Az olimpiai úszóversenyek első napja a legmerészebb várakozásokat is felülmúlta. A csodálatos Vízkocka elnevezésű medencében számos csúcs dőlt meg, közöttük három világ- és három Európa-csúcs is. Nem lógtak ki a sorból Szerbia képviselői sem, s annak ellenére, hogy egyikük sem ért el a 40.-nél magasabb helyezést, ketten országos csúccsal zárták olimpiai szereplésüket.
Szilágyi Csaba a 100 m mell selejtezőjében elmaradt múlt heti egyéni legjobbjától, de az 1:02,31 számára egyéni elvárásnak megfelelő eredmény, hisz elutazás előtt kijelentette, hogy elégedett lenne az 1:02,20 és 1:02,50 közötti teljesítménnyel. Csaba a 40. helyen zárt a 65 fős mezőnyben, és nem lett volna sokkal jobb akkor sem – pontosan a 38. helyen végzett volna –, ha beállította volna az országos csúcsot. Marica Stražmešter 100 m háton két tizedmásodperccel döntötte meg saját országos rekordját és az 1:03,56 perc neki is a 40. helyet hozta. Szintén 40. lett 200 gyorson a 22 éves belgrádi Radovan Silijevski, aki 1:50,25 percet teljesített. Eredménye 1,09 másodperccel jobb saját eddigi országos rekordjánál. Csak 43. lett a pancsovai Nađa Higl, aki nagyon gyöngén rajtolt, úgy tűnt, mintha elrugaszkodáskor megcsúszott volna a rajtkockán, és 1:13,19 perccel zárt 100 m mellen, ami két teljes másodperccel gyöngébb a szerb csúcsnál.
Magyar és Európa-csúccsal szerezte meg Magyarország első pekingi érmét Cseh László. Európa legjobbja a 400 m vegyesen 4:06,16 perccel második lett az amerikai Michael Phelps mögött, aki viszont sikerrel kezdte meg nagy álmának megvalósítását, a nyolc olimpiai arany elnyerését, emellett 4:03,84 perccel bőségesen túlszárnyalta korábbi, 4:05,25 perces világcsúcsát. E számban az amerikai Ryan Lochteé lett a bronz, a magyar Kis Gergő pedig a 6. helyet szerezte meg. E döntő érdekessége, hogy a 4. helyen a balszerencsés olasz Alessio Boggiato végzett, aki negyedik volt nyolc éve Sydneyben és négy éve Athénban is.
A második világcsúcsot az ausztrál Stephanie Rice döntötte meg, aki szintén 400 m vegyesen 4:29,45 perccel csapott célba. A korábbi csúcsot a főesélyesnek vélt amerikai Katie Hoff tartotta 4:31,12 perccel, akinek ezúttal csak a bronz jutott, hiszen megelőzte a zimbabwei Kirsty Coventry is, aki ugyancsak jobbat úszott az eddigi rekordnál.
Következett a 100 m mell elődöntőjében a norvég Alexander Dale Oen 59,16-os Európa-csúcsa, ami csak három századdal gyöngébb az amerikai Brendan Hansen világcsúcsánál.
A csúcssorozat a férfi 4×100-as gyorsváltók elődöntőjében zárult. Az amerikaiak ugyanis 3:12,23 perccel nyertek, ami 23 századdal jobb a volt rekordnál, a másik futamban pedig a francia váltó 3:12,36-os Európa-csúcsot úszott.
A vegyes számokon kívül döntőt tartottak 400 m gyorson, amelyben a világbajnok dél-koreai Park Tae Hvan győzedelmeskedett kínai és amerikai úszó előtt, női 4×100-as gyorsváltóban pedig Hollandia 72 év után szerzett aranyat és maradt le csak 36 századdal a világcsúcstól, úgy, hogy az első váltásban szereplő Inge Dekker jóval képességei alatt teljesített. E számban rekordnak számít, hogy az USA váltójának záróembere, Dara Torres 41 évesen a női úszás legidősebb olimpiai érmese lett.
A döntők eredményei, férfiak, 400 m vegyes: 1. Michael Phelps (USA) 4:03,84, 2. Cseh László (Magyarország) 4:06,16, 3. Ryan Lochte (USA) 4:08,09. 400 m gyors: 1. Park Tae Hvan (Dél-Korea) 3:41,86, 2. Zsang Liu (Kína) 3:42,44, 3. Larsen Jensen (USA) 3:42,78. Nők, 400 m vegyes: 1. Stephanie Rice (Ausztrália) 4:29,45, 2. Kirsty Coventry (Zimbabwe) 4:29,89, 3. Katie Hoff (USA) 4:31,71. 4×100 m gyorsváltó: 1. Hollandia 3:33,76, 2. USA 3:34,33, 3. Ausztrália 3:35,05.
LABDARÚGÁS
Vereség Elefántcsontparttól
Az olimpiai labdarúgótorna A csoportjának második fordulójában Szerbia válogatottja Elefántcsontparttal mérkőzött meg, és minden reménykedés ellenére kikapott. A szerb gólokat Mrdaković és Rakić szerezték, a másik oldalon Cissé, Kalou és Gervinho találatait, valamint Rajković öngólját jegyezték. Az elefántcsontpartiak már a harmadik percben vezetéshez jutottak, erre a 15. percben még volt válaszuk a szerb focistáknak. Néhány perc múlva Rajković senkitől sem zavartatva egy szögletnél saját kapujába fejelte a labdát, vezetéshez juttatva így az ellenfelet. A második félidőben a szerb csapat nem tudott mit kezdeni a jól játszó Elefántcsontparttal, aminek eredményeként a 70. percben az eredmény 3:1-re változott. Rakić fejese csupán a szépítéshez volt elég, ám nem sokáig örülhettek játékosaink, ugyanis nem sokkal később Gervinho megszerezte csapata negyedik gólját, beállítva ezzel a végeredményt. Ezzel a vereséggel Szerbia elvesztette minden esélyét a továbbjutásra, tehát a keddi, argentinok elleni találkozónak nincs tétje. A vereség nagy valószínűséggel egyben az olimpia végét is jelenti Ljubomir Fejsának és Zoran Tosićnak, a Partizan két labdarúgójának, akiket klubjuk nagy valószínűséggel haza fog rendelni. A csoport másik találkozóján Argentína Lavezzi góljával 1:0-ra legyőzte Ausztrália csapatát, ezzel biztosan csoportelső. A brazil válogatott az első fordulóbeli nem túl meggyőző játékához képest a második körben 5:0-ra lehengerelte Új-Zéland együttesét. Az öt találatból Ronaldinho, a Milan frissen vásárolt sztárja kettővel vette ki a részét.
EVEZÉS
Könnyű továbbjutás új-zélandiak mögött
A két szerbiai evezős egység az elvárásoknak és erőviszonyoknak megfelelő könnyedséggel kezdte meg pekingi szereplését. Iva Obradović csak új-zélandi riválist engedett maga elé a selejtezőcsoportban és negyeddöntős lett, a kétszeres olimpiai ötödik kormányos nélküli kettes pedig Nikola Stojić, Goran Jagar összeállításban már elődöntős. A selejtezőcsoportban őket is csak az új-zélandi egység győzte le. Nagy meglepetés, hogy ebben a csoportban a horvát Skelin fivérek utolsók lettek, és ma a reményfutamban igyekeznek helyet szorítani az elődöntőben.
Iva Obradović egészen rutinosan versenyzett. Elejétől kezdve csak az új-zélandit figyelte, a táv nagy részében lépést tartott vele, majd a hajrában, amikor második helyét már senki sem veszélyeztette, kicsit alábbhagyott. Obradović elégedett lehet a negyeddöntő sorsolásával, hisz a ma 9.30-kor rajtoló futamban számára csak a tapasztalt, kétszeres vb-ezüstérmes, Athénban pedig negyedik cseh Miroslava Knapkova nevezhető legyőzhetetlennek. Iva előreláthatólag a francia Sophie Balmaryval küzd a második helyért, az elődöntőbe pedig az első három jut, amire a mianmari és a salvadori lánynak eleve nincs esélye, a kubai pedig tavaly és idén is gyöngébb eredményeket jegyzett a 24 éves újvidéki olimpikonnál.
Stojić és Jagar már féltávon lazíthatott, s mint előbbi kijelentette, az erőt a szerdai elődöntőre tartalékolták, amelyben a döntőbe jutást veszik célba és ráhajtanak az éremre.
SPORTLÖVÉSZET
Háromból egy sem
Habár az esély megvolt, és Jasna Šekarić légpisztolyban az athéni ezüstöt védte, Szerbia sportlövői három versenyszám után érem nélkül maradtak Pekingben. Valójában egyikük sem vallott szégyent, de egy árnyalattal gyöngébben lőttek, mint amennyi a sikerhez szükséges lett volna.
Lidija Mihajlović a női légpuska versenyében huszadik lett, Damir Mikec a férfi légpisztolyosok mezőnyében a 14. helyen zárt, míg Jasna Šekarićnak tegnap női légpisztolyban csak a hatodik hely jutott.
Mihajlovićnak és Mikecnek is egyaránt két körrel jobb teljesítmény kellett volna az alapszakaszban, hogy bejussanak a döntőbe, Šekarić pedig ott volt a legjobb nyolc között, a döntőt a hatodik helyen kezdte, de egy pillanatban sem állt éremre. Az alapszakaszban is volt négy 9,9-ese, amit 9-esként könyvelnek el, a döntőben pedig háromszor lőtt nagyon gyöngén, további háromszor pedig ismét 9,9-essel csak annyit ért el, hogy az 5. lövés után a negyedik helyen állt, végül azonban visszaesett a hatodik helyre.
Šekarić a verseny után kijelentette, hogy számára is meglepő, mennyire ideges volt és mennyire nem volt szerencséje sem. Hozzátette, hogy a sportpisztoly versenyében jobb teljesítményt és helyezést remél.
Az első két napon a magyarok közül csak Tóth Anita versenyzett és légpuskával a 35. helyet szerezte meg. Egyelőre két-két aranyat nyert Csehország és Kína, a fotósok és a sajtó számára pedig a legérdekesebb mozzanat az volt, amikor a női légpisztoly versenyének befejeztével az ezüstérmes orosz Natalia Paderina és a harmadik helyen zárt grúz Nina Salukvadze összeölelkezve pózolt, rá sem hederítve a körülményre, hogy országaik éppen háborúznak.