2024. november 27., szerda

A szabadkai Cancellara

Kerékpározás- Beszélgetés Kasza Gáborral, akit idén az év legjobb vajdasági kerékpározójának nyilvánítottak
Kasza Gábor (Fotó: Ótos András)

A szabadkai Kasza Gábor neve még új a nemzetközi kerékpározásban. Azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy 2007-ben országos ifjúsági bajnok lett egyéni időfutamban és az országúti versenyen, tavaly pedig már az U23-as mezőnyben sem talált legyőzőre. A szabadkai fiatalemberre, aki február 3-án tölti be a 21-et, ezért külföldön is felfigyeltek, idén már válogathatott az ajánlatok között, s nem vitás, hogy jövőre még nagyobb lesz iránta a kereslet. Gáborral a közelmúltban Újvidéken, a Dnevnik napilap évsportolója-kihirdetésén találkoztunk. Mivel kint hideg volt és havazott, tréfával kezdtem:

Gondolom, nem kerékpárral jöttél…

– Hát nem.

De ha az időjárás megengedi, nem lenne gond?

– Ez a 100 kilométer nem lett volna túl nagy táv, ha az időjárás megengedte volna, egy jó edzés gyanánt valóban jöhettem volna kerékpáron is.

Szabadka–Újvidék egy kerékpározónak nem sok. Mennyi a szokásos?

– Attól függ, hogy éppen milyen az edzésprogramom. De mondjuk napi 80-100 kilométer lenne az átlagos adag. Néha csak 40, esetenként pedig 200 kilométert is lekarikázok egy edzésnapon.

Tekintettel arra, hogy csak újabban kezdesz ismertnek számítani, kézenfekvő, hogy miért lettél éppen biciklista?

– Pontosan azért, amiért más gyerek más sportágat választ. Valakinek a foci tetszik meg, valakinek a tenisz, engem meg a kerékpározás vonzott. Elsősorban mert egészen különleges, nehéz és szép. Például mert sokfelé megfordul az ember, szép tájakon versenyez, noha adott esetekben nem éppen a gyönyörködés az elsődleges. Nekem kihívás is, hisz általában nagy távolságokat kell teljesíteni. Szóval a kerékpározás kiskorom óta vonz, ezért pártoltam hozzá. Utólag elmondhatom, hogy örülök annak, hogy a kerékpározást választottam, egyszer sem bántam meg.

Mennyi ideje csinálod?

– Már több mint hat éve.

A veled kapcsolatos legérdekesebb hír 2009-ben az volt, hogy a Nemzetközi Kerékpáros-szövetség, az UCI meghívott a svájci edzőtáborába, és a meghívást végül el is fogadtad.

– Nagyon meglepett a meghívás az UCI táborába, és választanom kellett, mert azzal egyidejűleg kaptam meghívást egy olasz csapattól is. Körültekintően érdeklődtem egyikről és másikról is, és általában azt hallottam a bennfentesektől, hogy a tábort válasszam, mert komoly fejlődési, kiugrási lehetőséget nyújt. Nemcsak az edzések minősége, hanem a sok versenyzés miatt is. Természetesen erre esett a választásom, hogy sokat tanuljak, hogy fejlődjön a taktikai érzékem. Az ott töltött idő, most már elmondhatom, tiszta nyereség volt számomra.

A meghívás 2010-re is érvényes. Elfogadod, vagy más a terv?

– Egy biztos, hogy jövőre is ott edzhetek és tanulhatok, ha úgy döntök. Viszont még nem biztos, hogy megyek-e megint. Konkrét választ még nem tudok mondani, ugyanis ismét abban a helyzetben vagyok, hogy választhatok, amit jól meg kell fontolni.

Gondolom, a profi klubok sem közömbösek már irántad.

– Igen, ismét van ajánlatom egy klubtól, amihez sok mindent el kellene még intézni. Ha majd tisztám látom a lehetőségeket, csak akkor döntök.

Milyennek ítéled meg az elmúlt idényt?

– Ahhoz képest, hogy milyen versenyeken indultam, egészen jó idényem volt. Kellett ugyanis idő, hogy eljussak a külföldi versenyzők szintjére. Mivel olyan országból érkeztem, ahol a kerékpározás nem kimondottan fejlett sport, nagyon is elégedett lehetek az elért eredményekkel.

Mivel a kerékpározás csapatsport, feltételezem, hogy idén legtöbbet a csapattaktikán dolgoztál.

– Sokan azt hiszik, hogy a kerékpározás egyéni sport, és nagyon tévednek. Általában minden a csapat taktikájának van alárendelve, s ezen belül a versenyzők olyan feladatokat kapnak, amelyeket a legjobban tudnak ellátni. Nekem elsősorban a dimbes-dombos vidékeken vezető utak tetszenek a kisebb-nagyobb emelkedőkkel és kanyarokkal, ahol a mezőnyt szét lehet rázni, ahol a legkedvezőbbek a szökési lehetőségek és a szökevények beérése. Én így közelebb állok a hegyi versenyzőkhöz, mint a vágtázókhoz. Én azokat az emelkedős szakaszokat szeretem, ahol a vágtázók nehezen érvényesülnek, ahol együtt maradunk a klasszikus hegyiekkel, és akkor azokat a célegyenesben könnyebb legyőzni. Persze mindezen még van mit dolgoznom, van még mit megtanulni.

A jövő év milyen kihívásokat rejteget?

– Jövőre is gazdag a programom, sok versenyem lesz, a világbajnokságtól a Balkán-bajnokságig, és nem hagyom ki a szerbiai körversenyt sem, az országos bajnokságon pedig már csak a titulusok érdekelnek. Szóval jövőre egy-két nagy eredményt szeretnék elérni, és ezért a következő idényt nagyon fontosnak tartom.

Egyre magasabban jegyeznek az U23-as mezőnyben.

– Még két évem van ebben a korosztályban, amit maximálisan ki akarok használni és minél felkészültebben érni majd az igazi felnőttmezőnyig.

Nem hagyhatom ki a dopping kérdését sem. Te mit gondolsz róla?

– A kerékpározásban sokkal fejlettebb a doppingellenőrzés, mint sok más sportban, és sokkal gyakoribb a vizsgálat. Mivel nagyon nehéz versenyek vannak, háromhetesek is, mint a Tour de France, egyesek nem biztosak benne, hogy teljesíthetik, és a doppingoláshoz folyamodnak. Én ellenzem minden formáját, szerintem a versenyző képességeihez és edzettségéhez mérten teljesítsen. A kerékpározásra rossz fényt vetettek az utóbbi évek nagy botrányai, hisz sok nagy versenyzőt kaptak el, és nagyobb volt a figyelem. A kerékpáros-szövetség arra törekszik, hogy minél nagyobb mértékben kiiktassa a doppingot, és visszaállítsa a sportág megingott tekintélyét.

Van eszményképed a sportágban?

– Hogyne lenne. Az eszményképem a svájci Fabien Cancellara. Egészen elképesztő, amit ő csinál a versenyeken. Roppant erős és hihetetlen taktikai érzéke van.

Sok szerencsét és győzelmet kívántam Gabinak 2010-re, és egy becenevet: legyen ő például a szabadkai Cancellara!

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás