2024. november 27., szerda

Vigasz(talhatatlans)ág

XXIX. NYÁRI OLIMPIA – PEKING

BIRKÓZÁS

A keleti blokk bojkottja miatt sokan pont birkózásban tartják csonka olimpiának a Los Angeles-it, mégis tény, hogy szerbiai versenyző utoljára azon nyert érmet. Jól emlékszünk Törtei József bronzára és Refik Memišević ezüstjére, meg főleg a horvát Vlado Lisjak aranyérmére (abban az évben a zentai Szabó Palóc Nándor többször is megverte Lisjakot, mégis Lisjakot vitték ki az ötkarikásra...), s titkon abban reménykedtünk, hogy a zentai Frísz Krisztián (55 kg) és a szabadkai Davor Štefanek (60 kg) révén megszakad a 24 éves böjtölés. Nos, nem szakadt meg. Kriszti járt közelebb a medálhoz, hiszen vigaszágon volt, ám végül ő meg a szurkolói is vigasztalhatatlanok maradtak, mert a pokoli sorsolás nem engedte őt éremközelbe. Pedig...

Kriszti jól kezdett, hiszen a rajton 3:1 (6:4, 1:2, 3:1) arányban legyőzte az ukrán Jurij Kovalt, de a folytatásban a későbbi bajnok Nazír Mankijev „tornyosult” előtte, aki 3:0-ra (4:0, 6:0) legyőzte. Nem véletlenül, mert az orosz a következő összecsapáson a kétszeres világbajnok iráni Hamid Soryant is megverte (3:1 – 2:2, 1:1, 1:1), s meg sem állt az olimpiai bajnoki címig, ami azt jelentette, hogy Kriszti a vigaszágon kereshette az esélyét. Ezzel összhangban szép győzelmet aratott az üzbég Ildar Hafizov fölött, s amikor már azt hittük, hogy az aranyra éhes iráni teljesen kienged, arra még volt ereje, hogy felülmúlja a zentai fiatalembert (3:1 – 5:0, 1:1). Más kérdés, hogy éremhez mégsem jutott, mert az utolsó állomáson kikapott a dél-koreai Park Eun-Csoltól (3:1 – 1:1, 2:2), attól a koreaitól, akit Kriszti megvert a világbajnokságon...

Davor Štefanek kapcsán már nem kell koptatni ennyit a ceruzát, hiszen a szabadkai fiú már az első mérkőzésén csődöt mondott. Az üzbég Dilshod Aripovval került szembe, és úgy döntött, hogy tapasztalattal (?) nyeri meg a párharcot, nem pontokkal. Persze ez nagy botorság volt tőle, hiszen az üzbég 8 évvel idősebb a 23 éves Davornál, így fordítva sült el a dolog, s a korábbi ifi világbajnok úgy esett ki, hogy egyetlen akciópontot sem ért el. Ez igencsak elmarad attól, amit Štefanek még itthon nyilatkozgatott, hiszen egyetlen óhaja az volt, hogy kerülje el a bolgárok veterán legendáját, a 34 éves Armen Nazarjant. Jobb lett volna, ha őt választja, hiszen Nazarjan a nyolcaddöntőben kikapott a későbbi döntős azeri Vitalij Rahimovtól (3:1 – 0:2, 3:0, 7:0), a vigaszágon – a honlapok szerint – pedig ki sem állt a kínai Jiang Senggel szemben...

Sajnálom a fiúkat, mert véleményem szerint többre lettek volna képesek. Kriszti esetében látszott, hogy az edzőtáborozások mellett hiányzott neki legalább két-három erős nemzetközi torna az idén, de tudjuk, hogy sérüléssel bajlódott, így erre nem volt lehetősége. Mindemellett nem értem, hogy több mérkőzésen is igen könnyen felszedték a kezét, s egyik fő fegyverével, a pörgetéssel egyetlen pontot sem ért el. A másik fő erősségét, az emelést ezúttal nem vethette be a háta miatt. Sajnálom, hogy nem lehettem ott, de azt már ő mondhatja meg, segített volna-e rajta az ottlétem, hiszen például érzésem szerint az orosz ellen többet is mutathatott volna. Az iráni is elég könnyen megdobta, ezt sem értem. Štefanek esetében el kell mondani, hogy ő a későbbi győztes oroszt is verte már pályafutása során, tehát számára az üzbég ellenfél nem kellett volna hogy gondot jelentsen. Sajnos régi hibája, hogy az első mérkőzésre nem tudja magát kellőképp felpörgetni, de véleményem szerint ha bejutott volna a vigaszágra, ott már igazi arcát mutatta volna, és talán éremhez is jut. Második olimpiája ez, de itt is és Athénban is csak egy-egy összecsapást birkózhatott. Többet vártam, de fiatalok, tehát legalább még egy olimpiai ciklus van előttük, vagyis Londonban lesz még esélyük – nyilatkozta Szabó Palóc Nándor, aki a közelmúltig a válogatott edzője volt.

A kötöttfogás két legkönnyebb súlycsoportjában nem volt magyar versenyző, mert Módos Péter (55 kg) vérmérgezés miatt otthon maradt, 60 kg-ban pedig nem szereztek kvótát.

Frísz Krisztián akciója

VÍZILABDA

Csúfos vereség a horvátoktól

Magyarország leiskolázta a görögöket, Montenegró pedig Kanadát

Magyarország, Montenegró és Horvátország válogatottai magabiztosan haladnak a pekingi vízilabdatornán, Szerbia pedig tegnapi vereségével elvesztette esélyét, hogy csoportgyőztes legyen és közvetlenül jusson az elődöntőbe. Mi több, ha a következő meccseken Szerbia nem játszik jobban, az is megtörténhet, hogy még a negyeddöntőben sem lesz ott. Erről azonban majd többet lehet mondani az USA elleni holnapi mérkőzést követően, addig pedig marad a remény, hogy a csapat össze tudja magát szedni és az USA, Kína és Olaszország legyőzésével legalább csoportmásodikként jut a negyeddöntőbe.

A németek elleni halvány játék után a csapat tagjai és a szurkolók is többet reméltek a horvátok elleni rangadón. A mérkőzés kezdete ezt is sejtette, hisz Szerbia kifogástalan játékkal 3:1-re nyerte az első negyedet. A másodikban kimaradt két nagy helyzet, amit követően fordult a kocka. Húsz percen át Szerbia csak két gólt dobott, a horvátok pedig óriási lendületben tízet, így 11:5-ös előnnyel kezdődhetett a hajrá. Ekkor a horvát csapat már visszafogott volt és Szerbia három góllal szépíteni tudott, ami viszont az összbenyomáson nem változtatott.

Jól kezdtünk, azután nem használtuk ki helyzeteinket, az ellenfél viszont remekelt. Nincs más választás, a következő három meccsen nyerni kell. Biztos vagyok benne, hogy e tervünk megvalósul – magyarázta a bizonyítványt Dejan Udovičić szövetségi kapitány.

Csoportunkban az amerikaiak legyőzték az olaszokat, Németország pedig Kínát, így két forduló után már csak a horvátok és az USA százszázalékos.

A másik csoportban csak a spanyoloknak van négy pontjuk, a magyarok és Montenegró 3-3-at szerzett, Ausztrália kettőt, a további két legénység pedig még egyet sem. A spanyolok csak nehezen nyertek Ausztrália ellen, ezzel szemben Magyarország a 7:2-es első negyed után 11 góllal iskolázta le a görögöket, Montenegró pedig egy tucatot dobott Kanadának és egyet sem kapott. A magyar válogatottban kilenc játékos is eredményes volt, Kanada pedig 32 év után az első csapat, amely olimpiai tornán egy meccsen eredménytelen maradt.

Holnap az A csoportban a Magyarország–Spanyolország, Montenegró–Görögország és Ausztrália–Kanada, a B csoportban pedig a Szerbia–USA, Horvátország–Németország és Olaszország–Kína meccseket tartják meg.

ÚSZÁS

Čavić országos csúcsa 100 m gyorson

A szerb a hatodik eredménye ellenére nem indul az elődöntőben – Phelps megnyerte harmadik aranyát is – Két világ- és egy Európa-csúcs – Cseh László 200 méter pillangón magyar csúccsal döntős, Gyurta Dániel a 200 méter mell selejtezőjének legjobbja volt

Milorad Čavić kiváló formában van. A legjobb szerbiai úszó tegnap a 100 méter gyors selejtezőjében 0,99 másodperccel javította meg az országos csúcsot, a 48,15 másodperce pedig a mezőny hatodik legjobb eredménye volt. Čavić így bejutott az elődöntőbe, de ma reggel mégsem áll a rajtkockára. Edzőjével folyatott megbeszélése után Čavić így döntött, nincs esélye a döntőre, inkább pihen a 100 méter pillangó előtt, amelyen éremesélyes. A 100 gyorson elért országos csúcsával pedig nagyon elégedett, és nem hiszi, hogy ennél jobbat úszhatna, legerősebb számában viszont az új rekord alighanem érmet is jelenthet.

Amíg Čavić taktikázik, Michael Phelps egyenként teljesíti tervét. 200 m gyorson is világcsúccsal (1:42,96 – a régi is Phelpsé volt: 1:43,86) nyerte meg az aranyérmet, ami Pekingben a harmadik első helye. Az amerikai még öt számban áll rajhoz, s a legnehezebb dolga éppen 100 pillangón lesz, ahol majd csütörtökön 14.18-kor a pihent Čavić várja az ötös pályán, míg Phelpset a négyesre sorsolták. Egy futammal korábban selejtez a világcsúcstartó amerikai Ian Crocker.

Phelps harmadik pekingi aranyérme azt is jelenti, hogy gyűjteményében az athéni hattal együtt immár kilenc olimpia arany van, amivel beállította Paavo Nurmi finn futó, Larissza Latinyina szovjet tornásznő, Marc Spitz amerikai úszó és Carl Lewis amerikai atléta csúcsát, a következő első hellyel pedig az aranyérmek számát illetően minden idők legsikeresebb olimpikonja lesz.

A másik világcsúcs tegnap a férfi 100 m hát döntőjében dőlt meg. Az amerikai Aaron Piersol 52,54 másodpercet teljesített, ami 35 századdal jobb saját korábbi rekordjánál.

Európa-csúcsot a brit Gemma Spoffort, a női 100 m hát negyedik helyezettje ért el.

Tegnap jól szerepeltek a magyarok is. Cseh László a negyedik legjobb eredménnyel jutott a 200 m pillangó döntőjébe, 1:54,35 perce pedig új országos csúcs. Gyurta Dániel a 200 m mell selejtezőjében remekelt, hisz a legjobb időt úszta, ami egyben olimpiai csúcs is. Nem volt viszont szerencséje Verrasztó Evelynnek, aki a 200 m vegyes elődöntőjében szétúszással szorult a kilencedik helyre.

Horvát pofon Filip Filipovićnak és a szerb vízilabda-válogatottnak
A brazil Gustavo Endres sáncolja Novica Bjelicát

RÖPLABDA

Vezetés után ismét megtorpanás

Második rangadóján is alulmaradt a szerb röplabda-válogatott. Tegnap a címvédő és világbajnok brazil válogatott volt az ellenfél és Szerbia 3:1 (25:27, 25:20, 25:17, 25:21) arányú vereséget szenvedett. Igor Kolaković szövetségi kapitány legénysége tehát ugyanúgy kezdte az olimpiai szereplést, mint nyolc éve Sydneyben a Zoran Gajić vezette gárda, ám egyáltalán nem biztos, hogy ugyanúgy is fejezi be. Akkor a jugoszláv válogatott a rajton az oroszoktól és az olaszoktól kapott ki, mégis aranyérmes lett. Hogy a legénység ismét versenyben lehessen az éremért, ahhoz holnap feltétlenül nyerni kell Lengyelország ellen, majd a csoport további két meccsén Németország és Egyiptom ellen is.

Kolaković meglepte brazil kollégáját, Rezendet, hisz a három veterán, Nikola Grbić, Ivan Miljković és Andrija Gerić nélkül kezdett. Szerbia jól tartotta a lépést az első játékrészben, két játszmalabdát is hárított, majd vezetéshez jutott. Ezt követően azonban a brazilok rendezték soraikat, és a hátralevő három szettet tulajdonképpen fölényesen nyerték meg. A csoportban Oroszország csak 3:2-re győzte le Németországot, Lengyelországnak viszont nem volt gondja az egyiptomiakkal. A másik csoportban az USA nagyon jó játékkal múlta felül az olaszokat, és amellett, hogy már negyeddöntősnek tekinthető, a bolgárokkal együtt a csoportelsőségre is esélyes.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás