2024. december 22., vasárnap
Nagyszünet

Téli ünnepek az iskolákban

A nagy havazásokat már csak hírből ismerjük, a csikorgó hótakaró szüleink, nagyszüleink elmeséléséből ismert leginkább a mai gyerekek számára. A téli ünnepkör azonban latyakosan, tavaszi kabátban is élvezetes, meglepetésekkel teli. A decemberi adventi időszak a várakozás és az ajándékozás szeretetteljes időszaka. Az iskolák is kihasználják ezeket a heteket, hogy nevelési célokat valósítsanak meg. A Minőségi oktatás mindenkinek elnevezésű nemzetközi projekthálózatba sok szerbiai és vajdasági intézmény is bekapcsolódott. A demokratikus értékeket középpontba helyező program azt a célt szolgálja, hogy a bekapcsolt iskolák diákjai szerteágazó programokon való részvétel során fejleszthessék azokat a kompetenciaterületeket, amelyeket a projektet vezető iskolai csapat az adott iskola lehetőségeivel összhangban kiválaszt. Az európai értékekhez kapcsolódó kompetenciák fejlesztésére alkalmas aktivitások, programok vagy miniprojektek, műhelymunkák kiválóan alkalmasak arra, hogy az iskola működésének színvonalát emeljék, az oda járó tanulók számára pedig izgalmas tanulási lehetőséget biztosítsanak.
Számtalan oktatási intézmény valósít meg a téli hónapok ideje alatt a tanulók munkáiból készült karácsonyi vásárt. A befolyt összegből közösségi élményként funkcionáló közös programokat szerveznek, közös kirándulást, sétával egybekötött pizzázást, fagyizást, és vannak olyan osztályok, amelyeknek tagjai jótékony célra ajánlják fel az összegyűlt pénzt. Az újév és a karácsony alkalmával a diákok kezdeményezésére jótékonysági akciók is rendszeresen szerveződnek. Vagy külön gyűjtenek, például játékszereket, tanszereket, amelyeket aztán szegényebb sorsú gyerekek számára ajánlanak fel, vagy egy már létező humanitárius szervezet programjához csatlakoznak. Ilyen a cipősdoboz-akció vagy a súlyos betegséggel küzdő gyerekeket támogató szervezet munkáját segítő gyűjtés.
Az iskolák – profiljuktól függően – a különféle hagyományápolást is a céljaik közé sorolhatják, aminek keretében a Mikulás és a Luca-nap megünneplése is helyet kaphat. A betlehemezők fogadása is évről évre méltó programja az iskoláknak. A gyerekek boldogan készülnek, és visznek otthonról pár szem cukorkát, csokoládészeletet, néhány dinárt a műsor utáni kalapozáshoz. Sok helyen angyalkáznak a tanulók, ami segíti az empátia fejlesztését, hiszen a kihúzott cetlin szereplő osztálytársat kell titokban meglepni egy apró ajándékkal karácsony alkalmából.
A legtöbb oktatási intézmény megszervezi azt is, hogy a félév végén ünnepi meglepetésként a Télapó apró ajándékkal vagy édességcsomaggal kedveskedjen a gyerekeknek. Noha azt gondoljuk, hogy mindezek a programok a kisebb gyerekeknek jelentenek igazi élményt, még a nyolcadikosok is nagyon örülnek pár szem szaloncukornak, és örömmel bekapcsolódnak a télapós, ajándékozós programokba. Tanítóként, tanárként sokszor úgy érezzük, hogy ezektől a különféle aktivitásoktól, projektekben való részvételektől az iskolai tananyaggal nem tudunk haladni, de próbáljuk meg mégis azt, hogy nem idegeskedünk a lemaradások miatt. Ugyan az iskolarendszerünk a valódi tervezéstől még messze áll, ami azt is jelenti, hogy sok projekt és program váratlanul ér bennünket, felborítva mindazt a tervezést, amit a tananyag elsajátításával kapcsolatban hoztunk létre. Mégis hosszú távon sokat nyerünk vele még akkor is, ha a lesz olyan a tananyagrész, amit később szűkítenünk kell, vagy esetleg kihagyni. A gyerekekkel együtt töltött boldog, derűs percek végül kárpótolni fognak bennünket ezekért a kellemetlenségekért.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay