Nincs még egy sportág a vízilabdán kívül, amelyben Magyarország és Szerbia rivalizálása a nemzetközi élvonalban több mint fél évszázada tartana. Igaz, a nagy meccsek sorozatát egykor Jugoszlávia kezdte, abból az országból azonban már több mint húsz éve más erős válogatottak is kialakultak, s Szerbián kívül a magyarok a horvátokat és a montenegróiakat is évről évre a legkomolyabb ellenfélként emlegetik. Nos, a pólósok újabb nagy sorozata indul ma. Budapesten, ahol 1926-ban az első Eb-t s megtartották, ma rajtol a férfiválogatottak 12-es létszámú 31., szerdán pedig a nők 8-as létszámú 15. kontinensviadala. Mi sem természetesebb, a férfiválogatottak mezőnyében a fenti négyes számít legnagyobb esélyesnek, a mindig erős és veszélyes olaszokkal kiegészítve.
A férfiaknál a múltban a magyarok voltak a legsikeresebbek 12 első és 5-5 második és harmadik hellyel. Jugoszlávia és a jogutódló Szerbia összesen 5 arany-, 9 ezüst- és 5 bronzérmet nyertek, az oroszok – a szovjetekkel együtt – 5, 3, 3-as, az olaszok pedig 3, 2, 5-ös éremmérleget tudhatnak magukénak. Németország kétszer, Hollandia, Horvátország és Montenegró egy-egy alkalommal volt Európa-bajnok. A nők 1985-től játszanak Eb-t. Olaszország 5, 2, 1-es éremlistával büszkélkedhet, a hollandok 4, 2, 3-as, az oroszok 3, 2, 3-as, a magyarok pedig 2, 5, 4-es éremkollekciót gyűjtöttek. Rajtuk kívül más nem is volt bajnok.
Az idei Eb sorsolása nem sikerült a legjobban, hisz egy csoportba jutott a vendéglátó és világbajnok magyar, az olimpiai bajnok horvát és a címvédő, valamint a világligában is első Szerbia. Ha e három csapat rangjához méltóan szerepel ezúttal is, a velük együtt a csoportban levő spanyoloknak, németeknek és franciáknak semmi esélyük az első hat hely egyikére, míg a másik csoportban nagy harc is elképzelhető a harmadik helyért az arra legesélyesebb görögök, valamint a románok és az oroszok között, hisz az első két hely alighanem az olaszoknak és Montenegrónak van fenntartva, a grúz válogatott pedig ezúttal csak a létszámot tölti fel.
Az Eb lebonyolítási rendszere alapján a csoportok első helyének órási a jelentősége, hisz a bajnok egyenes ágon jut az elődöntőbe, míg a második és harmadik helyezettek negyeddöntőt vívnak. Ugyanez a képlet érvényes az alsóházra is, hisz a negyedik helyezettek a 7–10. helyért az 5. és 6. helyezettek győzteseit várják, a vesztesek pedig a 11. helyért játszanak. A példa kedvéért: ha az A csoportban Olaszország, Montenegró és Görögország, a B-ben pedig Magyarország, Szerbia és Horvátország lesz az első három sorrendje, az elődöntőben Olaszország a Szerbia–Görögország, Magyarország pedig a Horvátország–Montenegró negyeddöntő továbbjutóját várja.
A női mezőnyben is nagyon sokat jelent a csoport első helye, hisz az egyenesen az elődöntőbe vezet, a második és harmadik helyezettek keresztben játszanak negyeddöntőt, a negyedik helyezettek pedig a 7. helyért mérkőzhetnek.
A fentiek alapján bizonyos, hogy minden egyes meccshez a lehető legkomolyabban kell hozzáállni, hisz kicsi a javítás lehetősége.
Az Eb műsora, férfiak, A csoport, 1. forduló, ma: Románia–Grúzia, Montenegró–Görögország, Olaszország–Oroszország, 2. forduló, holnap: Görögország–Grúzia, Montenegró–Oroszország, Olaszország–Románia, 3. forduló, 17-én: Olaszország–Grúzia, Görögország–Oroszország, Montenegró–Románia, 4. forduló, 19-én: Oroszország–Grúzia, Görögország–Románia, Olaszország–Montenegró, 5. forduló, 21-én: Montenegró–Grúzia, Oroszország–Románia, Olaszország–Görögország. B csoport, 1. forduló, ma: Horvátország–Németország, Szerbia–Franciaország (14.30), Magyarország–Spanyolország (20.30), 2. forduló, holnap: Szerbia–Németország (13), Horvátország–Spanyolország, Magyarország–Franciaország (20.30), 3. forduló, 17-én: Horvátország–Franciaország, Spanyolország–Németország, Magyarország–Szerbia (20.30), 4. forduló, 19-én: Spanyolország–Franciaország, Szerbia–Horvátország (16), Magyarország–Németország (20.30), 5. forduló, 21-én: Németország–Franciaország, Szerbia–Spanyolország (16), Magyarország–Horvátország (20.30).
Nők, A csoport, 1. forduló, 16-án: Nagy-Britannia–Görögország, Magyarország–Hollandia (17.30), 2. forduló, 18-án: Nagy-Britannia–Hollandia, Magyarország–Görögország (17.30), 3. forduló, 20-án: Hollandia–Görögország, Magyarország–Nagy-Britannia (17.30). B csoport, 1. forduló, 16-án: Olaszország–Franciaország, Oroszország–Spanyolország, 2. forduló, 18-án: Spanyolország–Franciaország, Oroszország–Olaszország, 3. forduló, 20-án: Oroszország–Franciaország, Olaszország–Spanyolország.