A szabadkai K23 televízió 2002 óta sugározza műsorát. A csatorna Nótaszóval azt üzenem című kívánságműsora igen közkedvelt az idősebb korosztály körében. Vasárnap esténként rengeteg zenei kérés, jókívánság érkezik a stúdióba a magyar nóta szerelmeseitől. A televízió múltjáról, a tervekről, valamint a műsorairól Pap Jánossal, a K23 televízió tulajdonosával, illetve Dukai István és Pálfi József munkatársakkal beszélgettünk.
Milyen célból alapította meg a televíziót? Hogyan emlékszik vissza a kezdetekre?
Pap János: – Annak idején, 1985-től volt egy magánvállalkozásom, egy videostúdió. Előtte az Újvidéki Televízió operatőreként dolgoztam. Itt tetszett meg a televízió világa. A stúdiómban videoklipeket vágtunk és reklámokat forgattunk. Ezután, 1988-ban csináltunk egy kéthetes experimentális televíziót a Szabadkai Rádióval. Később, 1989-től Belgrádban közreműködtem a hármas csatorna, az OK csatorna indulásánál. Ezt követően, 1991-ben alapítottam meg a K23-at. Ez volt az első magántelevízió Jugoszláviában, ám 1992-ben betiltották, és 2002-ben indult újra. Amikor megszűnt a Szabadkai Televízió, szerettünk volna átvenni néhány produkciót, például a Dalban mondom el című műsort. Ez nem jött össze. Beszélgettem Dukai Istvánnal és Pálfi Józseffel, és az volt az ötletünk, hogy ezt a műsort mi is meg tudjuk csinálni, hiszen nekik nagy tapasztalatuk van ebben a műfajban. Így elindult a Nótaszóval azt üzenem című műsorunk, és azóta megállás nélkül működik. Szeptemberben szoktunk szünetet tartani. A tavalyelőtt decemberben elindult Facebook-oldalunkon a nézők élőben követhetik a műsort. A visszajelzések alapján a nézők nagyon szeretik. Nemrég új szervert állítottunk fel, és a műsor Magyarországon is látható lesz élőben néhány televízióban. Vettünk egy magyarországi vezetékes számot, így nemcsak a vajdaságiaknak, hanem a magyarországi nézőknek is ingyenes üzeneteket tudunk biztosítani. Olyan zenekarokat hívunk majd meg, akik élőben zenélnek.
Ezenkívül hány műsora van a televíziónak?
P. János.: – A televízióban húszan dolgoznak, ebből a Nótaszónak hét munkatársa van. Huszonnégy órás műsort sugárzunk. Vannak informatív és dokumentumműsorok. Két saját, élő műsorunk van, a már említett Nótaszó és a Cukarin.
Pálfi József: – Mi ezt a műsort azért csináljuk, mert szeretjük a magyar nótát. Dukai Istvánnal már régóta foglalkozunk ezzel. Én a hetvenes évek közepétől évekig dolgoztam a Szabadkai Rádió Szól a nóta, száll az üzenet című kívánságműsorában. Az emberek szeretetéért csináljuk. Én foglalkozom a zenei listák összeállításával. Jó lenne, ha lennének fiatalok, akik ezt ugyanilyen szeretettel csinálnák.
Mi alapján állítják össze a Nótaszó zenei válogatását?
Dukai István: – Szeretnénk népszerűsíteni az elfeledett magyar nótákat. Amikor zenekart hívunk a stúdióba, akkor igyekszünk becsempészni a műsorba néhány ritkábban hallott nótát. Nagyon közkedvelt a műsor, hiszen vasárnaponként 150–200 üzenet érkezik a nézőktől. A zenekarokkal én kommunikálok. Szerencsére hajlanak a közös munkára.
P. János: – A zenekaroknak azért jó, mert megmarad a fellépésük felvétele. A stúdióban élőben játszanak az együttesek. Ez azért is kiváló, mert ha a nézők szeretnének egy zenekart elhívni egy ünnepségre, lakodalomba, akkor tudják, hogy miként játszanak. Vannak olyan nóták, amelyeket egy-egy zenekar más változatban játszik le. Ez olyankor fordulhat elő, ha egy-egy nótának nincs kottája, így a zenekarok saját belátásuk szerint játsszák le azokat. A közönség eldöntheti, melyik tetszik neki.
D. I.: – János nagyon jó hangmérnök. Több mint száz produkció készült ebben a stúdióban a segítségével. Egy ritkán hallható nótákat játszó romániai zenekar is eljön majd hozzánk.
P József.: – Az a célunk, hogy még egy generációval meghosszabbítsuk a magyar nóta életét. Magyarországon kevés műsorban foglalkoznak a magyar nótával. A Nóta Tv-n hajnalban van egy félórás műsor, a Duna Tv-n pedig vasárnaponként sugározzák a Jó ebédhez szól a nóta című műsort.
D. I.: – Az a gond, hogy nincs utánpótlás. A fiatalokat ez nem érdekli. Nem ismerik a nótákat, és nem is akarnak foglalkozni velük. Sajnos nincs igény az ilyenfajta nótákra. Egyre kevesebb a zenekar is. A mai két- vagy háromtagú együttes nem a klasszikus felállásban muzsikálnak. Arra törekszünk, hogy minél több zenekart megismertessünk a közönséggel.