Ételek és életek, amelyek közel állnak a szívünkhöz. A mindennapi életünk ízeihez, receptjeihez, (p)illa(na)taihoz tartozik egy-egy (sors)történet. Ebben a rovatban a sajátjaimat írom le, remélve, ezekben a sztorikban az Olvasó is megtalálja majd (a) magá(é)t. Recept is lesz, lehet utánunk csinálni – sütni, főzni, enni: lenni.
Egyik szilágyi jó ismerősöm a napokban kiposztolta a közösségi oldalon, hogy virágba borult az egyik szilvafája. Mi történik, vajon játszik velünk a természet…? A bejegyzés alá kommenteltem hamar, hogy ez lehet a dologban, hiszen magam is napok óta „tavaszt érzek”. Ez nem amolyan levázolható szituáció, hanem illatok, természeti zajok, madárhangok, apró zizegések a légben… Ha jól figyelünk, tetten érhetők. Pláne falusi környezetben, ahol minden csend hangosabb és minden hang csendesebb kicsit, mint másutt.
„Virágos” ősz elé néznénk…? Legyen bármilyen szeszélyes is az éghajlat, nem hiszem, hogy erről lenne szó. Mindenesetre élvezet „megfürödni” mindebben a(z) (l)égi jelenségben, élvezni, amíg tart, ameddig érezhető.
Kedvet is kaptam tőle egy „friss” tavaszi(nak tűnő) sütemény elkészítéséhez. A recept az adai, nagyon kedves, derűs mosolyú és értékes (közösségi) munkát végző barátnőmtől, Lajkó Szilviától érkezett. Kértem, vártam már, hogy küldjön valami finomat, hiszen tudom, nagyon ügyes szakács (is). A legjobbkor „talált rám” ez a desszert.
Málnás piskótatekercs
Hozzávalók a piskótához: 4 tojás, 3 ek. víz, 8 dkg porcukor, 8 dkg liszt, egy csipet só; a krémhez: 25 dkg mascarpone, 2 dl tejszín, 1 kis tasak habfixáló por, pár csepp citromlé, porcukor ízlés szerint, 20–30 dkg málna (friss vagy felolvasztott fagyasztott) – ízlés szerint, attól függően, hogy mennyire szeretnénk, hogy a málna intenzíven érezhető legyen a krémben.
Elkészítése: A piskótához először a tojásfehérjéket egy csipet sóval kemény, fényes habbá verjük, miközben fokozatosan hozzáadjuk a 4 deka porcukrot. A tojássárgákat a maradék 4 deka porcukorral és a vízzel habosra keverjük, majd óvatosan összeforgatjuk a felvert fehérjehabbal. Ezután a lisztet is hozzáadjuk, és finoman összekeverjük a masszát. A tésztát egy sütőpapírral bélelt nagy tepsibe egyengetjük, majd előmelegített sütőben, légkeverésen 180 fokon kb. 10 percig sütjük. Miután megsült, a piskótát egy nedves konyharuhára borítjuk, lehúzzuk róla a sütőpapírt, és a konyharuha segítségével lazán feltekerjük, majd hagyjuk teljesen kihűlni. Amíg a piskóta hűl, elkészítjük a krémet. A málnát pépesítjük – én fagyasztott málnát használtam, amit krumplinyomóval törtem össze. A tejszínt a habfixálóval kemény habbá verjük, majd a mascarponéhoz hozzákeverjük a porcukrot és a citromlevet. Ezután óvatosan beleforgatjuk a felvert tejszínt. A kihűlt piskótát kitekerjük, megkenjük a málnás krémmel, majd óvatosan újra feltekerjük. Én az összes krémet felhasználtam, de ha szeretnénk, akkor a krém egy részét – a málnásat vagy a gyümölcs hozzáadása előtt félretett fehér krémet – megőrizhetjük a rolád díszítéséhez. Az elkészült édességet hűtőbe tesszük fogyasztásig.
A könnyű édesség, amelynek elkészítése sem nehéz, vágyaink netovábbja lehet, minden évszakban. Ilyen nassolnivalóval a „kezem ügyében”, részemről jöhet az ősz, a tavasz, ami csak érkezni kíván… jóízűen fogadom majd.