2025. április 29., kedd

„A sportolók jobban teljesítettek, mint az önkormányzat...”

...hangsúlyozta Širková Anikó polgármester a kedd este megtartott díszülésen – A vízilabdázókról asztaliteniszezőkről és az atlétákról szólt az elköszönőben lévő esztendő - 2010 LEGJOBBJAINA
Zenta legjobb sportolói (Fotó: Gergely József)

Báló Petar birkózó felhívta a napokban édesapját:

Apu, tudod-e mit kaptam karácsonyra? – tette fel kérdést, Josipnak pedig fogalma sem volt, mit kaphatot a csemetéje a kopaoniki edzőtáborozáson.

Mit, kisfiam?

Izomlázat...

Ez a kis tréfás történet hűen tükrözi azt, milyen lemondásokkal jár a sport, az élsport. Amikor mindenki a bejglit majszolta, a birkózók máris elkezdték az alapozást a következő évre, hiszen néhány hónap, s újra a mókuskerékbe lesznek, versenyről versenyre járnak, ahol helyt kell állni, mert a szűkebb és a tágabb közösségük is megköveteli ezt tőlük. Pericával együtt a zentaiak közül Nemes Viktor és Máté is a téli síközpontban alapozik, így nem lehettek ott a szerdán megtartott év sportolója zentai választásán, ahol egyébként mindhárman érdekeltek voltak. Báló az olimpiai sportok kategóriájában érdemelte ki a község legjobbja címet, Viktor pedig az ifik mezőnyében végzett az első helyen.

A díjkiosztás elején az egybegyűlteket mgr. Mladen Štojšić, a Vajdasági Sportszövetség főtitkára üdvözölte, majd Širková Anikó zentai polgármester következett, aki őszintén bevallotta, hogy a zentai sportolók idén jobban teljesítettek, mint a helyi önkormányzat, amelynek nem sikerült kifizetnie a sportnak ígért összeget, tehát egy rendkívül nehéz év áll mögöttünk. Danilo Popov, a zentai sportszövetség igazgató bizottságának az elnöke ennek ellenére kihangsúlyozta, hogy a versenyzők teljesítménye ezúttal is rendkívüli volt, s bár nem illik ilyenkor valakit kiemelni, ő mégis megtette, s emlékeztetett arra, hogy a Zenta Vízilabdaklub története talán legjobb évét tudja maga mögött, számos országos bajnoki titulussal és ligagyőzelemmel, meg azzal a megnyugtató tudattal, hogy főidényben mintegy 150-170 gyerek foglalkozik valamilyen szinten ezzel a sportággal, tehát tömegességben is az élen jár. Popov elmagyarázta, hogy a legjobbak kiválasztásánál a Szerbiai Sportszövetség és a Szerbiai Olimpiai Bizottság mércéit vették alapul, Szegedinszki Igor titkár viszont elárulta, hogy ettől még parázs viták jellemezték a bizottság munkáját, hiszen Zentán továbbra sem elegendő országos bajnoknak ellni ahhoz, hogy valaki az élen végezzen.

S, valóban. Egyfajta fenomén ez Zentán, hogy a legszűkösebb időkben is a csodával határos módon országos bajnoki titulusok vannak birkózásban, asztaliteniszben, atlétikában, kajakban és gimnasztikában, a nem olimpiai sportágak közül pedig világbajnoki és Európa-bajnoki aranyak, valamint kiváló helyezések sakkban, küzdősportokban és tekében, amely sportág felívelőben van Zentán, hiszen a csapat tagja Ernyesi Róbert, akit jelenleg az egyik legtehetségesebb, ha nem a legtehetségesebb játékosnak tartanak a világon.

E tekintetben valóban nem lehetett könnyű dolguk a zsűritagoknak, s lássuk, kiket tartottak a legjobbaknak:

Serdülő lányok: 1. Makszuti Anetta (asztalitenisz), 2. Pataki Zsóka (vízilabda), 3. Fenyvesi Janka/Bartha Éva (kajak K2) és Gavódi Vanda (gimnasztika). Fiúk: 1. Györe László (tenisz), 2. Fekete Erik (birkózás), 3. Halász Krisztián (asztalitenisz) és Horti Miklós (birkózás).

Ifi lányok: 1. Gyurcsik Aliz (asztalitenisz), 2. Habram Emese (atlétika), 3. Tóth Éva (asztalitenisz). Fiúk: 1. Nemes Viktor (birkózás), 2. Aleksandar Šefer (birkózás), 3. Farkas Dániel (labdarúgás).

Nők: 1. Tápai Éva (asztalitenisz), 2. Kincses Krisztina (vízilabda), 3. Draga Vučurović (atlétika). Férfiak: 1. Pintér Máté/Lálity Zsolt/Menyhárt Ákos/Barsi Dániel (atlétika 4x400 m), 2. Nagy Tamás (birkózás), 3. ifj. Eperjesi László (atlétika).

Nem olimpiai sportok, nők: 1. Halasi Éva (savate), 2. Lőrincz Renáta (sakk), 3. Kecskeméti Krisztina (sakk). Férfiak: 1. Kecskeméti Árpád (sakk), 2. bárány Csongor (teke), Tomislav Dimić (karate)

Csapatban: 1. Zenta Vízilabdaklub, 2. Zenta Labdarúgóklub.

Legjobb edző: Tóth László (vízilabda)

Legjobb kollektíva a munkássportban: Dr. Gerő István Egészségügyi központ.

Különdíj: Mellik Zoltán (edző, asztalitenisz), Zörgő László (edző, birkózás).

És akkor következtek a „legek legjei”.

A legjobb sportoló az olimpiai sportágakban: Báló Petar (birkózás).

A legjobb sportoló a nem olimpiai sportágakban: Ernyesi Róbert (teke).

A legjobb klub: Zenta Asztaliteniszklub

A legjobb külföldön szereplő zentai sportoló: Marko Krivokapić (kézilabda).

Összegzés: Popov a beszámolójában megemlítette, hogy készül már a zentai sport új stratégiája, amely világosan jelzi majd, a községben az élsportot, vagy a tömegsportot tartják fontosabbnak. Ezzel összhangban, a most kiosztott díjak száma is csökkenni fog. Nem is baj talán, hiszen a mostani végeredmény is hozott vitát, többen nem értettek egyet a rangsorolással. Kár, hogy az idén sem tudtunk elszakadni attól a már évtizedek óta tartó „hagyománytól”, hogy vagy az asztaliteniszezők, vagy pedig a birkózók a legjobbak klubszinten, hiszen egy klub teljesítménye nem csak egy-két egyén eredményének a tükre, hanem ettől sokkal több. E tekintetben a vízilabdázók valóban példásan ténykedtek az idén, több rangos versenyt szerveztek, több országos bajnoki címet és érmet is megnyertek, továbbá a férfiak veretlenül nyerték meg a II. ligát, és bejutottak egy olyan ország I. B ligájába, ahol a válogatott világbajnokot ad. Talán vissza nem térő alkalom volt ez a „hagyomány” megtörésére, de nem éltek vele. Ez a vélemény persze nem irányul senki ellen, hiszen továbbra is büszkék vagyunk az asztaliteniszező gráciáinkra és a keménykötésű birkózó fiúkra, minden olyan sportolóra, aki az elején kezdett kis történethez hasonlóan erejét, idejét és verítékét adja a város hírnevének öregbítéséért.

Reméljük, hogy az önkormányzat is így látja a dolgokat, s 2011-ben maximálisan a sportolók mögé áll.

Magyar ember Magyar Szót érdemel