Ételek és életek, amelyek közel állnak a szívünkhöz. A mindennapi életünk ízeihez, receptjeihez, (p)illa(na)taihoz tartozik egy-egy (sors)történet. Ebben a rovatban a sajátjaimat írom le, remélve, ezekben a sztorikban az Olvasó is megtalálja majd (a) magá(é)t. Recept is lesz, lehet utánunk csinálni – sütni, főzni, enni: lenni.
Kihívást jelent akklimatizálódni a mostani bácskai nyárban. Egyes emlékezések szerint annak idején is voltak hasonlóan meleg időszakok, noha nem tartottak egyvégtében ilyen sokáig, mint például a legutóbbi, több mint két hetes 40 Celsius-fok. Akárhogy is, visszagondolva, elődeinknek egyáltalán nem lehetett könnyű dolga a forró nyárban a határban dolgozva, mindent kétkezi munkával végezni. Érdekelt, vajon alkalmaztak-e valamilyen „könnyítő”, eredendően bevett étrendet, megkülönböztettek-e téli és nyári étkezési „protokollt”?
Palatinus Aranka, Népi táplálkozás a XX. században című, a Létünk folyóirat 2002-es 3–4. számában megjelent tanulmánya szerint „Az ember egészsége az örökletes adottságokon kívül igen jelentős mértékben a helyes táplálkozástól függ. Ez pedig évezredeken át ösztönös volt. Az emberek tehát azt fogyasztottak, ami környezetükben a rendelkezésükre állott és ami ízlett nekik…” Gondolhatjuk, volt eltérés a téli és a nyári étrend között. A tanulmány tanulsága szerint a XX. századi paraszti világban a nyári, heti étrend így nézett ki:
Hétfő:
Reggeli – tej, tejeskávé – kenyeret aprítottak bele, megcukrozták gyengéden, mert azzal is spóroltak.
Ebéd – bableves.
Vacsora – maradék – ebédkor ugyanis annyit főztek, hogy vacsorára is maradjon.
Kedd:
Reggeli – valamilyen mártás, sült tojással vagy bundás kenyérrel (nyáron jobban tojtak a tyúkok).
Ebéd – zöldborsópaprikás galuskával, néha csirkehús is jutott bele.
Vacsora – szalonna zöldhagymával.
Szerda:
Reggeli – tejtermék. (Nyáron nemigen készült reggeli, mert a rétre siettek, korán keltek. A rétre szalonnát, sonkát, túrót vittek.)
Ebéd – tésztaféle és suttyantós leves.
Krumplis galuska mákkal, morzsával vagy rántással, ki hogyan szerette, édesen vagy sósan ette.
Vacsora – a maradék.
Csütörtök:
Reggeli – pirított tarhonya.
Ebéd – csirkepaprikás, fejes saláta vagy uborkasaláta.
Vacsora – a maradék.
Péntek:
Reggeli – puliszka tejjel.
Ebéd – zöldbab- vagy zöldborsóleves.
Tésztaféle: krumplis, mákos, túrós vagy barátfüle.
Vacsora – maradék.
Szombat:
Reggeli – héjában főtt krumpli, tea, tejeskávé.
Ebéd – édeskáposzta („lucskos káposztának” is nevezték), szalonnával, vagy paprikás galuskával (kanálvert galuskával).
Vacsora – maradék.
Vasárnap:
Reggeli – zsíros kenyér, tejtermék, bundás kenyér, cicvara, tea.
Ebéd – ünnepi, több fogásos.
Baromfileves – A levesbe télen-nyáron mindig házilag készült, hosszúra vagdalt tésztát főztek. Grízgaluskát, úgy tartották, csak a lusta asszony csinál.
Pecsenye – csirke, kacsa, liba, a kisgalambokat megfőzték a levesbe – a főtt húst kirántották tojáson.
Főzelék – borsó, bab, paradicsomos káposzta, zöldtök.
Sült krumpli, kompót – szilva, alma, meggy, cukorrépa stb.
Kalács – „kőtt” (kelt) kalács: rétes, béles, vekni, fánk, pite, lepény.
Vacsora – a maradék.
Tessék, kérem, csak természetesen…!
Biztos, hogy kipróbálom majd a menüsort. Egy valami ötlött szembe, a suttyantós leves. Vajon mi lehet…? Utánanéztem és kiderült, valószínűleg a suhantott levesről lehet szó. Ennek egy változata tetszett meg a Mama konyhája nevű online receptfüzet felületén:
Suhantott leves
Hozzávalók: 1 fej vöröshagyma, 2 sárgarépa, 1 fehérrépa, 1 ek. zsír, 1 csokor zeller zöldje, 1 ek. vágott petrezselyemzöld, só, őrölt fekete bors, őrölt kömény, pirospaprika; a krumpligombóchoz: 30 dkg krumpli, kb. 15 dkg liszt, 1 tojás, 1 púpozott tk. zsír, 1 ek. vágott petrezselyemzöld, só, őrölt fekete bors.
Elkészítése: A krumplit megtisztítjuk, kockákra vágjuk, és sós vízben puhára főzzük. A répákat hasábokra, a hagymát kis kockákra vágjuk. A hagymát a zsíron megdinszteljük, hozzáadjuk a sárga- és fehérrépát, és pár percig pirítjuk. Félrehúzva a tűzről, meghintjük piros paprikával, és felengedjük 1,5 liter vízzel. (A víz helyett használhatjuk a krumpli főzővizét, illetve füstölt lét is.) Sózzuk, borsozzuk, meghintjük őrölt köménnyel, és hozzáadjuk a zeller zöldjét. Puhára főzzük a zöldségeket. A gombóchoz a krumplit burgonyanyomón átnyomjuk, hozzáadjuk a többi hozzávalót, és kis gombócokat formázunk belőle. Amikor a leveszöldségek megpuhultak, a levesbe tesszük a gombócokat, megszórjuk a petrezselyemmel, és készre főzzük.
Remek, házias receptek találhatók a Mama konyháján (https://mamakonyhaja.hu/), csak javasolni tudom az internetes oldalt, ahova és amelyre még biztosan sokszor visszatérek.