2024. november 27., szerda

Olimpia minden mennyiségben II.

RÖPLABDA – A nők győztek, a férfiak kikaptak

A szerb röplabdázók felemás sikerrel rajtoltak Pekingben. A női válogatott olimpiai ősbemutatóján 3:1-re legyőzte Kazahsztánt, a férficsapat pedig ugyanilyen arányban kapott ki Oroszországtól.

A lányok kicsit visszafogottan kezdtek a volt szovjet tagköztársaság csapata ellen, de már az első játszmában 18:18-nál egyensúlyba került a két gárda, majd a szerbek könnyen jutottak vezetéshez. A második játszma volt a legsimább, a harmadikban pedig a hajrában az ellenfél találta fel magát jobban. A negyedikben Szerbia nagy fölényben volt, de 24:13 után zsinórban nem használt ki nyolc mérkőzéslabdát. Ahogyan az ilyen győzelmek után az lenni szokott, a kapitány nagyon elégedetlen volt, a lányok azonban nem estek gondba, szerintük ugyanis egy-két meccs bemelegítés az olimpián sem árt.

A női mezőny első fordulójában figyelmet érdemel Olaszország győzelme Oroszország ellen, kisebb meglepetés viszont, hogy Kuba felülmúlta Lengyelországot.

Nem volt ilyen lehetőségük a férfiaknak, hisz elsőre az orosz válogatottal kellett pályára lépni. A legutóbbi meccset – csak két hete Rióban, a Világliga elődöntőjében – a szerb válogatott fölényesen nyerte, amire Pekingben következett a visszavágás. Szerbia jó játékkal jutott vezetéshez, a második játszmától kezdve azonban kidomborodott az orosz fölény.

Andrija Gerić leütése ellen kevés volt az Alekszander Volkov alkotta egyszemélyes orosz blokk

Ez a vereség feleleveníti a nyolc évvel ezelőtti sydneyi nyitást. Akkor is e két válogatott játszott az első fordulóban, Oroszország nyert 3:1-re, a végén azonban az aranyérem Jugoszláviáé lett. Csakhogy Zoran Gajićnak akkor sokkal erősebb gárda állt rendelkezésére, mint amilyet most Igor Kolaković vezet. Abból a csapatból Pekingben már csak Nikola Grbić, Ivan Miljković és Andrija Gerić van ott.

A mai 2. forduló párjai, A csoport: Kína–Lengyelország, Kuba–USA, Japán–Venezuela. B csoport: Szerbia–Algéria, Olaszország–Kazahsztán, Brazília–Oroszország.

A holnapi 2. fordulóban, A csoport: Olaszország–USA, Bulgária–Japán, Venezuela–Kína. B csoport: Brazília–Szerbia, Oroszország–Németország, Lengyelország–Egyiptom.

KÉZILABDA

Görbicz sérülten is fantasztikus, Balić három meccsre kidőlt

Hatgólos győzelemmel kezdte meg pekingi szereplését a magyar női kézilabda-válogatott, amely első mérkőzésén 30:24-re verte Svédországot. Az első olimpiájukon részt vevő svédek az első félidőben még tartották a lépést a magyarokkal, ám a második félidőben – elsősorban Görbicz Anita, Vérten Orsolya és Pálinger Katalin remeklésével – feljavult a csapat védekezése.

A találkozó előtt a legnagyobb kérdés az volt, vajon Görbicz Anita pályára léphet-e a sütés közben elszenvedett komoly égési sérülések miatt. Hajdu János kapitány válasza nem lehetett más, mint igen, s a csarnok lelátó alatti labirintusában fel is tűnt a győri irányító: a jobb lábán negyvencentis kötés védte a térdét, és igaz, a forralás a kezén is hagyott nyomokat, de Görbicznek játszania kellett.

Az első játékrészben hullámzó teljesítményt nyújtottak a magyarok. A svédek szinte csak középen támadtak. Pálinger klasszis produkciót nyújtott a kapuban, a védekezés elbizonytalanította a nagy lövőket, Vérten pedig hihetetlen önbizalommal és magabiztossággal lőtte a lerohanásból adódó ziccereket. Ennek ellenére elég volt két támadásbeli hiba, s máris kettőre csökkent a különbség. Hajdu János azonnal időt kért. A magyarok lendülete azonban a mester tanácsai ellenére is alábbhagyott a továbbiakban, ráadásul Torstensson elkapta a fonalat, így az ötgólos előny könnyen elfogyott a félidő végére (15:14). A második játékrészt Görbicz pimaszul beejtett hetessel nyitotta, erre Utković a jobb szélről válaszolt. Akadozott a játék, az első félidő kiváló védekezését nem sikerült megismételni, s mivel Grundström is bele-belekapott a lövésekbe, szoros maradt az állás. A különbséget egyértelműen Görbicz Anita klasszisa jelentette, a Győr csillaga szélről, átlövésből, sőt bal kézzel is betalált. Amikor nem ment önerőből, a lett játékvezetők kicsit toltak a svéd szekéren, a kiállítások és szabálytalanságok megítélését olyan stílusban fújták, mint a vízilabdában a víz alatti, láthatatlan párharcokat – ízlés szerint. Szerencsére amikor egy gólra felzárkózott az ellenfél, mindig akadt valaki, aki segített: Görbicz, Tomori, illetve Vérten többször megakadályozta, hogy a következő támadás már az egyenlítésért folytatódjon. Az utolsó 8 percre már ötgólos előnyt szerzett az együttes, Görbicz egy hetes kivételével nem hibázott, Tomori szép csendben hat gólt szerzett és a csapat egyik legjobbjává nőtte ki magát, Pálinger pedig az őrületbe kergette a svédeket. 28:22-nél Ulf Schefvert még időt kért, de északi szomszédaink a továbbiakban megállíthatatlannak bizonyultak, s ezzel rögtön tettek egy nagy lépést a továbbjutás felé – a hattagú B csoportból az első négy gárda jut tovább. Hétfőn Brazília a következő ellenfél.

Az olimpiai címvédő Horvátország férfi kézilabdacsapata 31:29-re győzött Spanyolország ellen az A csoport nyitányán. A horvátok az első félidőben már ötgólos előnyre tettek szert, ám kicsit megzavarta őket, hogy legjobbjuk, Ivano Balić vádlisérülést szenvedett, így a második félidőben már nem állhatott a csapat rendelkezésére.

Sohasem veszítjük el az önbizalmunkat, ezért tudunk nyerni. Sokat készültünk, kiváltképp erre a meccsre. Úgy gondolom, teljesen megérdemelt a győzelmünk – vélte Blaženko Lacković, aki Mirza Džomba mellett szintén öt gólig jutott.

Egyáltalán nincs szerencsénk. A felkészülés alatt négy operációra került sor a csapaton belül, ráadásul sokkolt bennünket a hír, hogy Čupić jobb gyűrűsujját amputálni kellett, így őt is ki kellett hagyni a keretből, most pedig még ez is. Balić az egyik legfontosabb tagja volt az együttesnek, taktikánk nagy része rá épült és a továbbiakban nélkülöznünk kell. Hihetetlen – nyilatkozta a mérkőzés után Lino Červar kapitány.

A horvátok jobbátlövője, Petar Metličić a találkozó után úgy nyilatkozott, Balić lábsérülése súlyosnak tűnik, így biztos, hogy néhány mérkőzést ki kell hagynia. Mint az a későbbiekben kiderült, a gárdának három találkozón kell nélkülöznie a világ legjobb irányítóját.

A horvátok következő csoportmérkőzésére kedden kerül sor, amikor is Brazília lesz az ellenfél.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás