2025. április 4., péntek
XXXI. NYÁRI OLIMPIA

Egy másodpercre volt a bronzérem…

…amely végül az orosz női pólósoké lett

VÍZILABDA

Most sem sikerült a lányoknak…

A magyar lányok nagy lelki nyugalommal kezdték meg az oroszok elleni elődöntőt, mert a közelmúltban lejátszott meccsek kedvező statisztikát mutattak Bíró Attila csapata számára, már ami a szbornaját illeti. Amikor az oroszok gólt lőttek, a magyarok rögtön válaszoltak, először pedig a második negyed közepén vezettek, amikor Bujka Barbara centerből svédcsavarral volt eredményes (5:4). Ekkor volt esély arra, hogy kettővel elhúzzon a csapat, ám egy elhamarkodott próbálkozás után az oroszok kétszer is bekontráztak, s ismét átvették a vezetést, amelyet a negyed végéig meg is tartottak (6:7). Itt már látszott, hogy azért csak izgulnak ezek a magyar lányok, de nem kellett sok mindenen javítani, csak a védekezésen egy kicsit, mert két negyed után sok volt a hét kapott gól.

A második játékrészben valamelyest be is jött ez, nevezetesen, hogy fáradtak az oroszok, és a pozíciós játékban a magyarok a jobbak, így Antal Dóra góljával pont a legjobbkor, hat perccel a végső sípszó előtt vezettek először a magyarok két góllal (11:9). Ez már elégnek is tűnt a végéig, s amikor már ugrottunk volna ünnepelni, Anasztaszja Simanova az utolsó pillanatban kiegyenlített! Orosz lélektani előny, ötméteresek, hetedik sorozat: Kisteleki Hanna lövését kivédi Anna Karnauk orosz kapus, s a magyarok zsinórban harmadik olimpiájukon a negyedikek, harmadszor nem sikerült megszerezni azt a fránya érmet…

Szombaton 22.50-kor kezdődik a nagy férfidöntő, amelyet akár álomdöntőnek is nevezhetnénk, ha mi az olimpia előtt nem a szerb–magyart vártuk volna nagyon. A címvédő horvátok az utóbbi évek egyeduralkodóival, a szerbekkel találkoznak, akik az elődöntőben lesöpörték az olaszokat, mert amikor a második negyed közepén Andrija Prlainović góljával már 6:0-ra vezettek a Savić-fiúk, Campagna legénysége nyugodtan kivonulhatott volna a medencéből, mert innen már nem volt menekvés. A szerbek ezen a meccsen mutatták meg igazi erejüket, mert ha nem volt emberelőny, akkor távolról tüzeltek elemi erővel, Branislav Mitrović kapus pedig végre renoméjához méltóan védett. Az utolsó negyedet végül a sietős olaszok nyerték meg 6:3-ra, de kit érdekelt ez már akkor, a szerbek kényelmes, 10:8-as győzelmet arattak, s már csak egy lépésre van ez a nemzedék az álmától, az olimpiai aranytól. S hogy mi lesz a döntőben? A jobbik nyer!

RÖPLABDA

Kínával az aranyért

A B jelzésű csoportban harmadik helyezett Szerbia és negyedik Kína vív meg ma Rióban a női röplabda olimpiai aranyáért. Váratlan párosítás ez, de a két csapat számára megérdemelt, hisz Szerbia a negyeddöntőben Oroszországot, az elődöntőben az USA-t, Kína pedig ugyanebben a szakaszban Brazíliát és Hollandiát győzte le.

A szerb és a kínai válogatott a csoport 4. fordulójában mérkőzött meg, és Zoran Terzić kapitány csapata nagyon jó játékkal 3:0 (25:19, 25:19, 25:22) arányban nyert. A döntő előtti kérdés, hogy Szerbia képes-e lesz kétszer is felülmúlni a távol-keletieket, vagy pedig azok most visszavágnak az augusztus 12-ei vereségért. Kína már vett egy ilyen revansot, hisz nagyon szoros meccsen az elődöntőben négy játszmában verte a hollandokat, akik ellen az első játéknapon öt játszmában veszített.

Egyik eredmény sem lenne meglepetés, tény viszont, hogy a szerb válogatott az utóbbi egy évtizedben, amióta a sportág élcsoportjában meghatározó szerepet játszik, általában sikeresebb az ázsiai csapatok ellen, mint az európaiakkal szemben. Az ázsiaiakkal rendre nagyon eredményes a leütés és a sánc is, amiben most is Tijana Bošković, Jovana Brakočević, Brankica Mihajlović és Milena Rašić vállalhatnának főszerepet. A mérkőzést vasárnap hajnali 3.15-kor tartják meg, előzőleg pedig az USA és Hollandia válogatottai csapnak össze a vigaszbronzért.

KOSÁRLABDA

Franciaországgal a bronzért

Az ausztrálok ellen a negyeddöntőben aratott fényes győzelem mély nyomokat hagyott a szerbiai kosarazólányokban, akik az elődöntő meccsén Spanyolország ellen meg sem közelítették előző teljesítményüket, és megérdemelt vereséget szenvedtek. Az összbenyomás azonban kedvező, és még jobb is lehet, hisz ma még bronzmeccset vívnak a londoni ezüstérmes francia lányokkal, tehát van esély arra, hogy a dobogón végezzenek.

A szerb csapat nagyon gyöngén kezdett a spanyolok ellen, és az első negyedben csak kilenc pontot dobott. Az ellenfél sem remekelt, így a nagyszünet előtt még sikerült szépíteni, viszont a második félidő első hat percében látott teljes eredménytelenség végleg eldöntötte a mérkőzés sorsát. Csak a sérüléssel bajlódó Sonja Petrović emelkedett ki 12 ponttal és 7 lepattanóval, amihez Danielle Page 10 pontot és 7 lepattanót tett hozzá.

