2024. december 22., vasárnap
ENNIVAL(L)Ó

Édesfüge-ügyek és egyéb frissítők

Ételek és életek, amelyek közel állnak a szívünkhöz. A mindennapi életünk ízeihez, receptjeihez, (p)illa(na)taihoz tartozik egy-egy (sors)történet. Ebben a rovatban a sajátjaimat írom le, remélve, ezekben a sztorikban az Olvasó is megtalálja majd (a) magá(é)t. Recept is lesz, lehet utánunk csinálni – sütni, főzni, enni: lenni.

A szomszédból áthajlik egy fügefa a családi házunk udvarába. Magunk közt voltunk, és a teraszon beszélgetve azon morfondíroztunk, vajon megállja-e még a helyét jószomszédi íratlan szabály: ami a szomszéd fájáról áthajlik, abból éri csemegézni…?

Nem kellett sokáig töprengeni, ugyanis az a szép hagyomány nagyon is él még a falunkban (a vajdasági települések legtöbbjében is bizonyosan), hogy az ember visz át kóstolót az aktuális terményekből, idénygyümölcsből a szomszédságnak. Így tett a mi drága szomszédasszonyunk, Hajnalka is, amikor kisvártatva becsöngetett hozzánk egy nagy tál gusztusos, érett fügével. Mit tagadjam, megörültünk az ízletes gyümölcsnek, és annak nem kevésbé, hogy a dilemmánk is megoldódott magától.

Nemrég feketén-fehéren leírva olvashattam napilapunk hasábjain egy klimatológussal készült beszélgetésben, amit már laikusként is régóta sejtünk és érzékelünk, hogy tájaink kontinentális éghajlata megváltozott, mediterránná alakult. Bőven teremhet hát narancs, citrom és a füge is. Éljen! Jöhetnek a frissítő déli gyümölcsös fogások.

Megbújva a hűvösben az egy.hu internetes oldalon különösen szeretek böngészni a nagyszerű, életmóddal kapcsolatos és kulturális rovatok között, amelyek között kiemelt helyet kapnak Borbás Marcsi, továbbá híres magyarországi séfek friss(ítő) receptjei is. Ezek közül hozok most ide két fogást:

Hideg fügeleves

Hozzávalók: 12 szem nagy, érett füge vagy 1 koszorú aszalt füge, 2–3 ek. fügelekvár, ½ dl muskotályos fehérbor, kb. 1 dl tej, kb. 1 dl tejszín, 3 ek. joghurt, 2 ek. cukor, csipet só, ½ tk. gyömbér, a tálaláshoz: 1 dl tejszínből vert tejszínhab, 1 tasak vaníliás cukor, mandulaforgács.

Elkészítése: Ha aszalt fügével dolgozunk, elsőként a gyümölcs szárait eltávolítjuk, majd egy tálban annyi bort öntünk rá, amennyi éppen ellepi. Legalább 2-3 órát hagyjuk állni, de egy éjszakát is lehet. Miután jól átjárta a bor a gyümölcsöt, apró darabokra vágjuk, és egy edénybe tesszük.

Ha friss fügével dolgozunk, mindezt a munkát megspórolhatjuk! Akkor csak aprítsuk negyedekre a fügét, tegyük egy turmixgépbe, és adjunk hozzá minden folyékony hozzávalót. A folyadék mennyisége a fügék méretétől is függ: elképzelhető, hogy a jó állaghoz a fent megadottaknál valamivel kevesebb vagy valamivel több kell majd! Ha aszalt fügével dolgozunk, garantáltan több folyadékra lesz szükségünk! A fügelekvárt is hozzáadhatjuk, az az ízek fokozásában segít, de ha úgy tetszik, ki is hagyhatjuk! Ha minden hozzávaló bekerült a gépbe, összeturmixoljuk. Amennyiben szükséges, pici vízzel vagy tejjel hígíthatjuk. Ezután ízesítsük cukorral, vaníliás cukorral, csipet sóval és egy pici gyömbérrel. Vaníliás cukorral felvert tejszínhabbal és mandulaforgáccsal, hidegen tálaljuk.

Spenótos-tejszínes csirke szélesmetélttel

Hozzávalók: 1 egész csirke, nagy csomó spenót, 1 nagy csokor petrezselyem, 2 szál újhagyma, 2 gerezd fokhagyma, 2 dl tejszín, vaj a sütéshez, 1 csomag tagliatelle tészta (szélesmetélt, ami kis gombócokba van feltekerve és megszárítva), só, őrölt fekete bors.

Elkészítése: A konyhakész csirkét kifilézzük, még a mellehúsát és a combját is. A bőrét hagyjuk rajta. (A csontos részeiből főzzünk egy jó húslevest!) A filézett húsokat nagyobb szeletekre vágjuk fel. Egy lábasban megolvasztjuk a vajat, és a bőrös felével kezdve hirtelen kisütjük a húsok mindkét oldalát. Ha a hús szépen kifehéredett, csak akkor sózzuk, és ízlés szerint borsozzuk. Ezután annyi vízzel engedjük fel, amennyi éppen ellepi, és fedő alatt pároljuk. Közben a spenótot, a petrezselyem leveleket, az összes hagymát és fokhagymát leforrázzuk, majd leszűrjük róla a vizet. Ezután felaprítjuk őket, és a csirkéhez adjuk. Ráöntjük a tejszínt, elkeverjük, és a tésztát is belerakjuk. Mire a tészta megfő, elkészül az ételünk.

Jó étvágyat és hasonlóan kedves szomszédságot kívánok mindenkinek!

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás