2025. április 15., kedd
ENNIVAL(L)Ó

Erőteljes (élet)ízek, illatok időszaka

Ételek és életek, amelyek közel állnak a szívünkhöz. A mindennapi életünk ízeihez, receptjeihez, (p)illa(na)taihoz tartozik egy-egy (sors)történet. Ebben a rovatban a sajátjaimat írom le, remélve, ezekben a sztorikban az Olvasó is megtalálja majd (a) magá(é)t. Recept is lesz, lehet utánunk csinálni – sütni, főzni, enni: lenni.

Közeleg advent ideje. Mindez általában immár olyan intenzív időszakot jelent, hogy szinte azt mondhatjuk, a készületre is készülni kell.

Illat- és íz-emlékek tolulnak fel bennünk, amellett keressük az új ingereket, amelyek nemcsak az ünnepi időszakot, hanem életünk mindennapjait is képesek átszínezni.

Sokat hallunk róla manapság, a népszerű pszichológia területei tárgyalják: magunkhoz és szeretteinkhez is közelebb kerülünk, ha kilépve a komfortzónából megújulási forrásokat találunk, lelkileg, testileg is. Vajon lehet ezt pusztán akarni vagy az élet-energiák meghozzák, amikor már túlságosan szenvedjük ezeknek a „forrásoknak” a hiányát…?

Mindenesetre talán a lényeg a „lélegzet”, figyelni a ritmusra, amely a sajátunk és elvezet bennünket a minden- és ünnepnapi életünk, énünk lényegéhez.

Mondom, akár illatokon és ízeken keresztül…

Legyen hát, megadom és meglepem magamat is két számomra szokatlannak ható recepttel. A mindmegette.hu nyomtatott, receptgyűjteményes kiadványának egyik főétele nem hagyományos „májas”:

Resztelt csirkemáj tarhonyával

Hozzávalók a májhoz: 3 ek. olaj, 2 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 ek. édes-nemes pirospaprika, 8 dkg sűrített paradicsom, 60 dkg csirkemáj, őrölt fekete bors, szárított majoránna, 2 zöldpaprika, só; körethez: 30 dkg tarhonya, 3 ek. olaj, só; a tálaláshoz: tejföl, édes-nemes pirospaprika, petrezselyemzöld.

Elkészítése: Az olajat felhevítjük, és üvegesre sütjük benne a finomra vágott vöröshagymát. Hozzáadjuk a megtisztított, átnyomott fokhagymát, lehúzzuk a tűzről, meghintjük a pirospaprikával, alaposan elkeverjük, majd visszatesszük a tűzre. Hozzáadjuk a sűrített paradicsomot és a lehártyázott, felkockázott májat, meghintjük kevés borssal, szárított majoránnával, és kevergetve kissé lepirítjuk. A májhoz keverjük a megmosott, felkockázott zöldpaprikát, felöntjük 1,5-2 deci vízzel, és közepes lángon, lefedve kb. 25 percig főzzük, amíg a máj megpuhul. Ha szükséges, kevés vízzel pótoljuk az elpárolgott folyadékot. Csak a végén sózzuk meg a ragut. A körethez aranybarnára pirítjuk a tarhonyát a felforrósított olajon. Felöntjük kétszeres mennyiségű vízzel, és közepes lángon puhára főzzük. Közben megsózzuk. A tarhonyát 4 mélytányérba szétosztjuk, és rákanalazzuk a pörköltet. Egy kevés tejföllel meglocsolva, pirospaprikával és felaprított petrezselyemmel megszórva tálaljuk.

Egyéb forrásból pedig egy szépséges és ínyenc desszert:

Marcipános-mazsolás copf

Hozzávalók a tésztához: 1,5 dl tej, 5 dkg vaj/margarin, 35 dkg liszt, 1 tasak porélesztő, 1 tasak vaníliás cukor, 2 tojássárgája; a töltelékhez: 1 csomag marcipánmassza, 7,5 dkg cukor, 2 tojásfehérje, 10 dkg durvára aprított vagy szeletelt mandula, 8 dkg mazsola, 2 tk. rumaroma; a kenéshez: kb. 2 ek. tej.

Elkészítése: A mazsolát megmossuk, majd beáztatjuk a rumaromába. A tejet felmelegítjük, és felolvasztjuk benne a vajat. Ha szeletelt mandulát használunk, akkor kézzel kisebb darabokra törjük, és félretesszük. A tésztához a lisztet keverőtálban alaposan elkeverjük az élesztővel. Hozzáadjuk a többi hozzávalót és a vajas tejet, majd sima tésztává dagasztjuk. Letakarva meleg helyen kelni hagyjuk, míg láthatóan nagyobb nem lesz (kb. 45–50 perc). A marcipánmasszát apró darabokra csipkedjük, magas falú keverőtálba tesszük, hozzáadjuk a cukrot és a tojásfehérjét, és konyhai robotgéppel sima masszává keverjük. A megkelt tésztát enyhén lisztezett munkafelületen téglalap (kb. 40 × 30 cm) alakúra nyújtjuk. Elkenjük rajta a marcipánmasszát, úgy, hogy a hosszanti oldalakon kb. 1 cm-t szabadon hagyunk. Rászórjuk a mandulát, és elosztjuk rajta a rumos mazsolát. A tésztát a hosszanti oldaltól kezdve feltekerjük. A hengert a hajtással lefelé a tepsibe fektetjük, és a végét összenyomkodjuk. Ollóval egymástól kb. 3-4 cm távolságra ferdén annyira belevágunk a hengerbe, hogy majdnem át is vágjuk. A szeleteket felváltva a jobb, majd a bal oldalra kihajtjuk. A tésztát tejjel megkenjük, és további 20 percig meleg helyen kelesztjük. Ezt követően átrakjuk egy 35 × 40 cm-es, sütőpapírral bélelt tepsibe, és előmelegített, 180 fokos sütőben kb. 25–30 percig sütjük. A copfot a sütőpapírral együtt a rácsra húzzuk, hagyjuk kihűlni, vagy langyosan tálaljuk.

Ezektől a receptektől az embernek kedve támad bátran kísérletezni ételben, életben egyaránt.

Magyar ember Magyar Szót érdemel