2024. november 27., szerda

Đoković a bronzért játszik

XXIX. NYÁRI OLIMPIA – PEKING

TENISZ

Novak Đoković nem jutott be az olimpiai tenisztorna döntőjébe, hisz tegnap 6:4, 1:6, 6:4 arányú vereséget szenvedett a hétfőtől világelső spanyol Rafael Nadal ellen. A szerb teniszező a bronzéremért az amerikai James Blake-kel találkozik, míg a döntőben Nadal ellenfele az athéni bronzérmes chilei Fernando Gonzalez lesz, hisz az elődöntő másik mérkőzésén Gonzalez háromórás csatában 4:6, 7:5, 11:9-re nyert Blake ellen.

Ismét csak megállapítható, hogy balszerencsés volt a torna sorsolása, amikor Nadal és Đoković egy ágra kerültek. Bizonyíték erre a tegnapi gigászi csata, amelyben mindketten tudásuk legjavát nyújtották, ez pedig a sportágban a jelenlegi legtöbb, amit látni lehet. A mérkőzés 130 percig tartott, a legbosszantóbb, hogy a szerb teniszező a mérkőzést egy nagy hibával, tiszta helyzetben egy tévesen elhelyezett leütéssel zárta.

Női egyesben Szerbiának nem lesz érme az olimpián. Jelena Janković ugyanis csak a negyeddöntőig jutott, tegnap 6:2, 5:7, 6:3 arányú vereséget szenvedett az orosz Dinara Szafina ellen, így az érmekért három orosz, Szafinán kívül Elena Gyementyijeva és Vera Zvonareva, valamint a kínai Na Li csatáznak. A mai elődöntőben Gyementyijeva–Zvonareva és Szafina–Na Li lesz a párosítás.

Janković nagyon igyekezett, a bombaformában levő Szafina ellen azonban csak egy játszmára tellett erejéből. Az első játékrészben az orosz kétszer nyerte el Janković adogatását, a másodikban e téren 2:1 volt a szerb javára, az utolsó szettben pedig egyetlen break döntött, amellyel Szafina 3:1-es vezetéshez jutott. E vereség azt jelenti, hogy Janković mindössze egy hétig volt világelső, hétfőtől ismét Ana Ivanović lép az első helyre 97 pontos előnnyel, és mögötte Janković, Kuznyecova, S. Williams lesz a sorrend. Még nem tudni, hogy az 5. pozíción Marija Sarapova marad-e, hisz Szafina, ha elnyeri az olimpiai aranyérmet, megelőzi neves honfitársnőjét.

A jamaikai Usain Bolt

ÚSZÁS

Čavić másodszor is jobb volt Phelpsnél

Michael Phelps ma (szombaton) hajnali 4.10-kor 100 m pillangón két vereséggel indult hetedik pekingi aranyérméért. Ezt az egyet lesz a legnehezebb megnyernie, hisz a szerb Milorad Čavićban a jelek szerint emberére talált. Čavić legyőzte az amerikait a selejtezőben és az elődöntőben is, így ők ketten a legjobb időkkel a döntőben a középső sávokon úsztak. Čavićé volt a négyes, Phelpsé az ötös.

Az elődöntőben Čavić újra 51 másodpercen belül ért célba, most 50,92 másodpercet teljesített, ami bőven elegendő volt, hogy legyőzze a világbajnok és világcsúcstartó Ian Crockert. A másik futamban Phelps 50,97-et ért el, ami reményt ad neki, hogy mégis győztes lehet. Ha azonban Čavić jóslata igaznak mutatkozik, mármint hogy a döntőben képes lesz megdönteni egyéni legjobbját, akkor Phelpsnek is túl kell szárnyalni 50,77-es egyéni csúcsát. Mi több, az is elképzelhető, hogy az aranyhoz új világcsúcs kell majd.

Az eddigiek alapján Phelpsnek az ilyesmi nem esik nehezére, hisz az éjjel 200 m vegyesen, amikor már hatodik első helyét gyűjtötte be a Vízkockában, újra világcsúccsal nyert. Nagy sorozata tehát egyelőre hat aranyérem és hat világcsúcs, ezúttal pedig 1:54,23 percet úszott, ami 57 századdal jobb az amerikai eddigi rekordjánál. Cseh László nem tudta megkérdőjelezni Phelps sikerét, viszont harmadik ezüstérmét vehette át, ráadásul most is Európa-csúccsal, amely 1:56,52 percet tesz ki.

Aaron Piersol 200 m háton elveszítette elsőségét és világcsúcsát is. Honfitársától, Ryan Lochtétől kapott ki, akivel eddig közösen tartották a rekordot 1:54,32-vel, most pedig Lochte 1:53,94-et úszott. Ebben a számban az orosz Arkagyij Vjacsanin lett a bronzérmes 1:54,93 másodperces Európa-csúccsal.

Világrekorddal nyert 200 m női mellen a magyar származású Rebecca Soni. Az amerikai 2:20,22 percet ért el, ami 32 századdal jobb az ausztrál Leisel Jones eddigi csúcsánál, és több mint két másodperccel gyorsabb, mint eddigi egyéni legjobbja volt. E számban is a harmadik Európa-csúcsot jegyzett, a norvég Sara Nordenstam 2:23,02-vel csapott célba.

Egyedül női 100 gyorson nem volt világcsúcs, viszont meglepetés igen, hisz a német Britte Steffen felülmúlta a rekorder ausztrál Lisbeth Trickettet.

A délutáni selejtezőkben háromszor dőlt meg Európa-csúcs. 1500 méteren az orosz Jurij Prilukov 14:41,13-mal, női 4×100 m-es vegyes váltóban Nagy-Britannia 3:59,14-gyel, férfi 4×100-as vegyes váltóban pedig Oroszország 3:33,59-cel érte el az ókontinens legjobbját.