A szerb csapat a ma 16.30-kor kezdődő meccsen a tavalyi Eb döntőseinek rangadóját vívja. Azon a meccsen Szerbia 76:68-ra nyert, s mivel a két gárda csaknem ugyanabban az összeállításban szerepel, semmi oka annak, hogy a végkimenetel ne ismétlődjön meg. A francia csapat az elődöntőben elkerülte a súlyos vereséget, mert az USA nem erőltette a játékot, a zsinórban hatodik aranyért küzdő amerikaiaknak egyetlen erős negyed is elegendő volt a könnyed győzelemhez. Az USA–Spanyolország mérkőzés két éve a törökországi vb-n is döntő volt.

A szerb férfiválogatott hajnalban az ausztráloknak próbált visszavágni, az elődöntő másik meccsét pedig az USA és Spanyolország vívták.

KAJAK-KENU

Két magyar és egy szerb A döntős

A magyarok közül az 500 méteren versenyző női kajak négyes (Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Csipes Tamara, Fazekas-Zur Krisztina) és a kenu kettes (Vasbányai Henrik/Mike Róbert) 1000 méteren jutott be a szombati A döntőbe: előbbi futamgyőztesként, magabiztosan és meggyőzően versenyezve, csaknem egy hajóval verte meg a mezőnyt, a szintén éremesélyes kenu páros azonban a mindössze négy hajót számláló középdöntőből úgy jutott tovább, hogy csak a mozambiki kettőst előzte meg, s az első ukránoktól több mint 17 másodperccel lemaradva futott be.

A három szerbiai egység közül csak a férfi kajak négyes (Marko Tomićević, Milenko Zorić, Dejan Pajić, Vladimir Torubarov) jutott be az A döntőbe, miután harmadik lett a középdöntős futam során. A női válogatott körüli történéseket tudva nem meglepetés, hogy a Nikolina Moldovan, Milica Starović, Ružičić-Benedek Dalma, Olivera Moldovan négyes 500 méteren csak a B döntőbe jutott be, míg a kajakos Marko Novaković 200 méteren kiválóan versenyzett egészen a végéig, amikor már azt hitte, hogy célba ért, az utolsó egy méteren azonban a kanadai Mark de Jonge 3 ezreddel megelőzte, így csak negyedik lett, és lecsúszott az A döntőről.

ATLÉTIKA

Bolt vitte a nyolcadikat is!

Két szerbiai atléta sikertelenül fejezte be az olimpiát, egy-egy amerikai és horvát újonc aranyérmet nyert első ötkarikásán, egy amerikai lány lemásolta az olimpiai válogatót, egy híresség folytatta páratlan sorozatát, a másik megvédte az aranyat.

Mihail Dudaš a 13. helyen állt tízpróbában, amikor a nyolcadik versenyszám, a rúdugrás során megsérült, és feladásra kényszerült. Amela Terzić ismét téves taktikát választott, négy másodperccel maradt el a 800-as elődöntőben a tavaly jegyzett egyéni legjobbjától, és csak egy kínai lányt megelőzve a 23. helyen zárt.

A péntek hajnali versenyek fő sztárjának mindenképpen Usain Bolt jamaicai vágtázó számított. Nyolcadik olimpiai döntőjét futotta, ezúttal a 200 méteres távon, és nemcsak nyolcadszor nyert, hanem most aratta a legkönnyebb győzelmet. Justin Gatlin váratlan kiesése után Boltnak nem volt méltó vetélytársa, és 24 századmásodperces előnnyel diadalmaskodott. Számára már csak egy cél létezik az atlétikában, a 4 × 100-as váltóval megnyerni a kilencedik aranyat is, és a dicsőség csúcsán sportnyugdíjba vonulni. A kanadai Andre de Grasse második érmét nyerte, a francia Christophe Lemaitre pedig váratlanul kaparintotta meg a bronzot.

Női gerelyhajításban óriási meglepetés született. A kétszeres bajnok cseh Barbora Špotáková, az Európa-bajnok fehérorosz Haladovics és a németek csatája volt kilátásban, mégis a 21 éves horvát Sara Kolak győzött. A rijekai atléta, aki ifjúsági Eb-n, vb-n és az amszterdami Eb-n is bronzérmes volt, Rióban kétszer javította meg az országos csúcsot, és hazája immár ötödik aranyérmét nyerte. A veterán, 35 éves Špotáková az 5. sorozatban elért eredménnyel vigasz- és valószínűleg búcsúbronzot nyert.

A férfi súlylökésben sem a 23 éves amerikai Ryan Crouser volt a fő esélyes. Ő csak az idén rajtolt a nemzetközi porondon, hét éve serdülő világbajnok volt, majd tanulmányai során csak főiskolai versenyeken szerepelt. Elsőre megnyerte az amerikai válogatót, Rióban pedig minden idők 10. dobásával túlszárnyalta a német Ulf Timmermann 1988-as olimpiai csúcsát.

Női 400 gáton a 2013-as vb ezüstérmese kihasználta az alkalmat, hogy a cseh Zuzana Hejnová nem volt csúcsformában. Dalilah Muhammad, aki másfél hónappal ezelőtt az amerikai válogatón futott 52,88-as egyéni csúcsot, a riói döntőben könnyedén diadalmaskodott.

Tízpróbában a címvédő amerikai Ashton Eaton beállította a cseh Roman Šebrle 2004-es olimpiai csúcsát, az 50 kilométeres gyaloglásban pedig a tavalyi világbajnok nyitrai Matej Tóth az utolsó két kilométeren rávert a címvédő ausztrál Jared Tallentra.

Magyar ember Magyar Szót érdemel