2025. április 15., kedd
ENNIVAL(L)Ó

Könnyed desszertek, mélységes barátságok

Ételek és életek, amelyek közel állnak a szívünkhöz. A mindennapi életünk ízeihez, receptjeihez, (p)illa(na)taihoz tartozik egy-egy (sors)történet. Ebben a rovatban a sajátjaimat írom le, remélve, ezekben a sztorikban az Olvasó is megtalálja majd (a) magá(é)t. Recept is lesz, lehet utánunk csinálni – sütni, főzni, enni: lenni.

A nemzetközi nőnap hónapjában, a megújulás ígéretével kecsegtető évszak küszöbén aktuálisnak vélem a támogatói női attitűdről beszélni, akár a lélek-mentő receptek okán is.

Néha az az érzésem, nem hangsúlyozzuk eleget, milyen jók tudunk lenni egymáshoz és magunkkal szemben is mi, nők. Versengés, kritizálás, meg nem értés helyett felfedezni, megélni és értékelni érdemes, azokat a (nem gyenge!) gyengéd pillanatokat, amikor a végtelenbe tartó telefonos, csetes eszmecserék vagy a személyes találkozások, közös kirándulások alkalmával jelenléti és lelki, szellemi támogatást nyújtunk egymásnak, ezáltal pedig kicsit a magunk számára is.

A szakmai barátságok, amelyek alapulhatnak közös érdeklődésen is, de mély, emberi, jellemi hasonulásokon szintén, különös jelentőséggel bírhatnak életünkben. Az, ahogy a hiedelmekkel ellentétben bizony kevés szóból is érti egymást két hölgy…

Ilyen, egyedi jellegű kötelék egyszerű-nagyszerű megéléséből származnak a mai étel-tippek is. Mihályi Katalin, általam nagyra becsült szerkesztő „dobta át” nekem (két munkalevélváltás között) e-mailben az alábbi érdekesnek ígérkező kifli receptjét:

Szuper könnyű tejfölös töltött kifli

Hozzávalók: 2 dl tejföl, 25 dkg puha vaj (vagy 20 dkg zsír), 50 dkg liszt, egy csipet só, sütésálló lekvár; a mákos töltelékhez: 10 dkg darált mák, 5 dkg porcukor, 1 ek. narancslekvár, 2 ek. forró tej, 2 ek. kandírozott narancshéj; a diós töltelékhez: 10 dkg darált dió, 1 dl víz, 5 dkg cukor, reszelt citrom- vagy narancshéj; a szóráshoz: porcukor.

Elkészítése: Először elkészítjük a tölteléket: a mákot elkeverjük a porcukorral, leöntjük a forró tejjel, és elkeverjük a narancslekvárral meg a narancshéjjal. Ha nagyon laza, egy kanál kekszmorzsával besűríthetjük. A diós töltelékhez a cukrot 5 perc alatt cukorsziruppá főzzük. Hozzákeverjük a diót és a citrom- vagy narancshéját. Ha nagyon lazának látjuk, egy kis kekszmorzsa itt is jól jöhet. A tészta hozzávalóit tálba tesszük, és összegyúrjuk. A tésztát lisztezett felületen négyzet alakúra kinyújtjuk, majd akár egy szalvétát összehajtjuk, és egy órát pihentetjük a hűtőben. A 60 perc letelte után ismét kinyújtjuk, majd összehajtjuk, és a hűtőbe tesszük egy újabb órára. Ezt követően a tésztánkat vékonyra kinyújtjuk, és kis háromszögeket vagy téglalapokat vágunk belőle, de akár ki is szaggathatjuk pogácsaszaggatóval. Mindegyikre teszünk egy kanál tetszés szerinti tölteléket (kemény lekvárt, mákot vagy diót), majd kifli alakban felcsavarjuk. Sütőpapírral kibélelt tepsibe rakjuk őket, és előmelegített sütőben, 170 fokon kb. 15–20 perc alatt megsütjük. A kifliket megszórjuk porcukorral, és tea vagy tej kíséretében fogyasztjuk.

Az általam nagyra becsült, és számomra kedves (szakmai) barátság tiszteletére pedig, ugyan messze vagyunk a névnaptól, mégis álljon itt egy „neves” sütemény receptje:

Kata szelet

Hozzávalók a tésztához: 50 dkg finomliszt, 15 dkg zsír, 15 dkg cukor, 3 tojássárgája, 1 tasak sütőpor, 1,5 dl tej; a töltelékhez: 3 dl tej, 1 tasak vaníliás cukor, ½ dl rum, 4 ek. sárgabaracklekvár, 2 ek. kakaópor, 10 dkg porcukor, 10 dkg vaj; a habhoz: 3 tojásfehérje, 20 dkg porcukor; a tetejére: 5 dkg étcsokoládé.

Elkészítése: A tészta alapanyagait összegyúrjuk, hogy rugalmas tésztát kapjunk. Három részre osztjuk, és egyenként folpackba csomagolva pihentetjük őket egy órát. A pihentetett tésztagombócokat egyenként 30 × 30 cm-es négyzetlapokká nyújtjuk, és előmelegített sütőben, 180 fokon sütőpapírral letakart tepsi hátoldalán szép zsemleszínűre sütjük őket. A kisült lapokból kettőt félreteszünk hűlni, de még melegen levágjuk a széleiket, úgy, hogy két pontosan egyforma lapot kapjunk. A harmadik lapot apróra törjük, és leöntjük a vaníliás cukorral ízesített tejjel. Amikor megpuhult, hozzáadjuk a rumot, a lekvárt, a kakaóport és a porcukorral kihabosított vajat, majd krémessé keverjük. Az egyik lapot tálcára tesszük, megkenjük a kakaós-rumos krémmel, és rátesszük a másik lapot. Kissé le is nyomhatjuk egy vágódeszkával, azután a hűtőbe tesszük. A tojásfehérjét a cukorral gőz felett kemény habbá verjük. Egyenletesen rákenjük a sütemény tetejére, és ráreszeljük a csokoládét. Legalább egy éjszakára visszatesszük a hűtőbe, hogy a lapok megpuhuljanak.

Több fontos Katalin volt/van az életemben… dédanya, nagymama, távolabbi rokon, barátnő… és csak azt mondhatom, Isten éltesse a Katalinokat minden napon!

Magyar ember Magyar Szót érdemel