2024. december 26., csütörtök

„Lesújtó volt, ami Romániában történt”

Csányi Sándor MLSZ-elnök, FIFA- és UEFA-alelnök nyilatkozott lapunknak

Magyarország labdarúgó-válogatottja egyelőre nem jutott ki a jövő évi, részben budapesti rendezésű kontinensbajnokságra, de Marco Rossi legénységének a márciusi Nemzetek Ligája-rájátszásban még adott a lehetőség. Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke, a FIFA és az UEFA alelnöke rengeteget tett és tesz a magyar futballért, a magyar sportdiplomáciáért, ám a honi szövetség főként a háttérben zajló folyamatokért felelős. Ugyanakkor továbbra is vitathatatlan, hogy hiába a színfalak mögött történő professzionalizmus, az eredmények egyelőre elmaradnak, mind az utánpótlásban, mind pedig a felnőtt korosztályban. De vajon ennek ellenére milyen a magyar futball megítélése Európában? S miképpen segíthet az új európai kupasorozat az NB I.-es kluboknak? Csányi Sándor válaszolt kérdéseinkre.

November 15-én átadták a Puskás Arénát. Ennek sportbéli jelentőségét, azt hiszem, nem kell hosszasan ecsetelni, ám a válogatott eredményei egyelőre elmaradnak a stadion grandiózusságától. Milyen lépések szükségesek még ahhoz, hogy a Puskás Arénában folyamatosan minőségi futballt láthasson a szurkolótábor?

Az MLSZ a futball hátteréért felelős. Az elmúlt évtizedben megépültek a játékhoz szükséges pályák, és megháromszorozódott a játékosok száma, kiemelten emelkedett a gyermekek és a nők aránya. A klubok munkáján múlik elsősorban a minőség. A szakemberek felelőssége a kiválasztás és képzés. A következő időszakban azonban az MLSZ-nek vezető szerepet kell vállalnia a célok kijelölése terén, mert a befektetésekkel nincs arányban a színvonal emelkedése.

A walesi vereséggel eldőlt, hogy a magyar labdarúgó-válogatott pótselejtezőre kényszerül a 2020-as Eb-re való kijutásért. Marco Rossinak sok dolga lesz márciusig. Ön mit vár a Nemzetek Ligája-rájátszástól?

A csapat korábban bizonyította, hogy képes kiemelkedő teljesítményre is, elsősorban hazai környezetben. A Puskás Aréna átadása további pluszt jelenthet. A Wales elleni játékunkkal azonban nem voltam elégedett. Bízom benne, hogy Marco Rossi márciusra a legjobb formára tudja hozni ismét a csapatot, és képesek leszünk egy nálunk előrébb sorolt csapat legyőzésére is.

Az elmúlt időszakban többek között Önnek köszönhetően is nőtt Magyarország sportdiplomáciai ereje. Miféle hatása lehet a jövő évi Eb részben budapesti rendezésének a magyar labdarúgásra és társadalmára nézve?

Mint említettem, számos fejlesztés ment végbe a magyar labdarúgásban, aminek egyik legfontosabb eleme a Puskás Aréna átadása volt. A stadion alkalmas helyszín a jövő évi Európa-bajnokság négy mérkőzésének és kiemelkedő jövőbeli döntőknek is. Szövetségünk eltökélt a nemzetközi rendezések mellett, idén telt házas női BL-döntőt rendeztünk, 2021-ben pedig Szlovéniával közösen U21-es kontinensviadalt szervezünk. A 2016-os Eb-részvétel óta a magyar futball visszakerült az európai futballtérképre, és szeretnénk ezt a pozíciót megőrizni, erősíteni.

Maradjunk a sportdiplomáciánál: a Honvéd Craiova elleni meccsén történtek egyik fél számára sem maradtak büntetlenül, de talán nagyobb médiavisszhangot kapott volna a bíró fejbe dobása, ha az eset a topligák valamelyikében esik meg. Nem gondolja, hogy a román gárda és nézői eltiltást érdemeltek volna? Hogyan lehet még inkább felhívni a figyelmet ezen történések súlyosságára?

Lesújtó volt, ami Romániában történt. Az ilyen jellegű cselekmények nagy kárt okoznak a labdarúgásnak. Egyben örülök annak, hogy a válogatott mérkőzésein vagy a magyar bajnokságban és a klubok hazai szereplései alkalmával nem történtek hasonló események. A megelőzés híve vagyok, nem az utólagos értékelésé: a klubokkal közösen kell folytatni a fellépést az erőszak minden formája ellen, hiszen a fegyelmi döntések már akkor születnek, amikor megtörténtek a nemkívánatos cselekmények.

2021-ben indul a Konferencia Liga, az új európai kupasorozat, amely harmadik számú versenyként alternatívaként szolgálhat a BL-be és El-be be nem jutó kluboknak. Európai szempontból miért volt lényeges a sorozat életre keltése?

A javaslat készítői arra a tényre reagáltak, hogy mostanra kialakult egy meglehetősen szűk európai klubelit. Kevés csapatnak van valós esélye eljutni a nemzetközi porondra, ideértve számos európai ország bajnokait, kupagyőzteseit. Az új liga lehetőséget biztosít, hogy a kisebb országok csapatai is szerepelhessenek és több mérkőzést játszhassanak a nemzetközi porondon. Ugyanakkor arra oda kell figyelni, hogy ez a lehetőség ne korlátozódjon a harmadik kupasorozatra. Ebből a szempontból mielőbb értékelni kell majd az első tapasztalatokat. A magyar csapatoknak pedig a változásoktól függetlenül javítaniuk kell a nemzetközi kupákban az eredményességet, maguk és a válogatottunk érdekében is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás