2024. december 25., szerda

Éljünk a magyar tannyelvű oktatás lehetőségével!

Ajándék és pénzbeli támogatás az újvidéki magyar gyerekeknek

A cikkhez képgaléria tartozik.

Szombaton délelőtt a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központban a Kisded 2024 program keretében gyűltek össze az újvidéki és környékbeli, apró gyermeket nevelő szülők. A foglalkozás résztvevőit ezúttal is Vicsek Annamária, az Újvidéki Magyar Oktatásért projekt vezetője köszöntötte, elmagyarázta, hogy projektben összefogtak minden olyan támogatást, amely erősíti az újvidéki, magyar tannyelvű intézményeket.

– Ma, az adventi készülődés részeként többféle támogatást és ajándékot is átnyújtunk azoknak a szülőknek, akik várhatóan, vagy már a magyar tannyelvű oktatást választották – emlékeztetett Annamária.

A délelőtt folyamán a Petőfi művelődési központ első emeleti helyiségeibe eljöttek azok az óvodások és szüleik, akik jövő szeptemberben várhatóan magyar tannyelvű tagozatba íratják be a gyereket. A projektvezető tudomása szerint az újvidéki, magyar tannyelvű óvodai csoportokban az idén 37 olyan gyerekkel foglalkoznak, akik jövőre iskolába indulnak, szombaton a Petőfi-központban közülük 23-an jelentek meg.

– Bízunk abban, hogy ennél többen lesznek, hiszen négy iskola, az újvidéki József Attila, a Petőfi Sándor, a Sonja Marinković, valamint a tiszakálmánfalvi Ivo Andrić Általános Iskola magyar tannyelvű tagozatainak fennmaradása függ attól, hogy jövőre hány magyar elsős fog beiratkozni. A leendő elsősök ma a Rákóczi Szövetség jóvoltából, a Magyar Nemzeti Tanácstól kaptak egy mesekönyvet, a képes kiadvány címe Egy kis csízió. Kaptak egy-egy tábla csokoládét, a szülőkhöz pedig eljuttattuk a projektünket leíró levelet – hallottuk Annamáriától.

 

A Ringató foglalkozást ezúttal is Hanák Rigó Ildikó vezette, akit az újvidéki szülők már nagyon jól ismernek. A foglalkozáson azok a szülők vették át a Magyar Kormány ajándékát, akik ezt korábban még nem tették meg. Babacsomagot, illetve a Rákóczi Szövetség ajándékát, az Első könyvem című kiadványt vihették haza, a csomagot kiegészítette a projekt keretében megjelent Ringató kiadvány és egy tábla csokoládé (Fotó: Ótos András felvétele)

A Ringató foglalkozást ezúttal is Hanák Rigó Ildikó vezette, akit az újvidéki szülők már nagyon jól ismernek. A foglalkozáson azok a szülők vették át a Magyar Kormány ajándékát, akik ezt korábban még nem tették meg. Babacsomagot, illetve a Rákóczi Szövetség ajándékát, az Első könyvem című kiadványt vihették haza, a csomagot kiegészítette a projekt keretében megjelent Ringató kiadvány és egy tábla csokoládé (Fotó: Ótos András felvétele)

Azok a gyerekek, akik az idén már első osztályban magyar tannyelven tanulnak az imént említett négy iskola valamelyikében, szombaton kézhez kapták a Rákóczi Szövetség egyszeri ösztöndíját, tízezer forint értékben.

– Az idei tanév kezdetén a Rákóczi Szövetség jóvoltából az elsősök már megkapták az iskolatáskát, illetve a Magyar Nemzeti Tanácstól az iskola-, azaz tanévkezdő csomagot. Az elsősöket érintő idei támogatáscsomag a ma kiosztott, tízezer forintos ösztöndíjjal zárul – összegezte Vicsek Annamária.

AZ ÖNKORMÁNYZAT A DIÁKOKÉRT
Kiss Gyula, aki a Vajdasági Magyar Szövetség színeiben a városi képviselő-testületben küzd a magyar tannyelvű oktatás megmaradásáért, a szombati eseményen elmondta, hogy önkormányzatként mi mindent tettek-tesznek ennek és általánosságban az újvidéki diákok támogatásának érdekében:

 

Csikos Sándor a Rákóczi Szövetség, azaz a magyar nép nevében hozta
el az ajándékot Újvidékre. A támogatáscsomagot a Magyar Nemzeti Tanács koordinálja, a tanács képviseletében szombaton Kabók Roland üdvözölte az egybegyűlteket. Emlékeztetett arra, hogy az MNT fizeti azoknak az óvónőknek a bérét, akik a napközikben vigyáznak és foglalkoznak a gyerekekkel magyar nyelven (Fotó: Ótos András felvétele)

Csikos Sándor a Rákóczi Szövetség, azaz a magyar nép nevében hozta el az ajándékot Újvidékre. A támogatáscsomagot a Magyar Nemzeti Tanács koordinálja, a tanács képviseletében szombaton Kabók Roland üdvözölte az egybegyűlteket. Emlékeztetett arra, hogy az MNT fizeti azoknak az óvónőknek a bérét, akik a napközikben vigyáznak és foglalkoznak a gyerekekkel magyar nyelven (Fotó: Ótos András felvétele)

– Kiemelném, hogy ezen a héten lesz a testület ülése, ezen a jövő évi költségvetésről is döntünk. Január elsejétől a három és több gyermeket nevelő családok 30 százalékos kedvezményben részesülnek a kommunális számlafizetés terén, jövőre is lesz kerékpárvásárlási támogatás, és a diákok éves buszjegyének legnagyobb részét is kifizeti az önkormányzat. Az egész évre szóló buszjegy számukra csak ötezer dinárba kerül. Az újszülöttek szülei autós-gyerekülésre igényelhetnek támogatást, és az év folyamán egyéb támogatásokat is bevezetünk – jelentette be Kiss Gyula képviselő-testületi tag.

Szombaton a leendő elsősök és szüleik mellett ott voltak az óvónők és a tanítónők is, őket, azaz az általuk képviselt intézményeket laptopokkal és nyomtatókkal ajándékozták meg. Az ajándékot a februári jótékonysági Csárdásbál vendégeinek, Annamária és a többi, újvidéki tisztségviselő
adományainak, valamint Kovács Attila vállalkozónak köszönhetik az iskolákban dolgozó tanítónők (Fotó: Ótos András felvétele)

Szombaton a leendő elsősök és szüleik mellett ott voltak az óvónők és a tanítónők is, őket, azaz az általuk képviselt intézményeket laptopokkal és nyomtatókkal ajándékozták meg. Az ajándékot a februári jótékonysági Csárdásbál vendégeinek, Annamária és a többi, újvidéki tisztségviselő adományainak, valamint Kovács Attila vállalkozónak köszönhetik az iskolákban dolgozó tanítónők (Fotó: Ótos András felvétele)

MERT MAGYAROK VAGYUNK!

A szombati eseményen megkértük a szülőket és a tanítónőket, hogy mondják el, miért fontos magyar tannyelvű osztályba íratni a kicsiket.

Csiszár-Kubik Beáta: Azért, hogy kisebbségként megmaradhassunk itt. Ha a tanító nénik megmaradhatnak munkahelyeiken, akkor megmaradnak az általános és a középiskoláink tanárai is. Azért kell magyar tagozatba íratni a gyermeket, mert magyarok vagyunk!

 

Csiszár-Kubik Beáta (Fotó: Ótos András felvétele)

Csiszár-Kubik Beáta (Fotó: Ótos András felvétele)

Vuković Mónika: Lehetőségük van anyanyelvünkön tanulni, ezt a lehetőséget kár lenne árnyékba tolni. Minden gyermeknek joga van az anyanyelvén tanulni, ez természetes dolog. Ahhoz, hogy a magyar iskolákat életben tudjuk tartani, szervezkednünk kell, a maihoz hasonló összejöveteleken találkoznunk, egybe kell tartanunk a szülőket, gyerekeket ahhoz, hogy miután kilépnek az általános iskolából, pályát választhassanak. Olyan pályán kell továbbhaladniuk, amelyiken szeretnének, nem olyanon, amelyiken muszáj, a nyelvcsere miatt. Remélem, hogy a jövőben is élhetünk a lehetőségekkel, anyanyelvünkön.

Vuković Mónika (Fotó: Ótos András felvétele)

Vuković Mónika (Fotó: Ótos András felvétele)

Bálizs Magdolna: A magyar a természetes közegünk, ez a normális. Ez az identitásunk, az anyanyelvünk, amelyet – természetesen – igyekszünk ápolni, megőrizni. Éljünk a lehetőséggel, avval, hogy anyanyelvünkön tanulhatunk, nemcsak az iskolákban, hanem a művelődési intézményekben, a színházban, az újságból… Nagy pozitívum mindez!

Bálizs Magdolna (Fotó: Ótos András felvétele)

Bálizs Magdolna (Fotó: Ótos András felvétele)

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központban a Kisded 2024 program keretében gyűltek össze az újvidéki és környékbeli, apró gyermeket nevelő szülők (Fotó: Ótos András felvétele)