,,A Szabad Líceum Egyesület keretében megalakult a filharmónia, első kamaraestjén, 1900. III. 17-én Csavojátz János /első hegedű/, Vuits Péter /második hegedű/, Krudy Géza /mélyhegedű/ és Paul Kálmán /gordonka/ Jadassohn /Adagio ma non troppo, op.1o/, Mendelssohn Menuette un poco allegretto, op.44/ és Schubert /Allegro moderato Scherzo, op. 125/ műveket játszottak a Városháza dísztermében, valamennyien az 1900 őszén munkáját megkezdő zombori zeneiskola tanárai lettek. Az est színhelye, mint valamennyi líceumi előadásé és hangversenyé, a Városháza díszterme volt.” (Vasagyi Mária: A Zombori Filharmónia története)
Eddig az idézet a Zombori Filharmónia múltjának meghatározó, kezdeti kamaraestjéről. Mint olvashatjuk, az első eseménynek a zombori Városháza díszterme adott otthont akkor is, éppúgy mint napjainkban, 2022 februárjában. Ekkor, a Zombor Város napja alkalmából rendezett ünnepségen alakult újjá a Filharmónia, és az elmúlt egy év során számos jeles koncertet, zenei programot valósított meg. Jelmondata: zene, tradíció, kiválóság. Ezen értékrend figyelembevételével további, nemzetközi terveik is vannak. A jeles múlt hagyatékáról, az alapítás körülményeiről, a Filharmónia jövőjéről Székely I. István zombori születésű, világhírű zongoraművészt, a Zombori Filharmónia művészeti igazgatóját kérdeztük:
Milyen indíttatásból fogalmazódott meg a Zombori Filharmónia újraalapításának ötlete?
– A Zombori Filharmónia egy nagy múltú zenei egyesület, amelyet 1900-ban alapítottak meg. Annak idején a kor legnagyobb művészeit hívták meg Zomborba, beleértve Aggházy Károlyt, aki Liszt Ferenc egyik legjobb diákja volt, Thomán Istvánt (szintén Liszt-növendék, akire egyébként büszkén mondhatom, hogy zenei felmenőm Szabó Orsolya és Kadosa Pál által). Hubay Jenő, a kor legnagyobb hegedűművésze is fellépett a Filharmónia szervezésében. Sajnos már több mint 30 éve nem volt Filharmóniánk, az utolsó hangversenyt 1991-ben tartották, ezután sajnos az ismert körülmények – és az akkori vezető, Dragoslav Mitrović betegsége – miatt abba is maradt. A kultúrának sajnos nem nagyon kedvező koronavírus-járvány után úgy gondoltam, most itt az alkalom, az igény és a lehetőség a Filharmónia újraalapítására.
Kik a Zombori Filharmónia alapító tagjai?
– Jómagam vagyok a művészeti igazgató, Radišić Milan és Juhász Raffael, mi vagyunk a Filharmónia magja, valamint nagyon büszkék vagyunk Zsiga Pál hegedűművészre, aki a zenekar koncertmestere.
Hogyan és kikből tevődik össze a zenekar?
– A zenekar vegyes: zombori, újvidéki, szabadkai, topolyai zenészek lépnek fel, de ezt még nemzetközibbé szeretnénk tenni. Minél több helyről származnak a zenészek, annál jobban fog szólni a zenekar. A legjobb zenekarokban is vegyes a társaság, akikkel eddig felléptem, mindenhol így van.
Milyen koncepció szerint alakulnak ki a koncertprogramok?
– A hangversenyévadunk nemcsak zenekari koncertekből áll, hanem önálló estekből is. Nem csupán nemzetközileg elismert szólistákat hívunk meg, hanem fontos szerepet kapnak a fiatal zenészek is. Ezenkívül egy nemzetközi szimpóziumot is szervezünk szeptemberben, amely egy multidiszciplináris tudományos zenei összejövetel lesz, a világ minden tájáról várunk zenetudósokat, előadóművészeket. Ez hibrid formátumban lesz, tehát személyesen, illetve online is részt lehet venni a háromnapos eseményen.
Már az első koncertet is nagyon ünnepélyes keretek között, a Vajdasági Magyar Szövetség Nyugat-bácskai Körzeti Szervezete által szervezett Zombor város napja alkalmából rendezett ünnepségen szintén ott tartották meg. Hogyan éltétek meg ezeket az első lépéseket, illetve mit jelent számodra az örömteli tény: újraalakulhatott a nagy múltú Zombori Filharmónia?
– Az, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség felismerte a Filharmóniában a hagyományt és minőséget, számomra egy iránytű a kulturális térképen, amely egy olyan utat mutat, amelyen nagyszerű dolgok történhetnek. Az, hogy én vehettem kezembe a Filharmónia vezetését, nagy büszkeséggel és felelősségtudattal tölt el. Több nemzetközi zongoraversenyt és fesztivált vezetek Spanyolországban, a szakmámból kifolyólag nagyon sokat utazom a világban, így a Filharmóniát és fő támogatóját: a Vajdasági Magyar Szövetséget és Zombor Város vezetőségét is nemzetközi vizekre tudom vinni, illetve nemzetközi kvalitást hozni a városba. Mivel a szülővárosomról van szó, ezt nagyon büszkén és különleges figyelemmel, szeretettel teszem.
Ezt követően az egész év folyamán sorjáztak a színvonalas koncertek. Mit láthatott a lelkes közönség 2022-ben a Filharmónia előadásában, illetve szervezésében?
– Az év folyamán több hangversenyt is tartottunk: a zombori nyitóhangversenyen Bach, Mozart és Barber művei hangzottak el. Ezután a belgrádi Mina Mendelson hegedűművész és Marija Đukić zongoraművész lépett fel. A zenekarnak volt egy hatalmas sikert arató hangversenye Apatinban. Tartottunk egy Tangó Mánia estet is, ahol Zsiga Pál és jómagam léptünk fel egy már jól bejáródott műsorral. Ezután jött a Bécsi Varázs elnevezésű újévi koncert, amely ezentúl egy zombori különlegesség lesz, minden évben. Mindegyik hangversenyen abszolút teltház volt.
Az újévi hangverseny méltó éke volt ennek a sikersorozatnak. Milyen programokat terveztek erre az évre, és milyen anyagi és szellemi erőforrások állnak (majd) rendelkezésetekre mindezek megvalósításához?
– A Bécsi Varázs című újévi hangversennyel tradíciót szeretnénk teremteni: az újévi hangversenyek egy könnyedebb, fülbemászóbb hangzást teremtenek. A jegyek pár nap alatt elkeltek, az összes pótszékkel együtt. Ez is bizonyítja azt, hogy a zombori közönségnek szüksége van a komolyzenei hangversenyekre. A Filharmónia fenntartása pályázati úton valósul meg. A szellemi erőforrás a nagyszerű csapat akivel dolgozom, a nagyszerű zenészek, akiket meg tudunk hívni, de a legfontosabb: a nagyszerű közönség, a mai közönségben még ülnek olyanok, akik a régi Filharmóniát hallgatták, beleértve engem is. De ami a legszebb: Hubay Jenő hegedűművész az 1900-as évek elején Zomborban lépett fel és most, több mint 100 évvel később Zsiga Pál és a zenekar felejthetetlen előadásában elhangzott Hubay Jenő Hullámzó Balaton című gyönyörű műve. Ez a pillanat kötött minket össze a múlttal, ez időutazás volt.
Nyitókép: Ótos András felvétele