2024. december 21., szombat
EGY GYAKORLÓ ANYUKA NEM MINDENNAPI MINDENNAPJAI

Családi nap

A lányommal és a fiammal újraszámoljuk a fakanalakat, szabjuk a fehér vászonkockákat, fekete posztókat. Készülünk az Illés-napi rendezvénysorozat egyik kiemelkedő programjára, a családi napra, amelynek egyik kezdeményezője a bábszínházunk volt jó néhány évvel ezelőtt.

Az érméket rajzolással is ki lehet érdemelni (Varga Zoltán felvétele)

Az érméket rajzolással is ki lehet érdemelni (Varga Zoltán felvétele)

Az ügyességi játékokban az idősebb gyerekek is örömüket lelik (Varga Zoltán felvétele)

Az ügyességi játékokban az idősebb gyerekek is örömüket lelik (Varga Zoltán felvétele)

Először is nézzük, miért is ünnepelnek oly kitartóan, immár több mint 170 éve a temeriniek július 20-a körül. Elsősorban azok kedvéért, akik (netalán) először hallanak a temeriniek fogadott ünnepéről: mintegy kétszáz évvel ezelőtt évekig vihar és jégeső tombolt nyár közepén a településen és határában, ahol rendszerint elpusztította a termést. A lakosok 1853-ban fogadalmat tettek: Illés napján nem dolgoznak, templomba mennek és imádkoznak. Az ígéret szerint a hagyományt megőrizték, és átadták az új nemzedékeknek. Ma már az ünnepkör egyhetes rendezvénysorozat lett, amely megmozdítja a helyi magyarság apraját-nagyját.

A szalmabála-labirintus a szülők kedvence is (Varga Zoltán felvétele)

A szalmabála-labirintus a szülők kedvence is (Varga Zoltán felvétele)

A Nappali Központ szakemberivel a fejlesztő eszközöket is kipróbálhatják a gyerekek (Varga Zoltán felvétele)

A Nappali Központ szakemberivel a fejlesztő eszközöket is kipróbálhatják a gyerekek (Varga Zoltán felvétele)

Pár éve külön érdeklődés övezi a július 19-én megtartott családi napot, amely évekkel ezelőtt spontán kezdeményezésből fejlődött a vendégváró és vendégségbe érkező családok „ünnepnapjává”. Annak idején a helyi civilek képviselői közül valaki felvetette, miért ne használnánk ki azt, hogy a 20-ai fő ünnepnapra már előző délután felállítják a sátrakat és a színpadot. Addig ugyanis a rendezvénysorozat csak elvétve tartalmazott gyerekprogramokat. Közben a másnapi menetben épp a fiataljaink azok, akik tömegesen kiveszik részüket a magyar népviseletes felvonulásban. Kezdetben őket szerettük volna megjutalmazni egy tartalmas, szórakoztató délutánnal. Ezért kivonult a lovas egyesület a paripáikkal, pónijaikkal, az íjászok a jurtájukkal és céllövő felszerelésükkel, mi, bábosok viszont kézműves-foglalkozásokat tartottunk a gyerekeknek. A délután folyamán hatalmas tömeg lett, alig győztük kiosztani az anyagokat a bábkészítéshez. Annak ellenére is bajban voltunk, hogy akkoriban már a lányom is besegített nekem és Sacinak a bábkészítő műhelyek levezetésébe. Abban az évben kénytelenek voltunk a kisebb csemetéinket, Adélt és Dávidot is „asztalhoz kötni” ahhoz, hogy a rengeteg érdeklődő gyerek kíváncsiságát, óhaját teljesíteni tudjuk. De nem jártak jobban a lovas lányok és fiúk sem, akiknek még két lovat fel kellett szerszámozniuk. A Hunor Hagyományőrző Egyesület is újabb íjakat hozatott ki: az esti népzenei műsorig mindannyian az erőnk végébe kapaszkodtunk ahhoz, hogy teljesíteni tudjuk a kiérkező tömeg igényeit. Kárpótolt azonban bennünket a rengeteg hahotázó gyerek, mosolygó anyuka, vidám apuka. A program végeztével a lovasok elnöke hideg sört, üdítőt, pálinkát tett az asztalra: boldogságtól dagadó szívvel egyeztünk meg arról, hogy jó dolgot vittünk véghez, rengeteg embernek okoztunk szép délutánt.

Hangulatos a mézédes sátor is (Varga Zoltán felvétele)

Hangulatos a mézédes sátor is (Varga Zoltán felvétele)

Készülnek a bárányok a Vándor Bábszínház „csodasátrában” (Varga Zoltán felvétele)

Készülnek a bárányok a Vándor Bábszínház „csodasátrában” (Varga Zoltán felvétele)

A siker a következő évben is megismétlődött, pár éve pedig az önkormányzat is felkarolta a családi napot. Immár szervezetten készülődünk a programokra: a kezdeményezéshez több mint tíz helyi egyesület csatlakozott. Tavaly a gyerekek a lovaglás, az íjászat és a bábkészítés mellett már kézműves-foglalkozásokon vettek részt a Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület szakembereivel. A cserkészek ügyességi játékokkal foglalták le az érdeklődőket, a legkisebbeket pedig Ringató-foglalkozás várt az árnyékban. A Nappali Központ fejlesztő eszközeit is szívesen kipróbálták a gyerekek, de örömmel vettek részt a méhészek sátrában a viaszgyertya készítésen is. A fotósarok és az arcfestés külön örömet okozott a szülőknek is, de együtt bolyongtak csemetéikkel a szalmabála-labirintusban is. Az ugrálóvárak nagy kedvencek voltak, de a családok szívesen sétáltak a falánkságok utcájában és a kézműves-kirakodóvásárt is érdeklődéssel böngészték. A programok ingyenesek voltak: a gyerekek egyes helyszíneken érméket érdemelhettek ki az aktivitásukért, amelyeket más helyszíneken szórakozásra válthattak be. A szervező ezen kezdeményezésével jól megoszlott a tömeg is, és így már a sorban állás sem árnyékolta be a felhőtlen délutánt. Mi is oda tudtunk figyelni minden gyerekre, aki a bábkészítés iránt érdeklődött, és így már végig élvezhettük az ügyes kezek által formált bábok mozgását és játékát is. A végén Emőkével és Sacival boldogan összegeztük: büszkék vagyunk, hogy a kezdetektől részt veszünk ebben a kivételes hangulatú programban. Tavaly pedig már Dávid, Adél is együtt szórakozhatott a kis Zalánnal, hisz az érmerendszernek köszönhetően hárman is le tudtuk vezetni a foglalkozásokat.

A lovaglás továbbra is az egyik legközkedveltebb program a családi napon (Varga Zoltán felvétele)

A lovaglás továbbra is az egyik legközkedveltebb program a családi napon (Varga Zoltán felvétele)

Reméljük, az elmúlt pár év hangulatát az idén is meg tudjuk ismételni a temerini vásártéren. Főként, hogy a kínálat ebben az évben tovább bővült: akadálypálya, társasjátékok és vizes játékok is lesz. A műhelymunka mellett örömmel készülünk a bábelőadásra is, amelyet az ördöngősfüzesi Hideg Anna adatközlő meséje után mutatunk be. Előadnak az eseményen a helyi népi gyermekcsoportok is, ezt követően viszont új program várja a hűsölni vágyókat: óriási habpartival és zenével fejeződik a július 19-ére tervezett családi nap Temerinben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Nemezelő gyerekek a tavalyi családi napon (Varga Zoltán felvétele)