A Négyesfogat a doroszlói Móricz Zsigmond Magyar Művelődési Egyesület, a gombosi Arany János Magyar Művelődési Egyesület, a kupuszinai Petőfi Sándor Művelődési Egyesület és a szilágyi József Attila Művelődési Egyesület közös művelődési rendezvénysorozata. Részét képezi a Vajdasági Magyar Értéktárnak is.
Január elején 56. alkalommal tartották meg a Négyesfogatot a szóban forgó nyugat-bácskai művelődési egyesületek tagjai. A műkedvelő fiatalok és örök ifjak körében már hónapokkal az esemény előtt megkezdődött a felkészülés, amelynek mindig különös hangulata van így a téli időszakban.
Muskovity Károly, a gombosi magyar művelődési egyesület nevében az alábbiakat mondta:
– Egyesületünk tagjai egy modern tánccal, énekkel, illetve egy jelenettel vettek részt a Fogaton. A táncosokat Cseperka Tímea készítette fel, tehetséges tagunk, Kovács Trisztán pedig énekelt a műsorban. Ami az általam rendezett és írt vidám jelenetet illeti, a Bogojai históriák című sorozatomba illeszkedik, ez a második rész. Nagyon hálás vagyok, hogy olyan nagyszüleim és rokonaim voltak, akik nagyon sokat meséltek, és ezekből a históriákból, anekdotákból építettem fel a Szellemidézők című történetet. A Négyesfogatot örökségként kezeljük, és ebben a tudatban adjuk tovább a következő generációknak. A mi példánk bizonyítja, hogy képes a megújulásra a rendezvénysorozat. Remélem, hogy egyszer társulnak további műkedvelők, akik saját alkotásaikat viszik a színpadra – hallottuk Károlytól.

A doroszlói Szabó Ella, aki az idei házigazdák képviseletében egyben a műsort is vezette, így nyilatkozott megéléseiről:
– Három kabaréjelenettel és egy mondern tánccal készültek falunk műkedvelői. A próbák jó hangulatban teltek. Számomra mindez egyfajta kikapcsolódás. Nem feszülünk rá a felkészülésre, nem stresszes a folyamat, sokat nevetünk, viccelődünk, de természetesen komolyan is vesszük. Mivel az idén a településünk a házigazda, kicsit több feladat hárult ránk, de örömmel tettük a dolgunk, szervezési szempontból is. Szívvel-lélekkel készültünk, jó érzés, ha meg tudjuk nevettetni a közönséget, de azt is jó látni, ha valaki egy szavalattal, énekkel meg tudja mutatni a tehetségét – mondta a fiatal lány.
A gombosi Uzelac Katarina, a vidám jelenetben szerepel. Mondandójában kiemelte a társasági, közösségi élményt, amit számára nyújt a Négyesfogat.
– Ez a negyedik alkalom, hogy részt veszek a rendezvénysorozaton, és számomra sokat jelent, hogy azokkal a személyekkel, akikkel szinte évente egyszer találkozunk, ilyenkor együtt lehetünk, ha máskor nem, a záróműsor alkalmával – fogalmazott Katarina, aki társaival együtt gombosi népviseletben lépett színpadra a vidám jelenetben.
A szilágyi műkedvelő fiatalok három rövid bohózattal és egy szavalattal szerepeltek.
– Falunkban évtizedes hagyománya van az amatőr színjátszásnak, a Mosoly nevű csoporton belül. A felkészülés a Négyesfogatra és az azon való szereplés nagy jelentőséggel bír számunkra. Az első lépés a darabok kiválasztása, majd a szerepek kiosztása. Mindezért a rendező, Francia Gyólai Klára felel. Van egy súgónk Bársony Zsóka személyében. Amikor a szövegek megvannak, a szereposztással együtt, akkor megindul a próbafolyamat. A Négyesfogatokra a jó hangulat jellemző, az egész a barátkozásról szól. Már-már családias a hangulat, amikor összejönnek az emberek a négy faluból. Például amikor az első este beléptem az öltözőbe, és szembesültem a temérdek gyerekkel, fiatallal, aki ott készülődött a szerepléshez, mormolta a szövegeit, az ilyen tapasztalások bizalomra adnak okot a rendezvénysorozat jövőjét illetően – hallottuk Antalovics Krisztián fiatal szilágyi színjátszótól, tanártól.
A doroszlói Csernicsek Edvin zenetanár ezúttal tanítványait készítette fel a Négyesfogatra.
– Eddig kétszer vettem részt szereplőként a Fogaton. Nyolcadik osztályos koromban Herceg János Vas Ferkó című művének dramatizált változatában szerepeltem, majd középiskolásként az ikertestvéremmel, Csernicsek Ervinnel együtt alapított Twins Band nevű zenekarunkkal léptünk fel kis zenés műsorral. Minden évben várom a Négyesfogatot, nézőként is remek szórakozást nyújt a tarka műsor. Számomra új a koreográfusi szerepkör, de mivel a doroszlói tanítványaim szerettek volna fellépni az idei műsorban, elvállaltam a felkészítésüket. Karácsonyi hangulatú modern táncot táncolnak a lányok, sok akrobatikus elemmel. A próbákon nagyon lelkesek és ügyesek voltak, öröm volt velük dolgozni – közölte Edvin.

