2024. december 24., kedd

A tehetséggondozó kémiatanárnő

Bemutatjuk a Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért díjas Ortó Kanyó Anikót

Rangos elismerésben részesült a fiatal topolyai pedagógus, Ortó Kanyó Anikó Magyarországon. A kémiatanárnő több tudományt népszerűsítő program résztvevője, szervezője az utóbbi években. A Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért díj 2013 tavasza óta ad lehetőséget a tehetséggondozásban kiemelkedő munkát végző magyarországi és határon túli pedagógusok elismerésére. A díj elnevezése a Bonis bona discere, vagyis Jótól jót tanulni” latin közmondásból származik. A díjra a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete Lukács Gabriella elnök asszony javaslatára terjesztette fel.

– Nagyon meglepődtem a jelölés hallatán. Miután elolvastam, hogy kik részesültek már ebben az elismerésben, illetve hogy milyen kritériumoknak kell eleget tenni, először visszautasítottam a jelöltetést. Minimum ötéves munkatapasztalattal kell rendelkezni, igaz, én hét éve tanítok, foglalkozom tehetséges diákokkal, de mégsem tudtam elképzelni, hogy esélyes lehetek. Rábeszélésre mégis elfogadtam, hogy fiatal pedagógusként – akinek nagyon sok tevékenysége van, táborok és versenyek szervezésében is van tapasztalatom –, jelöljenek. Nagyon nagy öröm volt számomra, amikor e-mailben értesítettek, hogy jutalmazott lettem, nagy öröm volt és van bennem most is. A Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért díjat, tehetséggondozás kategóriában nyertem. Budapesten volt az átadóünnepség, a kategórián belül 15-en kaptuk meg. Magyarországról és a külhoni magyar pedagógusok, az egész Kárpár-medencéből érkeztek a jelölések. Hornung Ágnes, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára és Balatoni Katalin köznevelési helyettes államtitkártól vehettük át az elismerést, ez is nagy megtiszteltetés volt.

A vajdasági díjazottak közül biztosan, de az is lehetséges, hogy amióta a díjat létrehozták, azóta is az egyik legfiatalabb díjazott vagyok, ez is büszkeséggel tölt el.

Topolyán nevedhez kötődik az igen közkedvelt nyári szünidei kémiatábor, amelyet a legfiatalabbak számára szerveztek.

– A Játékos Kémiatábor ötletét hét éve vetettem fel Csípe Tímeának, a Művelődési Ház elnökének, aki erre rábólintott. Körülbelül 25-en jöhetnek, és várólistára is teszünk gyerekeket miután betelik a létszám. A hét év alatt volt már olyan is, hogy póttábort is tartottunk a tájház udvarán, mert olyan nagy volt az érdeklődés. Amióta megszületett a kislányom, erre most nincs lehetőség, de az érdeklődés igen nagy, napok alatt betelik a létszám.

A legkisebbek számára megszervezett táborba az első osztályos tanulóktól negyedik osztályos tanulók jelentkezhetnek, azzal a céllal, hogy a kíváncsi gyerekek lássanak, érezzenek egy-két dolgot, ami a későbbiekben a hatodik-hetedik osztályban már ad egy alaptudást. A legkisebbekkel mindig konyhai alapanyagokkal dolgozunk, gyurmát, szlájmot, vulkánkitörést készítünk, emellett égési reakciókat is szeretnek figyelni, különféle keverékeket készíteni, valamint lefagyasztani, felolvasztani dolgokat. Arra szeretnénk rávilágítani a kísérleteken keresztül, milyen játékos és szép tantárgy a kémia, és hogy milyen egyszerű következtetésekkel is meg lehet érteni az alapjait, és ez után már könnyebben megy a részletek elsajátítása is. A táborban a tudományos dolgokat a játék szintjére bontjuk le. Így a különböző reakciókat sokkal könnyebben jegyzik meg a gyerekek, mintha tudományos módon, képletekkel közelítenénk meg. Mint említettem, a kísérletek során a konyhában fellelhető anyagokat használunk, többek között ecetet, citromsavat, sót, cukrot, szódabikarbónát, mosogatószert, szénsavas üdítőt, tejet, valamint gipszet. Látványos és érdekes kísérleteket végzünk, ilyen például a tejtűzijáték, a lávalámpa, a varázsmocsár, a kőgyurma, és sok más érdekesség.

A napi feladatok mellett a tehetséggondozás területén is gondos munkát végzel.

– A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete szervezésében Pacséron a Géniusz tehetséggondozó tábor is a nevemhez fűződik. Ennek keretében tanulmányi utat is teszünk, az idén a szabadkai vegyészeti középiskolát látogattuk meg, ott komolyabb felszereléssel dolgozhattunk, kísérletezhettünk a fizika és biológia tantárgyak bekapcsolásával. Az iskola keretein belül a tábor kipótolja a tananyagot, az érdeklődő diákoknak van lehetőségük elmélyíteni a tudásukat.

Emellett az idei évtől szervezem a Ribár Béla fizikaversenyt, ez egy olyan verseny, ahol nemcsak számítási feladatok vannak, hanem négy részből áll: fizikatörténelem, ennek keretében egy híres magyar fizikus életével foglalkozunk, ezt követi a számolási rész, emellett kísérletező feladatot kell elvégezni, valamint kísérletértelmező feladat is van, ami inkább a logikára épül. Ez a verseny azért jó, mert lehetőséget kapnak egy kicsit szélesebben belátni ezt a tantárgyat. A legjobbak aztán mennek Győrbe az országos fizika versenyre.

A nevemhez köthető a Kovács Sztrikó Zoltán kémiaverseny is, ezt Szenttamáson tartjuk. A 7–8. osztályos diákok kiválasztják a témakört, és hoznak egy kísérletet, amit be kell mutatniuk, illetve kell egy leírást adni hozzá. Itt is arra fókuszálunk, hogy minél jobban kibontakozhassanak a diákok, készülhessenek a középiskolára – egészségügyibe, mezőgazdaságiba –, a továbbtanulás szempontjából segít az orientációban.

Muhi Béla tanár úrnak köszönhetően kapcsolódtam be az egyesületi tevékenységbe, ő karolt fel 7-8 évvel ezelőtt. A látványos kémia területén először előadásokat hallgattam, majd tartottam. Egyre több programban vettem részt előadóként is, bekapcsolódtam az Apáczai Nyári Akadémiába is.

Vannak még diákok, akiket érdekelnek a tudományok?

– Igen, volt aki nyolcadikosként hormonokkal szeretne foglalkozni, többen vassal, vasgyuratokkal foglalkoztak. Igyekszünk őket összekötni középiskolai tanárokkal, egyetemi doktorandusszal, hogy mentorálják őket. Törekszünk egy vegyész-fizikus réteg kinevelésére. Hála istennek sokan ilyen területen folytatják tanulmányaikat, természettudományi gimnáziumban tanulnak tovább Újvidéken, Szabadkán, a táborozók közül például hatan bűnügyi helyszínelőnek jelentkeztek.

Anikó az egyetem elvégzését követően dolgozott Újvidéken, Szenttamáson, majd Pacsérra került, ahol jelenleg kémiát és fizikát tanít. Hogy egy kis faluban dolgozik, az számára nem jelent hátrányt, hiszen, mint mondja, mindenhol vannak tehetséges diákok, csak motiválni kell őket. Elmondta azt is, nem titkolt szándékuk, hogy az előadássorozattal eloszlassák a diákok előtt azokat a félelmeket és tévhiteket, hogy a kémia egy száraz, érthetetlen és bonyolult tantárgy.

– Ez a díj egy nagyon nagy motiváció abban, hogy jó irányban haladunk. Szükséges kiemelni, hogy ez a díj nem csak nekem szól, a tábor, verseny szervezéséhez kellenek a felkészítők, a diákok, a szülők is – ez a díj mindenkié. Visszaigazolás arra, hogy eredményesen dolgozunk, és ezúttal is köszönöm a tanárkollégáknak, a diákoknak és a szülőknek, hogy lehetővé teszik a munka folytatását, a versenyek, táborok, szakkörök tekintetében, hiszen ez valamennyiünktől pluszmunkát követel, de meghozza az eredményét.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Ortó Kanyó Anikó (Lakatos János felvčtele)