ATLÉTIKA

Két lánynak csak centiméterek hiányoztak!

A 48 éves fehérorosz Alina Zvereva már biztosan beletörődött, hogy kétszeres világbajnok és 2000-ban olimpiai bajnok létére pályafutása alkonyán már nem jut döntőbe az ötkarikáson. Zvereva ugyanis a női diszkoszvetés selejtezőjének első csoportjában csak hetedik lett, és még a szintnek megjelölt 61,50 métert sem szárnyalta túl. A másik csoportban azonban csak öten voltak jobbak Zvereva 60,28 méterénél, és a veterán fehérorosz 12.-ként ismét a döntőben dobhat. Sajnos a 13. helyen a szerb Dragana Tomašević végzett. Ő 60,19 méterrel zárt, és az első azok között, akik számára női diszkoszvetésben már az első napon véget ért a küzdelem.

Hajszálra ugyanígy járt Biljana Topić a női hármasugrás selejtezőjében. Ő csak négy centiméterrel maradt le a jamaicai Tricia Smith mögött és a 13. helyen zárt. Topić elfogadható 14,14 métert teljesített, a selejtező legjobbja pedig a kubai Jargelis Savigne volt 14,99 méterrel.

Sokkal szerényebben szerepel a súlylökő Asmir Kolašinac, aki 19,01 méterrel a 33. helyet szerezte meg, valamint Goran Nava, aki az 1500 méteres síkfutás selejtezőjében 3:42,92 perccel összesítésben a 36. pozíción végzett. Kürthy Lajos magyar súlylökő 18,76-tal 34. lett.

A nap eseménye a férfi 100 m selejtezője és negyeddöntője volt. Csoda nem történt, hacsak nem számítjuk annak, hogy a jamaicai világcsúcstartó Usain Bolt sétálva futott 9,92 másodpercet. Az összes jó nevű futó szintén továbbjutott, így ma az elődöntőben ott lesz Asafa Powell, Tyson Gay és még vagy tíz vágtázó, akik képesek 10 másodpercen belül lefutni a legrövidebb vágtaszámot.

A kalapácsvetés selejtezőjében a várakozásoknak megfelelően a magyar Pars Krisztián volt a legsikeresebb. Csak ő szárnyalta túl a 80 métert, s döntős még egy magyar, a horvát színekben fellépő Haklits András is. A döntőben természetesen ott lesz a többi nagyágyú, Kodzsi Murofusi, Ivan Tyihon stb.

Az első éremkomplettet férfi súlylökésben adták át, s ezúttal már szenzáció született. A lengyel Tomasz Majewski, aki még soha nem dobta túl a 21 métert, most 21,51-es egyéni csúcsot állított fel, ami az aranyéremhez is elegendő volt. Második az amerikai Christian Cantwell, harmadik pedig a fehérorosz Andrej Mihnevics. A világbajnok amerikai Reese Hoffa csak hetedik, a kétszeres olimpiai ezüstérmes amerikai Adam Nelsonnak pedig érvényes kísérlete sem volt.

A másik döntőben, a nők 10 kilométeres távján érvényesült a papírforma, hisz az etióp Tirunesh Dibaba 29:54,68-as olimpiai csúccsal győzött a török színekben fellépő honfitársnője, Elvan Abeylegesse és az amerikai Shalane Flanagan előtt.

Ma (szombaton) az atlétikai versenyeken férfi 20 m-es gyaloglásban és 100 méteren, valamint női súlylökésben és hétpróbában osztanak érmeket, vasárnap pedig a nőknél maratonban, 3000 m akadályon, hármasugrásban és 100 méteren, a férfiak mezőnyében pedig kalapácsvetésben és 10 kilométeren avatnak bajnokot.

NŐI VÍZILABDA

Csoportelsők a magyar lányok!

Magyarország női vízilabda-válogatottja legyőzte a görögöket, s ezzel megszerezte az első helyet a B csoportban. Az elsőség azt jelenti, hogy Godova Gábor lányainak nem kell negyeddöntőt játszaniuk, hanem egyenes ágon elődöntősök, ahol az Olaszország (A2)–Hollandia (B3) mérkőzés győztesével találkoznak.

A görögök elleni összecsapás azzal kezdődött, hogy a kazah és a brazil játékvezetőnek senki nem szólt, ez egy olyan játék, ahol mindkét csapatból ki lehet állítani játékosokat. Ezzel összhangban csak a magyarokat szórták ki, de ők jól védekeztek, és amikor mindehhez már az is párosult, hogy kezdtek betalálni Ellinaki kapujába, máris helyreálltak a dolgok. Így örömjátékkal meg magyar gólparádéval fejeződött be a küzdelem.

A magyarok egyébként azért fejeztek a csoport élén, mert az ausztrálok csupán egy góllal voltak képesek legyőzni a csoport harmadik helyezettjét, Hollandiát, a magyarok viszont kettővel.

Magyarország–Görögország 10:4 (1:1, 3:1, 3:0, 3:2)

Jindong uszoda, 1000 néző, vezették: Balfanbajev (Kazahsztán) és Patelli (Brazília).

Magyarország: Sós, Szremkó, Györe 1, Kisteleki 2, Stieber 2, Takács, Drávucz 2, Zantleitner, Brávik, Pelle 2, Valkai, Primász 1, Horváth.

Görögország: Ellinaki, Csoukala, Gerolimu 1, Josifidu, Lioszi 1, Kozompoli, Ikonomopulu, Rumpeszi 1, Moraitidu, Asztimaki 1, Antonaku, Lara, Csouri.

Az ausztrál Natalie Cook

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás