2024. november 25., hétfő
XXII. TÉLI OLIMPIA SZOCSI

Fak ellőtte a szlovén ünnepet

Pontszerző a magyar csapat rövidpályás gyorskorcsolyában – Két lövéshibával a szlovén biatlonista csak negyedik lett – Tina Maze nyerte az óriásműlesiklás aranyát, a szlovén hokizók a negyed

Jakov Fak egyetlen lövésén múlott, hogy a szlovén versenyzők Szocsiban a nemzet legsikeresebb sportnapját ünnepelhessék meg. Az sem rossz, hogy Tina Maze óriásműklesiklásban második aranyát nyerte, s hogy a hokizók 4:0-ra verték az örök rivális osztrákokat és bejutottak a negyeddöntőbe, de ha a horvát származású, s a vancouveri olimpián sprintben bronzérmes, azután szlovéné lett Fak a kettő helyet egy lövéshibával zár, ő is a dobogó legmagasabb fokára állhatott volna.

Tegnap végre a szerbiai küldöttségnek is volt oka némi örömre, hisz Nevena Ignjatović 29. volt az óriásműlesiklás első futamában, amivel immár sikert jegyezve jogot szerzett a második futamra, ahol még egyet javított, és végül a 28. helyen fejezte be a versenyt, s ezzel Szerbia legsikeresebb sportolója lett az olimpián.

Maze nagy előnnyel rajtolt a második futamban, végül üggyel-bajjal hét századmásodpercet őrzött meg az osztrák Anna Fenninger, a szuper-G bajnoka előtt, míg a címvédő német Viktoria Rebensburg ezúttal kénytelen volt megelégedni a bronzzal. Maze lett az olimpiák történetének másodikja a női mezőnyben, aki nyerni tudott műlesiklásban és óriásműlesiklásban is. Ezt a bravúrt korábban csak a svájci Marie-Theres Nadig valósította meg 1972-ben. Győzelme után Maze kijelentette, hogy az idény hátralevő része már nem érdekli. A tegnapi futamban betegség miatt nem rajtolt a német Maria Höfl-Riesch, míg a híres hegedűművésznő, Vanessa Mae, apjáról Vanakorn, az utolsó, 74. helyen zárt Thaiföld színeiben versenyezve.

Az előzetes célkitűzést teljesítve a magyar női váltó a pontszerző, hatodik helyen végzett rövidpályás gyorskorcsolyában. A sportág magyar képviselői sorozatban a harmadik játékokon értek el pontszerző helyezést. A kisdöntőben, amelyben az 5–7. helyért folyt a küzdelem, Keszler Andrea kilenc körrel a vége előtt elesett, így harmadik lett futamában a magyar staféta, amely azért zárt mégis összesítésben a hatodik helyen, mert a fináléban szabálytalanság miatt kizárták a kínai négyest. A magyar váltó Keszler, Heidum Bernadett, Kónya Zsófia, Lajtos Szandra összeállításban várta a B döntőt, azaz Darázs István szakágvezető lánya, Darázs Rózsa maradt ki a csapatból. A futamban csak három együttes szerepelt, mivel a holland kvartettet a zsűri az elődöntőben kizárta. A verseny után az 1500 méteren kilencedik Heidum, illetve a hibázó Keszler sírva ment az öltözőbe, míg Lajtos és Kónya megvárta a nagydöntőt, majd amikor kiírták a végeredményt, s kiderült, hogy a kínaiakat kizárták, egymás nyakába borultak, széles mosollyal az arcukon.

A hokitorna nyolcaddöntőjének első meccsén Szlovénia váratlanul könnyen győzte le Ausztriát és a negyeddöntőben, ami a szlovén jégkorong fölényesen legnagyobb sikere, a svéd válogatottal mérkőzik.

Darija Domracseva harmadik aranyát nyerte a női sílövés tömegrajtos versenyszámában, amelyben a cseh Sukalova az előző két negyedik helyezése után végre dobogós lett. A síugrók csapatversenyében a Wank, Kraus, Wellinger, Freund összetételű német válogatott legyőzte a Hayböket, Morgensternt, Diethartot és Schilerenzauert felvonultató osztrákokat, Noraki Kaszai második érmét nyerte Szocsiban a harmadik heleyzett japánok legjobbjaként, míg Szlovénia, hiába remekelt Prevc, Kranjecnek egy nagyon gyönge és Tepešnek egy szerény ugrása miatt az 5. helyre szorult.

Bob kettesben az orosz legénység nyert, kormányosuk, a megnyitón zászlóvivő Aleksandr Zubkov pedig harmadszor érmes az ötkarikásokon, azzal, hogy most már teljes a gyűjteménye, hisz minden fajta éremből nyert egyet-egyet. Síakrobatikában és a hódeszka cross számában a fő esélyesen a negyeddöntőben estek ki, jégtáncban pedig az amerikai Davis, White kettős Rimszki-Korszakov Seherezádéjából választották a győztes kűr zenéjét, s jégtáncban az első amerikai aranyat nyerték.

Betegségre és kimerültségre hivatkozva a norvég Aksel Lund Svindal visszalépett a további versenytől, kérdéses a közlekedési balesetben megsérült Felix Neureuther rajtja a férfi óriásműlesiklásban, s nem fejezte be a versenyt a szerb bob kettes sem Bundalo sérülése miatt.

Alpesi sízés, női óriásműlesiklás: 1. Tina Maze (Szlovénia) 2:36,87, 2. Anna Fenninger (Ausztria) 2:36,94, 3. Viktoria Rebensburg (Németország) 2:37,14. Síugrás, csapat: 1. Németország 1041,1, 2. Ausztria 1038,4, 3. Japán 1024,9. Műkorcsolyázás, tánc: 1. Meryl Davis, Charlie White (USA) 195,52, 2. Tessa Wirtue, Scott Moir (Kanada) 190,99, 3. Jelena Rinih, Nikita Kacsalapov (Oroszország) 183,48. Sílövészet, női 12,5 km, tömegrajt: 1. Darija Domracseva (Fehéroroszország) 35:25,6, 2. Gabriela Sukalova (Csehország) 35:45.8, 3. Tiril Eckhoff (Norvégia) 35:52,9, férfiak, 15 km, tömegrajt: 1. Emil Hegle Svendsen (Norvégia) 42:29,1, 2. Martin Fourcade (Franciaország) 42:29,1, 3. Ondrej Moravec (Csehország) 42:42,9. Síkrobatika, férfi ugrás: 1. Anton Kusnyir (Fehéroroszország) 134,50, 2. David Morris (Ausztrália) 110,40, 3. Zsang Jang-jia (Kína)  95,06. Bob kettes: 1. Oroszország 3:45,39, 2. Svájc 3:46,05, 3. USA 3:46,27. Hódeszka, férfi cross: 1. Pierre Vaultier (Franciaország), 2. Nyikolaj Oljunyin (Oroszország), 3. Alex Deibold (USA). Rövid pályás gyorskorcsolyázás, 3000 m női váltó: 1. Dél-Korea 4:09,498, 2. Kanada 4:10,641, 3. Olaszország 4:14,014. Jégkorong, nők, egyelődöntő: Kanada–Svájc 3:1, USA–Svédország 6:1, az 5-8. helyért: Németország–Japán 3:2, férfiak, nyolcaddöntő: Szlovénia–Ausztria 4:0.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás