesülni fog a nemek közötti egyenlőség, az Egyesült Államok olimpiai képviseletét ezúttal is a nők uralják: a csapatban 314-en kaptak helyet 278 férfi versenyző mellett. Sorozatban ez a negyedik alkalom, hogy az ország olimpiai bizottsága több nőt küld a játékokra, mint férfit.

KIEMELT MAGYAR BIRKÓZÓK
Mind az öt magyar birkózó benne lesz súlycsoportja nyolc kiemeltje között az olimpián. A nemzetközi szövetség (UWW) a honlapján közölte a névsorokat, amelyek a sportág történetében először nyolcfősek. A rangsorokat a világranglista alapján állította össze a szervezet. Az olimpiai kiemelésnél a felső ágra kerül az első és a nyolcadik helyen kiemelt versenyző, így leghamarabb a negyeddöntőben küzdhetnek meg egymással, míg a negyedik és az ötödik is csak a legjobb négy közé jutásért csaphat össze. A másik ágon a második és a hetedik, illetve a harmadik és a hatodik helyezett találkozhat egymással, abban az esetben, ha az olimpiai kiemeléssel nem rendelkezőket is felülmúlják.

A kvalifikációs időszak alatt függetlenként egyéni színekben versenyző orosz és fehérorosz birkózók bojkottja miatt módosult a nevezési lista, mivel az általuk megszerzett indulási jogokat átruházták a soron következő birkózók nemzeteire.
A magyarok közül először, augusztus 6-án a 77 kilós Lévai Zoltán lép szőnyegre Párizsban, a világ- és Európa-bajnoki ezüstérmes a 7. helyen kiemelt versenyző lesz a sorsolásnál. Lévai után 7-én a 87 kilogrammos világbajnok, Losonczi Dávid is megkezdi versenyét, aki 2. kiemelt lesz. A 24 éves sportoló az alsó ágra került, amelyen az orosz származású, de szerb színekben versenyző idei kontinensbajnok, Alekszandr Komarov, az algériai Bachir Sid Azara és az Európa-bajnok, vb-ezüstérmes bolgár Szemen Novikov is szerepel. Augusztus 10-én a magyar küldöttség egyetlen női versenyzője, a 76 kilós, kétszeres Eb-bronzérmes Nagy Bernadett is szőnyegre lép 8. kiemeltként.

Az olimpiai újoncnak a legjobb nyolc között a vb-ezüst- és bronzérmes kirgiz Ajperi Medet Kizi lehet az ellenfele, és a román Eb-harmadik Cătălina Axente, valamint a pánamerikai játékokon győztes kubai Milaimys Marin is a felső ágon szerepel. Az Újpest 76 kilós versenyzője a harmadik magyar nő, aki részt vehet az olimpián. Korábban az egyetlen hazai világbajnok, Sastin Marianna négyszer, az Eb-második Németh Zsanett pedig egyszer viselhette a címeres mezt ötkarikás játékokon.
A birkózóversenyekre augusztus 5. és 11. között a Mars-mező Arénában kerül sor. Minden súlycsoport versenyét két nap alatt bonyolítják le. Az első napon a nyolcad-, a negyed- és az elődöntőkre kerül sor, a másodikon pedig a vigaszági mérkőzéseket, illetve a helyosztókat rendezik meg.

NÉVTELEN BEJELENTÉSEK
Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetője szerint új jelenség, hogy egyre több névtelen bejelentő levél érkezett hozzájuk, Borbély Zoltán sportjogász pedig úgy gondolja, túl szigorúak a doppingvétségen ért sportolókat sújtó büntetések. Ezek a kijelentések a Mathias Corvinus Collegium által szervezett, Irány Párizs – egy nap az olimpiáról címet viselő konferencián hangzottak el. Tiszeker arról beszélt, hogy az analitika a doppingellenőrzés kudarca. Példaként említette meg, hogy miközben egy magyar és két angol egyetem közös anonim felmérésén a megkérdezett sportolók 30 százaléka ismerte el, hogy élt már valaha tiltott szerrel, a levett mintáknak csak kevesebb mint egy százaléka hoz pozitív eredményt. Szóba hozta azt is, hogy a 2012-es londoni olimpia után levett doppingminták nyolc évvel későbbi újraanalizálása során több mint 70 esetben derült ki a doppingvétség, és ezek következtében 31 érmet vettek el és 46-ot osztottak újra. A londoni női 1500 méteres síkfutás döntőjének első öt helyezettjéről derült ki utólag, hogy doppingolt, majd feltette a kérdést: vajon igazságos döntés-e, hogy odaadják az aranyérmet annak a hatodiknak, akitől akkor nem vettek le vizeletmintát?

Borbély szerint a jogállami elvek nem érvényesülnek a sportjogban, mert szigorúbb az elbírálás, mint például az atomkár okozása esetén, mert ott legalább valamilyen módon lehet mentesülni a felelősség alól. „Ha egy sportolót doppingvétségen érnek, azonnal felfüggesztik a versenyengedélyét, pedig akkor még nincs jogerős döntés. Ha pedig négy évre eltiltják a versenyzéstől, akkor gyakorlatilag vége a pályafutásának” – jelentette ki Borbély. Példaként hozta fel, hogy ha Péni István eseténél nem tudták volna felhasználni a szállodai térfigyelő kamera felvételét, akkor most ő sem álmodozhatna a párizsi olimpiai éremről, hanem örökre megbélyegzett ember lenne.

A PIA ÉS A CIGIZÉS MIATT HAZAKÜLDTÉK A JAPÁNT
Visszalépett a párizsi olimpiától Mijata Soko, a japán női tornászok csapatkapitánya, miután cigarettázáson és alkoholfogyasztáson kapták. A japán szövetség pénteken közölte, a 19 éves versenyző csütörtökön már haza is repült, mivel a monacói edzőtáborban bebizonyosodott, hogy megszegte a küldöttség szabályait. A japán női tornacsapat arra törekszik, hogy dobogóra álljon a játékokon az 1964-es tokiói olimpia után először, és az újoncokból álló együttest éppen Mijata vezette volna Párizsban. Az ötkarikás tornaversenyekre július 27. és augusztus 5. között a Bercy Arénában kerül sor.

HANYAGOLNA A KÍNAI KISLÁNY
A 11 éves kínai gördeszkás, Cseng Hao-hao is szerepelni fog az olimpián, ezzel ő lesz minden idők legfiatalabb olimpikonja a hazájából. A sportoló a sanghaji és a budapesti selejtező eredményei alapján szerzett kvótát. „Korábban a görkorcsolya volt a kedvencem, de mostanra visszacsúszott a második helyre a gördeszka mögé” – jegyezte meg Cseng, akinél az újkori játékok történetében egyetlen fiatalabb szereplő volt, Dimitriosz Lundrasz görög tornász az 1896-as athéni játékokon.

Édesanyja elárulta, hogy lánya kivételes képességei már egészen korán megmutatkoztak, szeretett sziklákra és lépcsőkre felmászni, valamint kedvelte a zenét, a sakkot, a festészetet, a táncot. A 7. szülinapjára kapott egy gördeszkát, és innentől nem volt megállás, az édesapja által vezetett klubban tréningezett. A kezdeti sérülések és bukások ellenére kitartott a sportág mellett. 2021-es bajnokságon – amikor még 9 éves múlt – elődöntőbe jutott, 14. lett, majd 2022-ben már tartományi bajnoki címet ünnepelhetett. Tavaly szerepelt először külföldön, Argentínában, majd idén a sanghaji és a budapesti olimpiai selejtező várt rá.

A Ludovikán az 1. fordulója jól sikerült, a másodikban hibázott, így a folytatásban kockáztatnia kellett, de el tudta viselni a nyomást, és kiharcolta a párizsi részvételt.
A francia fővárosban arra számít, hogy kevésbé lesz számára megterhelő a verseny. „Az olimpiai részvétel azt jelenti, hogy többen megismernek majd. Azért kezdtem el gördeszkázni, hogy új barátokat szerezzek, és jól érezzem magam” – jegyezte meg. Azt elárulta, hogy nem mindig van kedve edzeni, de amikor játék közben az édesanyja felhívja, hogy menni kell, akkor – bár szívesen kérné a tréning elhalasztását – mégis elmegy gördeszkázni.

KI VISZI A NÉMET ZÁSZLÓT?
Három-három férfi és nő közül szavazással választják ki azokat a német sportolókat, akik országuk zászlaját vihetik az olimpia megnyitóján. A Német Olimpiai Bizottság (DOSB) által kijelölt hatosra a szurkolók és az olimpiai csapat tagjai szavazhatnak. A jelöltek között van a tenisz férfi egyes ötkarikás címvédője, Alexander Zverev, a világbajnok kosárlabda-válogatott csapatkapitánya, Dennis Schröder, valamint a 2016-os riói játékokon aranyérmes, ötödik olimpiájára készülő sportlövő, Christian Reitz.

A nőknél a hármast a női labdarúgócsapattal a nyolc éve első Alexandra Popp, a díjlovaglás tokiói egyéni és csapatversenyében egyaránt aranyérmes Jessica von Bredow-Werndl, illetve a cselgáncsozó Anna-Maria Wagner alkotja, utóbbi két bronzéremmel tért haza a japán fővárosból három esztendővel ezelőtt. A zászlóvivők személyét csütörtökön jelentik be.

„POTENCIÁLISAN VESZÉLYESEK”
Az ötkarikás játékok előtt már mintegy három és fél ezer potenciálisan veszélyt jelentő személyt zártak ki az olimpiáról – jelentette ki a francia belügyminiszter. Gérald Darmanin szerint őket 770 ezer ellenőrzés eredményeként zárták ki. A tárcavezető közlése szerint az elutasítottak között „több tucat iszlamista, szélsőbal- és szélsőjobboldali körhöz közel álló radikális” is volt. Darmanin kitért rá, hogy a biztonsági lépések részeként április elején az olimpiai és paralimpiai játékokon közreműködni kívánók közül 800 önkéntes jelentkezőt utasítottak el, és ezer magánügynök alkalmazásától is eltekintettek. Hozzátette, hogy az olimpiai lángot vinni akarók közül is többeket kiszűrtek, a fáklyás staféta tagjának jelentkezőket ellenőrizve 13 személyről derítették ki, hogy bűnözői hátterük van

Nyitókép: Beta/AP