A bagua térkép egy olyan rajz, beosztás, amely kilenc részből áll, s mindegyik egy életterületet jelent. Ezt úgy képzeljük el, hogy odaállunk az ajtóba, arccal befelé, s elosztjuk otthonunkat vagy szobánkat 9 részre, vagyis 3 egyforma részre keresztben és 3 egyforma részre hosszában. Kapunk 9 részt. Ezt a beosztást alkalmazzuk kis és nagy területekre is, tehát alkalmazzuk az egész lakásunk területére is, ekkor a fő bejárati ajtóból nézve, s alkalmazzuk minden egyes szobára is külön, minden szoba ajtajából nézve egyenként, sőt alkalmazhatjuk munkafelületünkre is, onnan, ahol elhelyezkedünk.
Tehát az ajtóból nézve a lenti, jobb szélső sarok területe az utazások, a barátok és égi és földi pártfogók területe. Ide olyan tárgyakat teszünk, amelyeket szép utazásról hoztunk, esetleg olyan képeket, ahová el szeretnénk utazni, barátaink képét, ajándékait, s olyan egyén képét, névjegyét, akitől segítséget várunk, emellett szentképet, bibliát vagy angyalfigurát teszünk ki.
Az alsó középső rész a karrier, pályafutás területe, ide olyan szimbólumot helyezünk, ami a munkánkat ábrázolja, ha szeretjük a munkánkat, ha pedig változtatni szeretnénk, akkor az óhajtott munka jelképét tesszük ki. Ide teszünk egy díszsárkányt, egy pontosan járó órát, egy teknősfigurát (képet) és valamit, ami a vizet ábrázolja.
Az alsó bal felüli sarok környéke a tudás területe, itt könyvek, tévé, komputer, telefon legyen, esetleg tegyünk ki olyan szimbólumot, amiről tudást szeretnénk szerezni.
A második sor jobb felüli kockája a gyermek és a kreativitás területe, itt legyen gyermekünkről, unokánkról kép, ajándék, ha viszont most szeretnénk gyermeket, legyenek babaképek, plüssjátékok, gólya... Ide tegyük alkotásainkat is, akár kézimunka, kép, barkácsolás.
A második sor közepe a taj-csi, az egyensúly, az összhang területe. Legjobb itt egy kristály, egy jin-jang ábra, s jó, ha e tér közepe üres.
A második sor bal felüli része a család, az egészség területe, ide egészséges virágokat kell tenni, legjobb bambuszt, amit vízben tartunk vagy szerencsebambusz ikebanát. Tehetünk ide akár képet a családról vagy virágokról, szép természetről. Gyümölcsöket is tartsunk itt.
A harmadik, legfelső sor jobb felüli része a kapcsolatok és a szerelem területe. Ide páros dolgokat kell tenni, páros figurákat, két cserepes virágot egymás mellé, szívecskéket, szerelmespár képét. Ha boldog kapcsolatban vagyunk, a közös képünk legyen itt.
A legfelső sor közepe a hírnév, ide olyan dolgokat tegyünk, amikkel elismerést akarunk szerezni, kitehetjük diplománkat, de tegyünk ki valami piros színűt, madarat, pávát, kakast képen vagy figurában.
A legfelső bal felőli sarok környéke a pénz, a gazdagság területe, itt legyen minden ami a gazdagságra emlékeztet, drága, értékes dolgok, legyen egy tálacskában pénz, kis békafigura, fölfűzött pénzérmek és az, amiből pénzt szeretnénk csinálni.
Az öt elem
A csít az energiák egymás közti viszonyuk határozza meg. Egyik a másikkal harmonikus, segítő vagy romboló hatást fejt ki. Ha jól alkalmazzuk őket, boldogságot hoznak, ha viszont rosszul, akkor konfliktusok közepette találjuk magunkat.
Az elemeket otthonunkban a bútoraink színe, anyaga, helye, alakzata s maga a tárgy használata által ismerhetjük fel. Az elemek az égtájakhoz köthetőek. Az otthonunk égtáját az otthonunk közepéből állapítjuk meg, de minden szobából külön is állapítsuk meg, tehát minden szoba közepéből nézve, s csak arra a szobára vonatkozólag. Tegyük ki az ajánlott szimbólumokat, hogy energetizáljuk otthonunkat mind az egész lakásban, mind minden egyes szobában külön.
A tűz eleme délen van, ez a hírnévhez, az örömhöz, az új kezdetekhez kötődik, itt kedvező a piros szín, a háromszög alakzat, a nap jelképe, tűzhely, kályha és minden, ami a hírnevünkhöz kötődik. A tűz eleme táplálja a föld elemét, mert a tűzből hamu, föld lesz, ezért a hiányzó földelemet segíthetjük a tűz elemével. Tehát, ha az alaprajzban hiányzik a föld eleme, akkor azt pótoljuk a meglévő kis részen is és a többi szobában a tűz elemével. A föld eleme délnyugaton, középen és északkeleten van. Tehát, ha a beugró, vagyis a hiányzó rész e területekre esik, akkor hiányzik a földelem, ezért erősítjük a tűz elemével. Ha viszont itt a kitüremlés, kidudorodás, akkor földtöbblet van, s a föld elemét kimerítjük a következő elemmel, a fémmel (mert a földben található a fém).
A földelem színe a sárga, barna, narancssárga, a téglalap alak, a kerámiaanyag, a kristály. Kihat, főleg középen a biztonságra, stabilitásra, délnyugaton a szerelemre, északkeleten a tudásra. A padló, a falak és a plafon is a föld elemet szimbolizálja, s ha ezekkel baj van, akkor az ember bizonytalan, szorong.
A föld eleme segíti a fém elemét, ami pedig nyugaton és északnyugaton van. Ide tartoznak a fémdolgok, a kerek alakzatok, a fehér, ezüst és arany színek. Az ilyen dolgokat tegyük ezekre a helyekre. Kerüljük a tűz elemet ezeken az égtájakon, mert a tűz olvasztja a fémet.
A fém segíti a vízelemet, ami északon van. A víz színe sötétkék, fekete, a hullámos alakzatok tartoznak hozzá, a vízcsapok, a mosogató, mosógép az otthonunkban. Kihat a munkánkra, az érzelmeinkre. Ha hiányzik az észak egy része otthonunk vagy szobánk alakzatában, ezt ne csak víz elemmel pótoljuk, hanem fémmel.
Az ötödik elem a fa, a víz a fát táplálja, a fa viszont a tüzet. Így kötődnek az elemek egymáshoz. A fa eleme keleten és délkeleten van, ide tegyünk fatárgyakat, fabútorokat, fautánzatot, növényeket, zöld színt, magas alakzatot, mint a fa törzse. Keleten kihat a családra, az egészségre, délkeleten a pénzre.
Kivételes esetekben és kis mennyiségben szabad csak használni az ellentétes elemeket, ezért kerüljük a tűz és a víz kombinációját, akár színekben is, tehát a piros-fekete kombinációt, úgyszintén a fa területére, tehát keletre (se délkeletre) ne tegyünk fémelemet, mert a fém (a balta) vágja a fát, vagyis olyan energiákat ad, hogy baj történik az egészség és a család területén, mert e terület az elemek szerint keleten van.
Fontos, hogy minden elem megtalálható legyen otthonunkban, s a megfelelő helyen legyen belőlük minél több, de az egyensúly maradjon meg. Csak ha hiányzik valamelyik elem az otthon alakja miatt, akkor azt az elemet pótoljuk a hiánynál és a többi helyiségben úgy tükörrel, mint a megfelelő, segítő elemmel.