Szabó Ella műsorvezető
A kupuszinai művelődési egyesület fiataljainak produkcióiról Szilágyev Pilin Andrea nyilatkozott.
– Egyesületünk az idén egy (Molnár József rendezte) modern karácsonyi jelenettel, egy mazsorett tánccal, egy dallal és egy táncos jelenettel gazdagítja a Négyesfogat repertoárját. A résztvevők 11 és 16 év közöttiek. Könnyebb velük a felkészülés, hisz ők még itt vannak a faluban, így több lehetőségünk van próbálni. Nagyon ügyesen megosztják velünk az ötleteiket, mondhatni együtt dolgoznak velünk teljes mértékben, és bármilyen fárasztó is az út vagy a várakozás, végül mindig látni rajtuk az elért siker okozta örömöt. Ez az egyik fő célunk ezzel a rendezvénnyel, hogy az utánpótlás is ráérezzen a mi kultúránk összetartó, építő erejére. Az együttmunkálkodás öröme, a lámpaláz legyőzése, az alázat, egymás tolerálása olyan értékek, amelyek ennek a rendezvénysorozatnak részét képezik, és így őket építik. Nagy örömünkre a szülők sincsenek ellenére a próbáknak, sőt az sem okozott gondot, hogy saját anyagi forrásból fizették a fellépőruhát. Ők is örülnek a gyerekek sikerének, és tudják, hogy mennyit jelent a települések közötti kapcsolattartás. Próbákat heti 3-4 alkalommal tartottunk egy hónapig, ezenkívül sok háttérmunka volt, amiért köszönet jár a már tapasztalt tagoknak, Csernák Zsaklinának és Balog Tibornak, akik bármikor készségesen segítenek.
Az idén ez az 56. Négyesfogat, ami azt jelenti, hogy ez a négy település hosszú évtizedek óta szakadatlanul dolgozik együtt és szerez egymásnak örömet. Mindig zökkenőmentesen zajlanak a szervezés körüli megbeszélések, és ha kell, segítjük egymást a megvalósításban. Ez a rendezvény az összetartozást, magyarságunk fennmaradását jelenti számunkra, és ösztönzést arra, hogy mindezt az érzést beletápláljuk az utódainkba. A Négyesfogaton hagyományszerűen szerepelnek a vicces jelenetek, de tartalmában fejlődik a világi kultúrával párhuzamosan, hiszen mindig készülnek a települések egy-egy modern jelenettel, táncos színművel vagy nem megszokott darabbal is. A résztvevők élvezik, hogy bontogathatják a szárnyaikat – mondta a felkészítő tanár.
A műsor végén, ahogy az lenni szokott, a szereplőgárda énekel egy közös dalt. Ezúttal a szervezők választása a Reptér című népszerű slágerre esett, örömmel énekelték együtt a közreműködők, sőt a közönség is.
A záróműsort követően a házigazda, a doroszlói egyesület elnöke, Csernicsek József átadta a rendezvénysorozatot megörökítő fotóalbumot a résztvevő egyesületek vezetőinek, majd átadta a Fogat vándorzászlaját a következő házigazdának, Surján Csabának, a szilágyi József Attila Művelődési Egyesület elnökének.

A gombosi Kovács Trisztán énekkel kápráztatta el a közönséget

Nyitókép: A szilágyi színjátszók jelenetének egy részlete (Ótos András felvétele)