Minden városnak megvan a maga attraktív kilátópontja, ahova érdemes felmászni és gyönyörködni az elénk táruló közeli és távolabbi panorámában. Sok tv-toronyba, felhőkarcolóba, bástyára vagy épp domboldalra felkapaszkodtam már, de olyan megoldással még nem találkoztam, amilyent a glasgow-iak választottak: az ő kilátópontjuk a Nekropolis, amit ők emlékparknak neveznek, de lényegében temető.
Nem magas a temetődomb, de éppen elég ahhoz, hogy látsszon róla szinte az egész város. A dombra a viktoriánus korban (Viktória királynő uralkodása: 1837–1901) és az azt követő néhány évben temettek. Itt nyugszanak a Brit birodalom 60 éven át tartó virágkorának nagyjai: lordok, grófok, arisztokraták. Legtöbbjük síremléke műemlék – csaknem 3500 kőtábla. A britek számos eseménynek vagy személynek obeliszket emeltek a múltban. A Nekropolis is bővelkedik ilyen emlékművekben, de sok szarkofág és kápolna is emléket állít a múlt helyi nagyjainak.
Kacskaringós utakon leereszkedvén a temetődombról a városi székesegyházhoz érünk.
E helyre 16 évszázada zarándokolnak a hívek, de templom csak az első millenium után épült. Hatszáz körül Mungó, egy szent életű helyi lakos egy kicsi cellát épített, ahova a helyiek és a környékről érkező zarándokok betértek imádkozni. Halála után az ő kis fakápolnájában temették el. Tiszteletére sírja felett 1136-ban katedrálist kezdtek építeni, amely 140 évig épült. Végső formáját a gótika idején nyerte el. A magasba emelkedő tornyok a mennyből a földig jutó evangéliumot jelképezik. A reformáció idején az épületet megfosztották díszeitől, csak a festett ablakok maradtak meg. De az épületet nem építették át a református szokásoknak megfelelően, így a szentély ma Glasgow, de egész Skócia legöregebb épülete. Később három helyi gyülekezet osztozott a templomon, aztán a királyi család tulajdonába került, napjainkban pedig az állam gondoskodik róla. Közben Mungót felvették a szentek sorába, és a város védőszentje lett.
A város történelmének következő meghatározó időszaka az 1800-as évek utolsó harmada volt. Ekkorra Viktória királynő megszilárdította hatalmát, és hatalmas, országos építkezésekbe kezdett. Glasgow belvárosa is ekkor kapott új arculatot. Új utcák, közintézmények és bérházak sora épült, de néhány parkot is létrehoztak. A város régi-új központja a György tér lett, melynek meghatározó eleme a városirányítás új épülete, a 70 m magas Városi Kamarák székháza (városháza) lett. A teret 11 híres skót ember szobrával és egy obeliszkkel tették szebbé. A 24 méter magas központi emlékmű Sir Walter Scott költő és regényírónak tiszteleg, de Viktória királynőnek, Albert hercegnek, James Watt feltalálónak, Robbie Burns költő-dalszerzőnek is van szobra a téren.
Ma a város kulturális és társadalmi élete a Buchanan Streeten zajlik, a kikapcsolódni és pihenni vágyók pedig a város valamely parkjában keresnek nyugalmat. Az egy kilométer hosszú Buchanan bevásárlóutca reggel nyolctól éjfélig nyüzsög. Drága éttermei, bárjai, butikjai mindig tele vannak a fukar skótokkal. Az utcában több kulturális intézmény is van, leghíresebb a The Glasgow Royal Concert Hall egy háztömbnyi épülete. A kikapcsolódni vágyók a város több mint 50 parkja vagy zöldövezete közül választhatnak. A legnagyobb és legszebb mind közül az 55 hektáros Glasgow Green park.
A park 1662 óta létezik, és olyan monumentális épületek otthona, mint a Népek Palotája (ipartörténeti és kereskedelmi múzeum), a Téli Kertek (üvegház trópusi növényekkel) és a Nelson emlékmű, amely az admirális győzelmei előtt tiszteleg. De a legnagyobb attrakció a Doulton-szökőkút. A 15 méter magas és 21 méter átmérőjű fontana tetején természetesen Viktória királynő ember nagyságú szobra áll. A nemzet legnagyobb alakjának aranyjubileumára készült az alkotás, amelyet a Nemzetközösség ismert alakjainak szobrai díszítenek Kanadától Indián át Ausztráliáig. Nincs a világon ettől nagyobb terrakotta szökőkút.
Glasgow skót nyelven szép zöld helyet jelent. A statisztikák szerint több mint félszáz zöld terület van a városban, de ezeket nem olyan könnyű megtalálni, mint stockholmi, oszlói vagy koppenhágai társaikat. A viktoriánus szép zöld Glasgow-t néhány évtized alatt acél-üveg épületekkel – fogalmazzunk úgy – modernizálták…
Nyitókép: A Nekropolis-domb